Politika Domáce Top

Poslanci vypočuli kandidátov na ústavných sudcov. Mnohí sa už na to vykašľali

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Skončilo štvrté vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov. Verejný híring tentokrát trval iba jeden deň. Do voľby sa prihlásilo už iba 16 kandidátov. Niektorí z nich sa vypočúvania nezúčastnili. Schôdza ústavnoprávneho výboru prebiehala bez problémov. Väčšina z prihlásených už vypočúvaná bola v predošlých voľbách. Dnes premiéru zažili iba dvaja uchádzači – Rudolf Čirč a Peter Kubík.

 

Krátko po 9-tej predseda ústavnoprávneho výboru zo Smeru-SD Róbert Madej otvoril schôdzu výboru. ,,Pristúpime k jedinému bodu programu ústavnoprávneho výboru a tým je vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov,‘‘ povedal v úvode Madej. Zo schôdze sa ospravedlnili Katarína Čechová, Ladislav Duditš, Michal Ďuriš, Peter Melicher, Edita Pfundtner a Radoslav Procházka. ,,V zásade treba povedať, že títo na ostatných schôdzach výboru boli prítomní,‘‘ zdôraznil predseda výboru. Madej tiež na začiatku vypočúvania skonštatoval, že každý kandidát má 15 minút na úvodné vystúpenie a päť minút na odpoveď na každú otázku. ,,Nebudú kladené v blokoch, ale kladené jednotlivo.‘‘ Na predchádzajúcich vypočúvaniach sa uchádzačom položili otázky v blokoch.

Na vypočúvaní sa zúčastnili aj zástupcovia z kancelárie prezidentky Peter Kubina a Stanislav Gaňa. Najviac otázok kládol práve nový odborník na ústavné právo Kubina.

Ako po masle

Dnešnú štafetu zahájil nový kandidát sudca Najvyššieho súdu Rudolf Čirč. Kandidát zvažoval, či sa bude uchádzať o post ústavného sudcu. ,,Prevážilo u mňa negatívne rozhodnutie, nejsť do toho vzhľadom na negatívne okolnosti.” Napokon sa ale do štvrtej voľby prihlásil. Čirč sa vyjadril aj k problematike registrovaných partnerstiev. ,,V iných krajinách som nezaznamenal, že by to predstavovalo nebezpečenstvo.” Podľa neho je uzákonenie registrovaných partnerstiev  vnútroštátna vec a je na danej krajine, či to umožní alebo nie a aké podmienky nastaví.

Ako druhý sa pred výbor postavil ,,staronový” Libor Duľa. ,,Na otázku, prečo stále kandidujem, je jednoduchá odpoveď, stále nie sú obsadené posty na Ústavnom súde ,” skonštatoval Duľa. O post ústavného sudcu sa uchádza aj Boris Gerbery. Pred poslancami sa zdržal iba chvíľu. Vzdal sa tiež úvodného predstavenia, keďže kandidoval už aj predtým. Martina Jánošíková sa takisto opätovne rozhodla prijať kandidatúru. Tá zopakovala dôvody svojej motivácie kandidovať, pričom opakovanie voľby nevníma negatívne.

 

Nový kandidát Rudolf Čirč. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej opätovne privítal aj ďalšieho kandidáta Štefana Kseňáka. ,,Pokiaľ ide o motiváciu, ktorú som mal predtým, tá motivácia zotrvala,‘‘ povedal Kseňák. Zástupcu z kancelárie prezidentky Stanislava Gaňa zaujímalo, aké by bolo podľa Kseňáka ideálne zloženie Ústavného súdu z hľadiska jednotlivých právnických profesií. ,,Určite je dobré, aby tam boli sudcovia, ktorí predtým vykonávali činnosť na všeobecných súdoch, pretože prinášajú pohľad sudcov. Na druhej strane je dobré, keď tam sú aj iné právnické povolania. Ústavný súd by mal byť pestrofarebný,‘‘ odpovedal Kseňák.

Najdlhšie vypočúvaným kandidátom bol druhý nováčik Peter Kubík. Pútal aj najviac pozornosti, pretože v podkladoch zabudol uviesť, že je konateľom alebo členom dozornej rady v 11 obchodných spoločnostiach, čo sa priamo vylučuje s výkonom funkcie sudcu Ústavného súdu. Advokát pôsobí aj v spoločnosti s ručením obmedzeným s názvom “schránková firma”. ,,Týchto funkcií sa v prípade svojho zvolenia samozrejme vzdám,” zdôraznil Kubík.

Pred obedom sa ešte predstavil uchádzač Michal Matulník. ,,Chcel by som poďakovať za pozvanie na túto schôdzu. Rovnako ako účasť na predchádzajúcich troch schôdzach výboru, je aj účasť na tejto pre mňa veľkou cťou.‘‘ Opätovnú štvrtú nomináciu si Matulník váži a vytrvalosť v navrhovaní vníma ako prejav dôvery. ,,Išiel som preto, lebo som bol navrhnutý a nomináciu si vážim. Zároveň prejavujem môj záujem stať sa sudcom Ústavného súdu,‘‘ dodal Matulník.

 

Nový uchádzač Peter Kubík. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Pokračujeme

Po prestávke predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej opäť otvoril schôdzu výboru. Z posledných troch kandidátov sa ako prvá predstavila Zuzana Pitoňáková. Keďže sa uchádza o post už štvrtýkrát, svoju opätovnú prezentáciu vynechala. ,,Jediná moja motivácia, prečo sa uchádzam o pozíciu na funkciu sudcu Ústavného súdu, je ochrana ľudských práv, ktorá je aj dôvodom mojej doterajšej právnickej činnosti,” doplnila Pitoňáková.

Dnes o svojich pracovných skúsenostiach prišiel porozprávať aj kandidát Peter Straka. ,,Považoval som za potrebné prísť, pretože nová prezidentka môže mať otázky, ktoré doteraz neboli položené,” povedal Straka. Ako posledný sa predstavil Robert Šorl. Uchádzač Šorl zdôraznil, že jeho už štvrtú účasť pred výborom nepovažuje za zbytočnú. ,,Pri svojej tretej účasti som vyjadril nádej, že poslanci dokážu zvoliť dostatočný počet kandidátov. Žiaľ, pri mojom právnom prístupe sa zdá, že politike až tak nerozumiem,” skonštatoval Šorl.

Ústavnoprávny výbor na záver vypočúvania hlasoval o tom, že všetci uchádzači splnili zákonom stanovené podmienky. ,,Konštatujem, že sme jednomyseľne schválili uznesenie,” uzavrel predseda výboru Róbert Madej. Zároveň sa poďakoval poslancom, verejnosti a zástupcom z kancelárie prezidenta.

 

Kandidátka Zuzana Pitoňáková. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Nepovinná účasť

Ústavnoprávny výbor vypočúva všetkých kandidátov bez ohľadu na to, či sa už predstavili v predošlých voľbách. Káže im to zákon. Napriek tomu, účasť uchádzačov na híringu nie je povinná. Výbor má iba poradnú funkciu. Teda aj keď sa kandidáti ospravedlnia z vypočúvania, výbor posunie do pléna všetkých uchádzačov. Musia spĺňať zákonom stanovené podmienky – dosiahnuté vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa, najmenej 15-ročná prax v právnickom povolaní.

 

Účasť kandidátov na vypočúvaní pred výborom nie je povinná. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Posledná voľba?

Na Ústavnom súde je sedem ústavných sudcov z 13. Prvá voľba kandidátov na ústavných sudcov skončila fiaskom. Poslanci nezvolili ani jedného uchádzača. Na rade tak bola druhá voľba. Prezident Andrej Kiska 17. apríla vymenoval z druhej voľby troch kandidátov za ústavných sudcov – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana a podpredsedu Ľuboša Szigetiho. O zvyšných 5 zvolených kandidátoch Kiska nerozhodol a zdôraznil, že sú stále v hre.

Keďže poslanci nezvolili dostatočný počet kandidátov, na rade bola tretia voľba. Napriek tomu, sa im ani v máji nepodarilo zvoliť dostatočný počet uchádzačov. Zvolili iba štyroch. Mali pritom vybrať až desiatich. Rozhorčení Andrej Kiska vtedy odmietol vymenovať ďalších ústavných sudcov a povedal, že si počká na to, keď parlament zvolí potrebný počet kandidátov. To už ale nestihol a na rade je tak nová prezidentka Zuzana Čaputová. Na pomyselnej čakacej listine je teraz deväť zvolených kandidátov. Vo štvrtok by mali poslanci dovoliť zvyšných kandidátov na ústavných sudov. Koľkých ale zvolia je otázne.

 

Galéria
Poslanci volili kandidátov až päťkrát. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Kiska pred časom vymenoval troch ústavných sudcov – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu súdu Fiačana a podpredsedu Szigetiho. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: ustavnysud.sk
Kandidátka Katarína Čechová. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Nový kandidát Rudolf Čirč. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Uchádzač Ladislav Duditš. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Kandidát Libor Duľa. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Kandidát Michal Ďuriš. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Uchádzač Boris Gerbery. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Kandidátka Martina Jánošíková. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Uchádzač Štefan Kseňák. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Kandidát Peter Kubík. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Kandidát Michal Matulník. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Uchádzač Peter Melicher. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Zvolená kandidátka Edita Pfundtner. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Uchádzačka Zuzana Pitoňáková. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Zvolený kandidát zo štvrtej voľby Radoslav Procházka. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Uchádzač Peter Straka. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Kandidát Robert Šorl. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next