Regióny Rimavská Sobota

Poslanci Rimavskej Soboty schválili rozpočet. Primátor ho však nepodpíše

Zdroj: TASR / Branislav Caban

RIMAVSKÁ SOBOTA – Rimavskosobotskí mestskí poslanci na svojom poslednom zasadnutí schválili rozpočet na aktuálny rok, ktorý ráta s celkovými príjmami viac ako 18 miliónov eur. Napriek tomu je otázne, či bude platiť. Primátor Jozef Šimko ešte na zasadnutí avizoval, že ho nepodpíše, pretože mu prekážajú zmeny, ktoré doň zakomponoval poslanecký klub Odvážme sa zrýchliť.

 

“Tento rozpočet nie je prospešný pre občanov mesta. Je zlý, proti záujmom a rozvoju Rimavskej Soboty. Toto nie je urýchlenie rozvoja mesta, ale jeho brzda,” konštatoval primátor s tým, že podrobnejšie všetko vysvetlí na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ). “A občania dôjdu na to, akú neférovú hru hráte, že zastavujete rozvoj mesta,” dodal na margo spomínaného poslaneckého klubu.

Poslancom následne konkrétne vyčítal, že svojimi zmenami rozpočtu zastavujú rozvoj rekreačnej oblasti Kurinec, pretože škrtli financie na výstavbu dopadového bazéna toboganu, ktorý chcelo vedenie mesta postaviť do začiatku letnej sezóny. “Ohrozujete v podstate letnú turistickú sezónu na Kurinci,” zdôraznil Šimko.

Z ďalších, podľa jeho názoru negatívnych, zmien spomenul zníženie rozpočtu Technických služieb mesta (TSM) o zhruba 171.000 eur či vyčlenenie 35.000 eur na aktualizáciu projektovej dokumentácie prestavby bývalého internátu na Školskej ulici na domov dôchodcov a domov sociálnych služieb (DD a DSS).

Rozvoj nebrzdia

“Mesto si nemôže vziať na tento účel úver 6,5 milióna eur, šli by sme do nútenej správy,” argumentoval primátor. Podľa neho je možná jedine prestavba internátu na nájomné byty s financovaním dotáciou zo štátneho rozpočtu a úverom zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorý bude splácaný z nájomného.

“My nezastavujeme a nebrzdíme rozvoj, náš pozmeňovací návrh k rozpočtu vznikal na základe dlhej a odbornej diskusie,” oponoval primátorovi poslanec Roman Vaľo. Dodal tiež, že nerozprávajú “do vetra”, ale reálne konajú, a o DD a DSS už absolvovali i rokovania na odbore sociálnych vecí Banskobystrického samosprávneho kraja. Doplnil, že túto tému zaradili do plánu práce MsZ a budú sa jej venovať samostatne.

Vaľo taktiež nesúhlasil s primátorovým vyjadrením, že zastavujú rozvoj Kurinca. “Je to všetko kryté v našom návrhu rozpočtu,” konštatoval. V prípade TSM ide podľa neho len na opravy a údržbu vozového parku 97.000 eur, preto chcú v prípade prvej zmeny rozpočtu začať jeho postupnú kompletnú obnovu. “Toto bude mať za dôsledok jednoznačne zvýšenie efektivity a prevádzky TSM, pretože sa znížia prevádzkové náklady – pohonné hmoty, údržba a tak ďalej,” doplnil Vaľo.