Politika Koronavírus Domáce

Poslanci prerušili aktuálnu schôdzu pre pandémiu do 3. novembra

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Októbrová schôdza Národnej rady (NR) SR je po dohode na poslaneckom grémiu prerušená do 3. novembra do 9.00 h. V pléne to vyhlásil podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO), ktorý je dočasne poverený vedením parlamentu. Schôdzu prerušili v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Viacerí poslanci sú totiž v karanténe, preto nemusí byť plénum uznášaniaschopné.

 

Grendel zároveň požiadal zástupcov poslaneckých klubov, aby listom nahlásili tých poslancov, ktorí sa na rokovaní NR SR nezúčastnia. Mal by obsahovať hromadnú žiadosť o ospravedlnenie.

Vzhľadom na pozitívny výsledok testu poslanca zo Sme rodina, ako aj Smeru-SD majú byť oba poslanecké kluby v karanténe. Okrem toho majú pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 viacerí poslanci z ĽSNS. Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš informoval, že pozitívni sú aj dvaja poslanci za OĽANO.

Schôdzu už raz prerušili, a to v piatok (23. 10.) pre testovanie poslancov vzhľadom na pozitívny výsledok testu šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorý už bol niekoľko dní v karanténe. V pondelok (26. 10.) mali testovať zvyšných poslancov.

Poslanci majú na programe 16. schôdze ešte viacero vládnych noviel z dielne rezortu financií, hospodárstva, zdravotníctva či školstva, ale aj poslanecké návrhy. Zákonodarcov čaká napríklad novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti či novela zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorou chce ministerstvo financií upraviť pravidlá pri rezervách v rozpočte. Na programe sú tiež novely zákona o dani z príjmov, dani z pridanej hodnoty či dani z motorových vozidiel.

Nedisponuje počtom pozitívnych poslancov

Národná rada (NR) SR zatiaľ nedisponuje celkovým počtom poslancov, ktorí mali pozitívne testy na ochorenie COVID-19. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO), ktorý je dočasne poverený vedením NR SR. Dodal, že aj pri ústavných činiteľoch platí lekárske tajomstvo, preto nemusia svoj pozitívny výsledok zverejniť. Informovať by však mali tých, s ktorými prišli do úzkeho kontaktu. Grendel nechcel špekulovať, či sa budú musieť nasledujúci týždeň poslanci pri vstupe do budovy preukázať negatívnym testom na COVID-19. Verí, že ak poslanci dodržia karanténu, 3. novembra by ich v pléne malo byť dostatok. “Ak sa pozitívne testovaní poslanci dobrovoľne rozhodnú informovať o svojom zdravotnom stave, je to ich slobodná vôľa a v takom prípade sú výsledky verejné. Pokiaľ nemajú záujem svoj pozitívny test medializovať, v zmysle zákona je potrebné rešpektovať toto ich rozhodnutie,” zdôraznil. Podotkol, že aj poslanci však musia dodržať rovnaké pokyny hygienikov ako ostatní občania. Mali by teda informovať ľudí, s ktorými boli v úzkom kontakte.

Na otázku, či sa budú musieť poslanci budúci týždeň pred vstupom do budovy preukázať negatívnym testom, odpovedal, že zatiaľ o tom špekulovať nechce. Deklaroval, že všetko bude v súlade so zákonom. Nateraz budú podľa jeho slov zbierať informácie o poslancoch od ich klubov na úrovni Kancelárie NR SR.

Grendel nedal jasnú odpoveď ani na otázku, čo bude parlament robiť v prípade, ak bude pre pandémiu potrebné prerokovať nejaký zákon v skrátenom legislatívnom konaní a plénum nebude uznášaniaschopné. “Momentálne takáto situácia nie je,” skonštatoval. Vysvetlil, že pozitívni poslanci by mali byť v desaťdňovej karanténe. Ak ju dodržia, verí, že ich bude o týždeň v pléne dostatok. “Po desiatich dňoch by sme mali byť schopní sa uzniesť,” povedal. Na otázku o prípadnom per rollam rozhodovaní parlamentu reagoval tým, že si myslí, že rokovací poriadok to neumožňuje.

Predseda klubu OĽANO Michal Šipoš informoval, že obaja ich poslanci, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID-19, sú v karanténe. Rovnako aj tí, ktorí s nimi boli v bezprostrednom kontakte.

Podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí) uviedol, že v ich klube sú všetci negatívni. Verí, že jeho parlamentní kolegovia z ostatných strán sa rýchlo vyliečia, aby mohol parlament rokovať ďalej. Myslí si, že momentálne boli schválené všetky kľúčové zákony. “Chod krajiny alebo chod jednotlivých ministerstiev nie je nijakým spôsobom ohrozený,” zdôraznil.

 

Národná rada zatiaľ nedisponuje celkovým počtom poslancov, ktorí mali pozitívne testy. Zdroj: TASR / Martin Baumann