Politika Domáce

Poslanci by mali v pléne stráviť v budúcom roku najmenej 81 dní. Karty môžu zamiešať mimoriadne schôdze

Ilustračná foto. Zdroj: Kancelária NR SR

BRATISLAVA – Poslanci Národnej rady (NR) SR by mali v rokovacej sále stráviť v roku 2021 minimálne 81 dní. Vyplýva to z harmonogramu schôdzí na budúci rok, ktorý je zverejnený na webe parlamentu. Spolu je naplánovaných sedem schôdzí.

 

Na schôdzi by sa mali v roku 2021 zísť poslanci prvýkrát 26. januára, schôdza by mala trvať do 12. februára. Ďalšia schôdza je naplánovaná od 16. marca do 1. apríla. Následne sa majú zákonodarcovia zísť na riadnej schôdzi až 4. mája, trvať má 12 dní. Pred letnou prestávkou ich čaká ešte schôdza od 15. júna do 2. júla. Poslanci sa majú po letnej prestávke vrátiť do lavíc 16. septembra, schôdza má trvať 10 dní. Následne sa majú zísť na októbrovo-novembrovej schôdzi, ktorá podľa harmonogramu začne 19. októbra. Posledná riadna schôdza roka 2021 je naplánovaná od 23. novembra do 10. decembra.

Keďže harmonogram schôdzí je len plán, skutočný počet rokovacích dní sa môže znížiť aj zvýšiť, závisí to od toho, ako rýchlo dokážu poslanci prerokovať program schôdze. Okrem riadne plánovaných zasadnutí môže NR SR rokovať aj na mimoriadnych schôdzach. Poslanci dostávajú za svoju prácu plat poslanca vo výške 3276 eur. K nemu patria ešte paušálne náhrady, ich výška sa líši podľa toho, či je poslanec z Bratislavského kraja alebo z iného. Pokiaľ je z Bratislavského kraja, mesačne dostáva ešte 1966 eur, poslanec z iného kraja má paušálne náhrady vo výške 2294 eur. K platu sa pripočítavajú aj funkčné príplatky, tie dostávajú predseda a podpredsedovia parlamentu a tiež predsedovia a podpredsedovia výborov.