Politika Domáce Top

Poslanci sa pokúsia o vyslovenie nedôvery ministrovi Richterovi

BRATISLAVA – Poslanci NR SR dnes rozhodnú o návrhoch zákona nezaradených poslancov o zavedení detských skupín, ktoré by rodičom ponúkli alternatívu k starostlivosti a výchove detí v materských školách, a to najmä v mestách, kde je nedostatok miest vo verejných zariadeniach.

Nezaradení poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková, Simona Petrík a Zuzana Zimenová preto predložili návrh na zákon o poskytovaní služby starostlivosti o deti v detských skupinách. Okrem toho chcú druhým návrhom zákona o zabezpečení predškolskej starostlivosti garantovať miesto v materskej škole pre deti od troch rokov.

Ako poslanci uviedli, cieľom návrhu zákona o zabezpečení predškolskej starostlivosti je umožniť zákonným zástupcom, aby ich dieťa bolo umiestnené do predškolskej starostlivosti s celodennou výchovou, ale iba vtedy, ak o to budú mať záujem.

„Za naplnenie tohto práva bude zodpovedať obec, v ktorej má zákonný zástupca trvalý pobyt. Vychádza sa pri tom z Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky, ktorá sa zaviazala vytvárať podmienky harmonickému rozvoju rodín v celom komplexe od vzdelávania detí, podpory mladých rodín a vytvárania funkčných predškolských zariadení,“ uviedli predkladatelia.

Súčasná situácia nedáva záruku

Ako povedala Petrík, súčasná situácia v obciach a mestách Slovenskej republiky zákonným zástupcom nedáva záruku, že o ich dieťa bude v čase, keď má tri až šesť rokov, adekvátne postarané.

Jedným z najvážnejších problémov je, že dovtedy, kým zákonní zástupcovia nenájdu dostatočne zodpovednú osobu, ktorej by dieťa zverili, sú nútení obmedzovať svoju činnosť v zamestnaní, čo má negatívne dôsledky na rodinný rozpočet.

Starostlivosť o deti v detských skupinách

Poslanci predložili aj druhý návrh zákona, a to zákona o poskytovaní služby starostlivosti o deti v detských skupinách. Dôvodom predloženia návrhu zákona je faktická náročnosť zladenia rodičovstva a pracovného života mladých rodín, ktoré po dosiahnutí troch rokov veku dieťaťa nedokážu nájsť finančne dostupné miesto v materskej škole v mieste bydliska.

Dôkazom toho, že ponuka služieb pre vekovú kategóriu detí od troch rokov v súčasnosti nezodpovedá dopytu rodičov, svedčia aj štatistiky Centra vedecko-technických informácií SR, ktoré vydáva štatistickú ročenku materských škôl.

„V septembri 2006 bol počet odmietnutých žiadostí len 1 074 a v roku 2016 už bolo odmietnutých 11 631 žiadostí o miesto v materských školách,“ uviedli poslankyne Petrík a Zimenová s tým, že situácia je kritická najmä vo väčších mestách, do ktorých sa sťahujú mladé rodiny, ako sú Bratislava, Trnava, Pezinok, Žilina a ďalšie.

„Vznik novej služby starostlivosti o dieťa v predškolskom veku má za cieľ urýchlene rozšíriť ponuku pre rodičov o tzv. detské skupiny. Využitie už existujúcich priestorov bude mať za následok rýchlejšie vytváranie miest pre deti. V Českej republike vzniklo od zavedenia detských skupín v roku 2014 do polovice roku 2016 približne 100 detských skupín, ktoré ponúkajú 1 500 miest pre deti,“ vysvetlili predkladatelia.

Odvolajú Richtera?

Poslancov dnes čaká hlasovanie aj o ďalších prerokovaných zákonoch. O 16:00 ich čaká odvolávanie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera, ktoré iniciovala opozícia.

Poslanci chcú ministra odvolať za kauzu Čistý deň, ako aj za ďalšie zlyhania v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnych služieb. Poslankyne NR SR Natália Blahová (SaS) a Erika Jurinová (OĽaNO) v piatok podali návrh na konanie mimoriadnej parlamentnej schôdze, ktorý podporilo vyše 50 opozičných poslancov.

Ministerstvo vraj drží ochrannú ruku nad týraním detí

Ako povedala novinárom Blahová, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zlyháva a neplní si svoje povinnosti, pričom kontrolné mechanizmy, ktoré majú odhaľovať pochybenia, sú nepostačujúce.

„Ministerstvo a ústredie práce drží ochrannú ruku nad týraním a zneužívaním detí a toto im nemôže žiadna slušná demokratická krajina ani občania dovoliť. Deti, ktoré boli zverené tomuto rezortu, sa nemôžu dovolať ochrany ich práv, a to je jednoducho neprijateľné,“ povedala s tým, že Richter podľa nej používa štátny aparát, aby prehrešky voči právam detí kryl.

Foto: SITA / Peter Maďar