Politika Domáce

Poslanci majú tretí pokus na začatie rokovaní o zákonoch. Danko má „recept“, ako to docieliť

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes majú tretí pokus na začatie rokovaní o návrhoch zákonov k sociálnym opatreniam, diaľničným známkam a k Istanbulskému dohovoru. Mimoriadnu 58. schôdzu parlamentu otvorili poslanci v utorok 18. februára. Šestica poslancov z koalície Progresívne Slovensko/Spolu – občianska demokracia (PS/Spolu) však od utorka blokuje rečnícky pult v rokovacej sále na protest proti otvoreniu schôdze.

 

Miroslav Beblavý, Jozef Mihál, Martin Poliačik, Alan Suchánek, Simona Petrík a Viera Dubačová v budove NR SR z utorka na stredu nocovali. Ani po opakovaných výzvach predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) v stredu priestor rečníckeho pultu neopustili, preto Danko schôdzu prerušil na dnes do 9:00. Danko zároveň na stredajšej tlačovej konferencii uviedol, že má riešenie, ako zabezpečiť, aby dnes schôdza pokračovala.

Za program schôdze v utorok hlasovali poslanci Smeru- sociálnej demokracie (Smer-SD), Slovenskej národnej strany (SNS), Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko, Eduard Adamčík z klubu Most-Híd či nezaradení poslanci okolo Ľubomíra Galka, ktorí pred časom odišli zo strany Sloboda a Solidarita a vstúpili do Demokratickej strany. Za program schôdze taktiež zahlasovali nezaradení poslanci Peter Marček, Martina Šimkovičová, Rastislav Holúbek, Jana Nehézová, Milan Špánik a Juraj Kolesár.

Na schôdzi by mali poslanci v skrátenom legislatívnom konaní rozhodovať o troch vládnych návrhoch zákonov. Dva sú iniciatívou Smeru-SD. Ide o trináste dôchodky pre penzistov a zvýšenie rodinných prídavkov o sto percent. SNS zasa chce zrušiť diaľničné známky pre autá do 3,5 tony. Strana rovnako iniciovala rokovanie parlamentu o Istanbulskom dohovore. Členovia zákonodarného zboru budú hlasovať o vyjadrení súhlasu s uvedeným dohovorom.