Domáce Politika

Poslanci opäť nezvolili Blahu za predsedu ľudskoprávneho výboru. Kotleba tiež obišiel skrátka

Zdroj: SITA / Marek Mrviš

BRATISLAVA – Poslanci Národnej rady SR (NR SR) opakovane nezvolili Ľuboša Blahu a Mariana Kotlebu za predsedov parlamentných výborov. Blaha bol kandidátom strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) do vedenia výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. V pléne však získal podporu 52 zo 141 platných hlasov poslancov.

 

Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba sa zasa opätovne uchádzal o post lídra predsedu výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Ani on však nezískal potrebný počet hlasov, keďže získal podporu 42 zo 142 platných hlasov poslancov. Na zvolenie do funkcie predsedu parlamentného výboru je pritom potrebné získať v tajnej voľbe nadpolovičnú väčšinu hlasujúcich poslancov. Obaja kandidáti neuspeli ani na ustanovujúcej schôdzi NR SR z 20. marca.

Členovia zákonodarného orgánu zároveň zvolili za šéfa Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií podpredsedu Smeru-SD a bývalého vicepremiéra Richarda Rašiho. Vo funkcii predsedu Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) zasa poslanci potvrdili ďalšieho podpredsedu Smeru-SD a bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu.