Domáce Politika Koronavírus

Poslanci opäť presunuli hlasovanie o zmenách pri núdzovom stave

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú vo štvrtok hlasovať o novele zákona o bezpečnosti štátu, ktorá má umožniť opätovné predlžovanie núdzového stavu o 40 dní. Hlasovanie presunuli na najbližšiu schôdzu parlamentu. Rovnako presunuli aj hlasovanie o novele zákona o Ústavnom súde SR. Plénum o tom rozhodlo hlasovaním. Procedurálny návrh na preloženie hlasovania predložil podpredseda NR SR Milan Laurenčík (SaS) na návrh štyroch koaličných poslaneckých klubov. Hlasovanie by sa malo uskutočniť na “najbližšej schôdzi NR SR podľa toho, ako ju predseda NR SR zvolá”.

 

Z novely ústavného zákona o bezpečnosti štátu vyplýva, že vláda by mohla vyhlásený núdzový stav opakovane predlžovať najviac o 40 dní. Schváliť to však bude musieť parlament, a to najneskôr 20 dní odo dňa účinnosti predĺženého núdzového stavu. Cieľom novely zákona o Ústavnom súde SR je zas doplniť možnosť prieskumu rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu Ústavným súdom SR.

Hlasovanie o novelách sa už raz presunulo, pretože koalícia nemala v pléne dostatok poslancov aj z dôvodov karantény. Na schválenie novely ústavného zákona totiž treba 90 hlasov poslancov.

Aktuálne vyhlásený núdzový stav by sa mal na Slovensku skončiť 29. decembra, ak ho vláda nevyhlási nanovo. Otázka jeho predlžovania nie je úplne jasná, zákon túto možnosť nešpecifikuje. Vyriešiť to mala práve novelizácia ústavného zákona. Po skončení núdzového stavu by mali prestať platiť aj zákaz vychádzania a lockdown vyhlásený vládou.

Kabinet núdzový stav pre pandémiu nového koronavírusu vyhlásil v zmysle ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu od 1. októbra na 45 dní, následne ho od 15. novembra predĺžil o ďalších 45 dní. Platil aj so zákazom vychádzania a s rôznymi výnimkami. Medzi nimi boli napríklad výnimky na základe negatívneho výsledku testu na ochorenie COVID-19 v rámci celoplošného testovania.

V čase núdzového stavu môže štát v zmysle platného zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu na nevyhnutný čas. Vláda ho môže vyhlásiť, ak došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt. Najdlhšie môže v zmysle zákona trvať 90 dní.

Núdzový stav v súvislosti s pandémiou vyhlásila vláda už dvakrát. Prvýkrát to bolo pri prvej vlne na jar. Kabinet ho vtedy vyhlásil 16. marca, trval do polnoci zo soboty na nedeľu 14. júna. Týkal sa iba zdravotníctva. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila od 12. marca, trvá naďalej.

Sú pripravení prísť

Ak budú poslanci Národnej rady (NR) SR zdravotne v poriadku, sú k dispozícii do 29. decembra kedykoľvek prísť, aby mohli odhlasovať novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorá má umožniť opätovné predlžovanie núdzového stavu o 40 dní. Novinárom to povedal podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO). Aktuálne vyhlásený núdzový stav sa má skončiť 29. decembra. “Sme, samozrejme, k dispozícii do 29. decembra kedykoľvek prísť, ak bude pandemická situácia taká, že kolegovia budú zdravotne v poriadku a budeme môcť zákon schvaľovať,” povedal Grendel novinárom po skončení sa schôdze. O termíne, kedy by sa mohli poslanci opäť stretnúť na hlasovaní, sa podľa neho ešte nerozprávali.

Znásilňovanie zákona

Ak vládna koalícia počká na uplynutie núdzového stavu do 29. decembra a po jednodňovej prestávke ho vyhlási nanovo, pôjde o “znásilňovanie zákona”. Vyhlásil to šéf Smeru-SD Robert Fico vo štvrtok po tom, ako plénum Národnej rady (NR) SR opätovne presunulo hlasovanie o novele zákona o bezpečnosti štátu, ktorá mala predlžovanie núdzového stavu upraviť.

“Toto bude hrubé zneužitie moci, hrubé zneužitie právomocí verejných činiteľov, a budeme na to primeraným spôsobom reagovať,” povedal. Vysvetlil, že ak koalícia počas sviatkov ‘nenaženie’ 90 poslancov do NRSR, aby novelu odsúhlasili, počas Silvestra prestanú platiť obmedzenia a ľudia budú oslavovať. Zdôraznil, že za “bordel a chaos” zodpovedá vládna koalícia. Pripomenul, že Smer-SD predložil pozmeňujúci návrh k novele, aby sa k predĺženiu núdzového stavu vyjadrila NRSR ešte predtým, ako začne platiť, nie ex post. Namietal tiež obmedzovanie ľudských práv.

Podotkol, že ku koncu roka 2020 je koalícia roztrieštená, poukázal na spory predsedu vlády Igora Matoviča (OĽANO) s vicepremiérom Richardom Sulíkom (SaS). Hovorí o vážnych nezhodách. “Vládna koalícia je totálne rozbitá. Dala ľuďom nádherný darček v podobe odobratia teplých obedov a zrušenia celého radu významných sociálnych opatrení. Ešte dala druhý darček celému Slovensku, že SR konečne vidí, kto to, preboha, bol zvolený a kto to dnes riadi štát,” uviedol.

 

Opätovné vyhlásenie núdzového stavu by bolo podľa Fica znásilňovanie zákona. Zdroj: TASR / Pavol Zachar