Politika Spoločnosť Domáce

Poslanci zvolili do Súdnej rady troch nových členov. Stále ich však nie je dosť

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA  – Poslanci parlamentu zvolili vo štvrtok za členov Súdnej rady SR advokáta Andreja Majerníka, bývalého predsedu Ústavného súdu SR Jána Mazáka a sudkyňu Alenu Svetlovskú.

 

Svetlovskú podporilo 83 zákonodarcov, Majerníka 93 poslancov a Mazáka 92 poslancov. Svetlovskú do funkcie nominoval predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), Majerníka podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) a Mazáka predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Súdna rada prišla o viacero svojich členov, keď sa svojej funkcie vzdali nominanti parlamentu a vlády. Urobili tak potom, ako ich v marci informovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), že nemajú dôveru vlády.

Súdna rada tak bude mať po zvolení nových členov 15 z 18 členov.

Svetlovská si SaS nezískala

Koaličná SaS nepodporila pri voľbe členov Súdnej rady SR sudkyňu Alenu Svetlovskú. Poslanci SaS mali pocit, že jej nominácia je v rozpore s duchom predloženého programového vyhlásenia vlády (PVV). Koalícia v ňom avizuje, že sudcovia by nemali byť členmi súdnej rady. Po štvrtkovej voľbe to povedal poslanec Alojz Baránik (SaS).  “Nepodporili sme ju nie preto, že by sme o nej vedeli, že by bola odborne nevhodná, ale preto, že sme si mysleli, že je to v rozpore s duchom PVV,” priblížil. Poznamenal, že Svetlovská sa neprofilovala ako reformná sudkyňa, no neznamená to podľa neho, že takou ani nebude.

Podľa poslanca Alojza Baránika je v rozpore s PVV sudkynina nominácia. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Hlasovania sa zdržali

Klub strany Za ľudí sa zdržal pri štvrtkovej voľbe sudkyne Aleny Svetlovskej za členku Súdnej rady SR. Novinárom to po štvrtkovej voľbe v parlamente potvrdil podpredseda parlamentu a Za ľudí Juraj Šeliga. Dodal, že strana od začiatku hovorila, že by mala problém s tým, ak by parlament, vláda či hlava štátu navrhovali do Súdnej rady SR sudcu. Považuje to za principiálnu vec. O tejto téme podľa Šeligu rokovali v rámci koalície celý deň. “Keďže nebola dohoda, tak sme sa zdržali,” skonštatoval.

Klub strany Za ľudí sa zdržal pri voľbe sudkyne Svetlovskej za členku Súdnej rady SR. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kollárova radosť

Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár je rád, že jeho kandidátku Alenu Svetlovskú zvolil parlament za členku Súdnej rady SR. Koaliční partneri podľa neho vedeli, že navrhne sudkyňu a neblokovali mu to. To, že je Svetlovská sudkyňa, ju podľa Kollára nediskvalifikuje. Na Koaličnej rade sa podľa Kollára dohodli na tom, že po prijatí novej legislatívy už sudcov nenavrhnú a v budúcnosti to aj bude platiť.

Alena Svetlovská bola Kollárova kandidátka. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček