Domáce Politika Top

Poslanci sa na to zase vykašľali. Za kandidáta na ústavného sudcu zvolili iba Procházku

Zvolený kandidát Radoslav Procházka. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Poslanci vyrobili ďalší problém. Opäť si nesplnili povinnosť. Ani štvrtý pokus nestačil na to, aby parlament zvolil chýbajúcich kandidátov na ústavných sudcov. Do plného počtu im chýbalo dovoliť už iba šesť uchádzačov. V tajnom hlasovaní zvolili iba jedného – Radoslava Procházku. Je teda otázne, dokedy budú tento proces naťahovať. Dôležité je pritom myslieť na to, že Ústavný súd stále nefunguje tak, ako má.

 

Poslanci v dnešnom hlasovaní zvolili iba jedného kandidáta na ústavného sudcu – Radoslava Procházku. O post sa pritom uchádzalo 16 kandidátov. Zákonodarcovia mali vybrať šesť z nich. To sa im ale ani v štvrtej voľbe nepodarilo. Blízko k hranici zvolenia bol Ladislav Duditš so 70 hlasmi poslancov a tiež štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner, ktorá získala 69 hlasov. Úspešný kandidát musel dnes získať minimálne 73 hlasov. Proces okolo voľby tak bude asi trvať do nekonečna. Napriek tomu, že je na Ústavnom súde sedem sudcov, stále nemôžeme hovoriť o funkčnom súde. Takýto počet sudcov je iba minimálna potrebná hranica. Súd je len tesne uznášaniaschopný. Stačí, aby jeden sudca ochorel a plénum nemôže opäť rozhodovať. To si poslanci zrejme neuvedomujú.

Počas voľby bolo vydaných 144 hlasovacích lístkov. Odovzdali ich všetci poslanci, sedem z nich bolo neplatných.

Keďže nebol zvolený potrebný počet kandidátov, vykoná sa opakovaná voľba, do ktorej postupujú všetci navrhnutí kandidáti, ktorí neboli zvolení. Hlasovanie je naplánované na utorok 17:00.

Reakcie po voľbe

Po hlasovaní predseda parlamentu a SNS Andrej Danko vyhlásil, že SNS nebude súd blokovať. ,,Volil som šiestich kandidátov. Som presvedčený, že aj Most-Híd aj Smer-SD volili šiestich,‘‘ povedal hneď po hlasovaní Danko. On sám dal hlas napríklad kandidátom Edite Pfundtner a Radoslavovi Procházkovi. Skonštatoval, že urobil všetko preto, aby boli zvolení šiesti uchádzači. ,,Ak nebudú zvolení, potom je už len krok od toho, že treba pristúpiť k verejnej voľbe, nech každý vidí, kto ako volí.‘‘ Danko sa nevyhol ani otázke predčasných volieb, ktoré sám nevylúčil. Hovoril hlavne o nedorozumeniach medzi premiérom Petrom Pellegrinim a šéfom Smeru-SD Robertom Ficom. Na predčasné voľby reagoval aj poslanec Smer-SD Erik Tomáš. ,,Aj keď sú nejaké komunikačné problémy v rámci koalície, určite ich nebudeme riešiť cez médiá,” zdôraznil.

Po vyhlásení výsledkov Danko už taký spokojný nebol. „Spravil som všetko preto, aby bol Ústavný súd znova funkčný. Žiaľ, nie každý k tomu pristupuje s rovnakou vážnosťou. Samého ma táto voľba trápi, tento problém som zdedil po svojich predchodcoch.“ Zároveň pripomenul, že princíp volenia dvojičiek bol porušený prezidentom Kiskom pri dvojici kandidátov Mamojka – Laššáková pred dvoma rokmi. Vtedy sa vraj zaviedla tradícia čiastkového riešenia.

Hlas šiestim poslancom dal aj podpredseda SNS Anton Hrnko. Poslanec z Mosta-Híd Peter Antal sa tiež vyjadril k voľbe. ,,Volili sme šiestich.” Rovnaký počet uchádzačov volil aj ďalší poslanec z Mosta-Híd Peter Kresák. Opozičný poslanec z OĽaNO Ján Marosz po voľbe skonštatoval, že volili tak, ako bolo treba.

Za zvolenie iba jedného kandidáta môžu zrejme zle vyplnené lístky. ,,Bolo viacero pokazených hlasovacích lístkov, kde boli označené mená, ktoré mali nádej byť zvolené. Keby neboli tie pokazené lístky, tak pravdepodobne by sme mali zvolených najmenej štyroch kandidátov na ústavných sudcov. Bohužiaľ, aj poslancom sa môže stať, že sa pomýlia,” povedal poslanec SNS Jaroslav Paška. Dodal, že si musia v poslaneckých kluboch sadnúť a prehovoriť do svedomia, aby ak sa niekto pomýli, neodovzdal hlasovací lístok, ktorý nie je skontrolovaný.

Poslankyňa Mosta-Híd Irén Sárközy si nevie vysvetliť, prečo plénum zvolilo iba jedného uchádzača. ,,Asi sa niektorí poslanci pomýlili. Je mi to ľúto, bola by som samozrejme najradšej, keby sa nám podarilo navoliť chýbajúci počet kandidátov,” dodala Sárközy.

Po vyhlásení výsledkov predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová za opozíciu zdôraznila, že sa stavali k voľbe zodpovedne. ,,Kandidátov, na ktorých sme boli dohodnutí, sme vopred ohlásili a následne sme rokovali. Je nám ľúto, že voľbou prešiel jeden kandidát a to pán Procházka, o ktorého morálnom a etickom smerovaní môžeme úspešne pochybovať,” povedala na dnešného zvoleného kandidáta Blahová. Opozícia verí, že táto trauma ohľadom Ústavného súdu pominie, pretože podľa nich na funkčný Ústavný súd čakajú občania Slovenska.

Predseda OĽaNO Igor Matovič neobišiel ani koalíciu. ,,Robia si z toho divadlo a je to len čisto o biznise. Snažia si tam upratať ľudí a celé Slovensko je svedkom divadla.” Dodal, že by boli radi, aby sa vládna koalícia začala správať zodpovedne.

 

Poslanci volili tajnou voľbou. Zdroj: archív

Fico opäť úradoval

Štvrtá voľba opäť nepriniesla úspech. Najväčšie obštrukcie robil expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico. Ten chcel, aby prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala z už zvolených kandidátov troch ústavných sudcov. Vyhlásil, že ak tak prezidentka neurobí, v parlamente nemajú dôvod voliť. Obhajoval to tým, že by mohlo vzniknúť riziko rôznych diskriminačných žalôb. Dokonca podotkol, že sa na tom dohodla Koaličná rada. Na jeho vyjadrenia zareagovala samotná Čaputová. Verejnosť a kandidátov uistila, že aj doposiaľ zvolení uchádzači, sú stále v hre. Tiež dodala, že povinnosťou parlamentu je navoliť dvojnásobný počet kandidátov.

Prezidentka je po zvolení zvyšných kandidátov pripravená vymenovať ústavných sudcov v čo najkratšom čase.  Na jej stranu sa dokonca pridali aj šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Fico nakoniec včera otočil a povedal, že kandidátov voliť môžu. ,,Ale podľa môjho názoru sa vystavujeme riziku, že budú podané diskriminačné žaloby. Každý kandidát by mal mať minimálne 50-percentnú šancu stať sa ústavným sudcom. My ideme voliť šiestich a oni nebudú mať tú 50-percentnú šancu.” Uvítal by, keby bola voľba kandidátov o dva alebo tri dni. Včera tiež skonštatoval, že by bolo najvhodnejšie vytvoriť rokovanie medzi prezidentkou a predsedom parlamentu.

 

Fico hovorí o diskriminačných žalobách. Zdroj: TASR / AP

Dohoda – nedohoda

Celá situácia sa úplne zamotávala. Pretože mnohí koaliční poslanci z SNS a Mosta-Híd chceli zvoliť kandidátov. ,,Za našu stranu môžem povedať, že ideme určite do voľby ústavných sudcov, chcem zakrúžkovať ten počet kandidátov, ktorý je ešte potrebný na plné obsadenie Ústavného súdu,” povedal včera šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Na otázku, ako vníma vyjadrenia predsedu Smeru o hrozbe antidiskriminačných žalôb Gál odpovedal tak, že ide o hypotézy. ,,To sú hypotetické otázky. Dôležité je, aby Národná rada zvolila dostatočný počet kandidátov a Ústava SR hovorí jasne, že parlament má zvoliť dvojnásobný počet uchádzačov. Predovšetkým sa musíme dohodnúť v koalícii,” povedal minister.

Podpredseda SNS Jaroslav Paška tiež hovoril, že SNS je pripravená hlasovať o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu. „Niekto bude hlasovať za šiestich kandidátov, niekto za dvoch, niekto za jedného a niekto možno za nikoho. Je to na vôli poslancov a nie na rozhodnutí klubu,” vysvetlil Paška. Roztrieštenosť názorov v koalícii jasne ukazovala, že dohodu do poslednej chvíle opäť nemali a stretli sa na posednú chvíľu.

Dnes ešte raz pred voľbou vystúpil Robert Fico. ,,My chceme ísť voliť, ja by som bol rád, keby sme dnes zvolili šiestich kandidátov a zavŕšili 18, ktorú máme v Národnej rade zvoliť. Musím ale upozorniť, že postupujeme v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky.” Podľa Fica Ústavný súd tým vystavujú radu sťažností, ktoré môžu podať neúspešní kandidáti, ktorí budú zvolení v Národnej rade, ale nebudú prezidentkou vymenovaní za ústavných sudcov.

Zasadlo aj poslanecké grémium, ktoré hovorilo o tom, aký počet kandidátov má byť volený. Medzi poslancami nastal chaos, pretože niektorí z nich údajne spochybnili to, koľkých uchádzačov majú voliť. Túto otázku musel riešiť tiež Ústavnoprávny výbor NR SR. Ten odporučil voliť šiestich kandidátov na ústavných sudcov. Uznesenie schválila opozícia spolu s Tiborom Bernaťákom (SNS) a Irén Sarközy (Most-Híd). Uznesenie šéfa výboru Róberta Madeja (Smer-SD) neprešlo a výbor teda neodporučil ďalšie rokovania predsedu parlamentu a prezidentky, o ktorých hovoril Fico.

 

Gál chcel zakrúžkovať potrebný počet kandidátov. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Opozícia mala jasno

Opozícia si, samozrejme, situáciu všimla a zareagovala na Ficove vyjadrenia. ,,Robertovi Ficovi záleží len a len na vyvolávaní konfliktov. A to aj s novou hlavou štátu. Prezidentka Čaputová sa vyjadrila, že doplňujúci počet ústavných sudcov vymenuje až potom, čo jej parlament ponúkne plný, teda dvojnásobný počet kandidátov. Je to právne legitímna a zároveň logická požiadavka, aby mala prezidentka pohromade celú ponuku kandidátov a mohla z nej vybrať tých najlepších,“ povedal z SaS člen Ústavnoprávneho výboru NR SR Ondrej Dostál. Problém s diskriminačnými žalobami označil zase poslanec z SaS Alojz Baránik za vymyslený. ,,Každý môže podať ústavnú sťažnosť v akejkoľvek situácii. Je to zámienka.” Zároveň zdôraznil, že opozícia voliť bude a je jasné, koho bude voliť. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová zase hovorila o Dankovi, ktorý podľa jej slov apeloval na opozíciu, aby sa dohodla na menách a dala ich SNS k dispozícii. ,,Ak sa stotožní s menami opozície, tak by mohli prejsť. Ale potom asi hovoríme o nejakej koaličnej kríze,” zdôraznila Blahová.

Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár sa vyjadril, že ,,politici naprieč celým politickým spektrom by tu už konečne mali prestať politikárčiť, hrať hry a mali by sa k tejto téme zodpovedne postaviť. A preto, celý poslanecký klub SME RODINA – Boris Kollár bude voliť plný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu”.

 

Podľa Kollára by mali politici prestať hrať hry. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Počet podaní sa zvyšuje

V ideálnom prípade mali poslanci navoliť 18 kandidátov. Doteraz spolu vybrali iba 13. Troch z nich vymenoval teraz už exprezident Andrej Kiska za ústavných sudcov. Pred dnešnou voľbou bolo na čakacej listine deväť zvolených kandidátov, dnes k nim pribudol iba jeden kandidát. Ako prebiehali všetky voľby Glob.sk už informoval. Voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu je doslova nekonečný príbeh. Poslancom je zrejme jedno, že Ústavný súd má iba sedem sudcov z 13. ,,Skutočnosť, že plénum Ústavného súdu Slovenskej republiky je neúplné a sudcovia Ústavného súdu rozhodujú len v dvoch senátoch, má vplyv na rozhodovaciu činnosť tohto najvýznamnejšieho orgánu ochrany ústavnosti v Slovenskej republike,” napísal v tlačovej správe Ústavný súd. Počet doručených podaní sa zvyšuje. V dôsledku neúplného pléna je 708 podaní nepridelených sudcovi spravodajcovi a priemerná dĺžka jedného konania pred súdom je aktuálne takmer osem mesiacov.

 

Galéria
Zdroj: archív
Kandidáti zo štvrtej voľby.
Kandidáti absolvovali verejné vypočúvanie. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Kiska pred časom vymenoval troch ústavných sudcov – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu súdu Fiačana a podpredsedu Szigetiho. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: archív
Zdroj: ustavnysud.sk
navigate_before
navigate_next