Politika Koronavírus Domáce

Poslanci sa majú v parlamente zísť opäť od utorka, čaká ich viacero vládnych návrhov

Poslanci sa majú zísť opäť od utorka - Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Vládne novely zákonov z dielne rezortu financií, hospodárstva, zdravotníctva či školstva, ale aj poslanecké návrhy by mali poslanci prebrať na 16. schôdzi Národnej rady (NR) SR, ktorá má pokračovať od utorka (27. 10.). Poslanci v uplynulom týždni stihli prerokovať takmer polovicu bodov schváleného programu októbrovej schôdze.

V piatok (23. 10.) doobeda sa schôdza prerušila pre organizované testovanie poslancov na ochorenie COVID-19. Poslancov testovali vzhľadom na pozitívny výsledok testu poslanca a šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorý už bol niekoľko dní v karanténe. V pondelok (26. 10.) sa majú v Nemocnici sv. Michala v Bratislave testovať ešte tí poslanci, ktorí tak zatiaľ neurobili. Pred utorkovým rokovaním sa budú musieť pri vstupe do parlamentu preukázať vlastným negatívnym výsledkom testu tí poslanci, ktorí sa nezúčastnili na organizovanom testovaní.

Na programe schôdze majú poslanci napríklad novelu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti či novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorou chce ministerstvo financií upraviť pravidlá pri rezervách v rozpočte. Zamedziť chce najmä tomu, aby návrh rozpočtu verejnej správy obsahoval daňové a odvodové príjmy, ktoré neboli súčasťou oficiálnych prognóz. Poslancov čaká i novela zákona o dani z príjmov, dani z pridanej hodnoty či dani z motorových vozidiel. V prvom čítaní by sa malo plénum venovať aj zrušeniu súkromnej výroby destilátov z vlastného ovocia. Vyplýva to z vládnej novely zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov z dielne rezortu financií.

Zákonodarcov čakajú aj návrhy z dielne rezortu zdravotníctva. Novelou zákona o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou sa má zefektívniť výmena informácií medzi zdravotnými poisťovňami a ústrednými orgánmi štátnej správy. Prebrať majú, okrem iného, aj novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorou sa mení aj zákon o poisťovníctve. Na rokovanie pléna sa majú dostať tiež návrhy ministerstva školstva. Medzi nimi aj novela zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení. Upraviť sa ňou majú niektoré aspekty financovania regionálneho školstva vzhľadom na zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania.

Poslanci by mali rokovať tiež o návrhu novely, ktorá zavádza nový príplatok k dôchodku veteránom protikomunistického odboja. Definitívne majú tiež rozhodnúť o novele týkajúcej sa odoberania vysokoškolských titulov, ako aj o návrhoch zaradiť nové dni do zoznamu pamätných dní. Poslanci Smeru-SD prichádzajú napríklad s novelou Zákonníka práce. V stredu (28. 10.) majú poslanci rokovať o návrhu uznesenia k prebiehajúcemu konfliktu v Náhornom Karabachu.