Poslanci zvolili do Súdnej rady troch nových členov. Stále ich však nie je dosť

BRATISLAVA  – Poslanci parlamentu zvolili vo štvrtok za členov Súdnej rady SR advokáta Andreja Majerníka, bývalého predsedu Ústavného súdu SR Jána Mazáka a sudkyňu Alenu Svetlovskú.

 

Svetlovskú podporilo 83 zákonodarcov, Majerníka 93 poslancov a Mazáka 92 poslancov. Svetlovskú do funkcie nominoval predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), Majerníka podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) a Mazáka predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Súdna rada prišla o viacero svojich členov, keď sa svojej funkcie vzdali nominanti parlamentu a vlády. Urobili tak potom, ako ich v marci informovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), že nemajú dôveru vlády.

Súdna rada tak bude mať po zvolení nových členov 15 z 18 členov.

Svetlovská si SaS nezískala

Koaličná SaS nepodporila pri voľbe členov Súdnej rady SR sudkyňu Alenu Svetlovskú. Poslanci SaS mali pocit, že jej nominácia je v rozpore s duchom predloženého programového vyhlásenia vlády (PVV). Koalícia v ňom avizuje, že sudcovia by nemali byť členmi súdnej rady. Po štvrtkovej voľbe to povedal poslanec Alojz Baránik (SaS).  „Nepodporili sme ju nie preto, že by sme o nej vedeli, že by bola odborne nevhodná, ale preto, že sme si mysleli, že je to v rozpore s duchom PVV,“ priblížil. Poznamenal, že Svetlovská sa neprofilovala ako reformná sudkyňa, no neznamená to podľa neho, že takou ani nebude.

Podľa poslanca Alojza Baránika je v rozpore s PVV sudkynina nominácia. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Hlasovania sa zdržali

Klub strany Za ľudí sa zdržal pri štvrtkovej voľbe sudkyne Aleny Svetlovskej za členku Súdnej rady SR. Novinárom to po štvrtkovej voľbe v parlamente potvrdil podpredseda parlamentu a Za ľudí Juraj Šeliga. Dodal, že strana od začiatku hovorila, že by mala problém s tým, ak by parlament, vláda či hlava štátu navrhovali do Súdnej rady SR sudcu. Považuje to za principiálnu vec. O tejto téme podľa Šeligu rokovali v rámci koalície celý deň. „Keďže nebola dohoda, tak sme sa zdržali,“ skonštatoval.

Klub strany Za ľudí sa zdržal pri voľbe sudkyne Svetlovskej za členku Súdnej rady SR. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kollárova radosť

Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár je rád, že jeho kandidátku Alenu Svetlovskú zvolil parlament za členku Súdnej rady SR. Koaliční partneri podľa neho vedeli, že navrhne sudkyňu a neblokovali mu to. To, že je Svetlovská sudkyňa, ju podľa Kollára nediskvalifikuje. Na Koaličnej rade sa podľa Kollára dohodli na tom, že po prijatí novej legislatívy už sudcov nenavrhnú a v budúcnosti to aj bude platiť.

Alena Svetlovská bola Kollárova kandidátka. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Viac o téme: advokát, aktualizované, Alena Svetlovská, Alojz Baránik, Andrej Majerník, Boris Kollár, členovia, dôvera, Ján Mazák, kandidátka, Mária Kolíková, ministerka spravodlivosti, parlament, poslanci, PVV, rozpor, SaS, Sme Rodina, sudkyňa, Súdna rada SR, Ústavný súd SR, Za ľudí

Súvisiace články