Domáce Politika Top

Dohlasované. Poslanci vybrali za generálneho prokurátora Maroša Žilinku

Maroš Žilinka. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – (Veronika Kováčová / TASR) Do poslednej minutý nebolo jasné, či budú dnes poslanci voliť nového šéfa generálnej prokuratúry. Nakoniec krátko po 17. hodine podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) oznámil, že verejná voľba bude. V nej jasne uspel prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka. Za jeho zvolenie hlasovalo 132 poslancov, proti bolo 8 a 7 poslancov sa v jeho prípade zdržalo. Voľby sa zúčastnilo 147 zákonodarcov, všetci odovzdali platné hlasovacie lístky. 

 

Žilinka bol v parlamente zvolený aj hlasmi opozície. Svoj hlas mu odovzdali všetci poslanci dvoch koaličných strán OĽaNO a Sme rodina a väčšia časť poslancov SaS. Rovnako tak za neho zahlasoval opozičný Smer-SD, nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho a aj Kotlebova ĽS NS. Hlasovanie bolo po prvýkrát v histórii verejné a do poslednej chvíle nebolo zrejmé, či sa bude konať dnes, keďže koalícia dlho nemala meno spoločného kandidáta. Posledné slovo bude mať prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá generálneho prokurátora menuje.

O zvolenie sa okrem Žilinku dnes uchádzali aj Jozef Čentéš, Juraj Klimant, Rastislav Remeta a Ján Šanta. Hlas im však nedal nikto. Ďalší kandidát, Tomáš Honz, dostal 15 hlasov. Podporu mu dopredu avizovala najmenšia koaličná strana Za ľudí. Zahlasovali za neho aj niektorí poslanci koaličnej SaS.

Niektorí koaliční poslanci, ktorí hlasovali za Honza, sa tiež vyslovili proti zvoleniu Žilinku. Urobili tak Alojz Baránik, Ondrej Dostál, Radovan Kazda a Peter Osuský z SaS. Z klubu Za ľudí boli proti Žilinkovmu zvoleniu poslanci Miroslav Kollár, Tomáš Valášek Alexandra Pivková a Ján Benčík. Ostatní sa pri jeho mene zdržali.

 

Poslanci Národnej rady počas voľby kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Gratulácie z každej strany

Hlasovania sa zúčastnil aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Ten od Žilinku očakáva očistenie prokuratúry. “Chcel by som vyjadriť celospoločenskú objednávku smerom k nemu, aby očistil prokuratúru, aby konal vždy morálne, čestne,” uviedol. Žilinku do funkcie navrhla okrem Slovenskej advokátskej komory aj poslankyňa za Sme rodina Petra Hajšelová. Strana sa dlhodobo netajila tým, že Žilinka má ich podporu.

Žilinkovi k zvoleniu zablahoželala aj SaS, hoci niektorí jej poslanci hlasovali proti. V strane veria, že pomôže nastoliť dôveru občanov v právny štát.

Blahoželania prišli aj od predsedníčka strany Za ľudí Veroniky Remišovej. Z ich poslaneckého klubu nedal Žilinkovi hlas nikto. Niektorí členovia boli dokonca proti. „Naši poslanci strany Za ľudí hlasovali vo voľbe generálneho prokurátora jednotne za Tomáša Honza, ktorého považovali za najlepšieho kandidáta, po odstúpení Jána Hrivnáka,“ uviedla Remišová. Ako však dodala, v strane veria, že Žilinka naplní svoju víziu reformy prokuratúry a stane sa rešpektovanou inštitúciou, ktorej budú všetci dôverovať. „Pri razantnej očiste prokuratúry bude mať našu plnú podporu,“ doplnila Remišová.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) podľa vlastných slov dúfa, že s Marošom Žilinkom ako generálnym prokurátorom budú spoločne robiť reformu na prokuratúre a k zvoleniu mu zagratulovala. Výhrady poslancov svojej strany voči nemu však komentovať nechcela. “Ja som ministerka spravodlivosti a myslím si, že vzhľadom na to, že náš poslanecký klub bol v tomto jednotný, tak to chcem aj nechať,” reagovala na otázku, či by Žilinka dostal jej hlas, ak by bola poslankyňou.

 

Maroš Žilinka počas vypočúvania pred ústavnoprávnym výborom. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

OĽaNO hovorí o kompromise

Najsilnejšia koaličná strana OĽaNO, ktorá v parlamente disponuje až 53 hlasmi, uviedla, že zvolenie Žilinku je výsledkom ich kompromisu, pretože celý čas hovoria o snahe dosiahnuť dohodu v koalícii. “Výsledok hlasovania je výsledkom kompromisu, na ktorý sme pristúpili, pretože nám išlo po celý čas o to, aby sme sa pokúsili dohodnúť v rámci vládnej koalície,” uviedol Gábor Grendel s tým, že spoločnú dohodu dodržali aj poslanci, ktorí navrhovali pôvodne iného kandidáta. Žilinku vraj nevníma ako kandidáta jednej strany, teda hnutia Sme rodina, ktoré ho navrhlo. Podotkol, že je to kandidát, ktorý nemá na svojej minulosti žiadny šrám a dokázal sa ozvať, keď bolo treba.

Predseda klubu OĽANO Michal Šipoš ocenil, že jeho klub drží dohody a je stabilným koaličným partnerom. “Som veľmi rád, že generálny prokurátor Maroš Žilinka získal veľkú väčšinu hlasov, bude novým generálnym prokurátorom a bude pokračovať v očiste súdnictva. Držím mu v tom palce,” povedal.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že drží novému generálnemu prokurátorovi palce, “aby ustál akékoľvek tlaky z akejkoľvek strany.” Zároveň avizoval, že od neho ich nikdy nezažije, “presne tak, ako ich nezažíva NAKA.”

 

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Hlasy opozície

Nezaradení poslanci parlamentu okolo Petra Pellegriniho veria, že Maroš Žilinka si vo funkcii generálneho prokurátora zachová nezávislosť a zablahoželali mu k zvoleniu. “Veríme, že jeho profesijné skúsenosti i osobný príbeh mu budú pomáhať pri zvládnutí kľúčovej úlohy šéfa prokuratúry – schopnosti odolávať politickým tlakom a zachovať si vlastnú nezávislosť, založenú výlučne na úcte k zákonom a faktom,” uviedli.

Podľa Smeru-SD premiér Igor Matovič prehral súboj o generálneho prokurátora na celej čiare. Vládna koalícia mu totiž podľa nich voľbou vyslovila nedôveru. “Nečudujeme sa, že po totálnom debakli neprišiel ani na koaličnú radu. Smer-SD pozorne čítal situáciu v Národnej rade (NR) SR a svoje rozhodnutie za daných okolností považuje za správne,” uviedla strana.

Čaputová si chce počkať na doručenie výsledku

Prezidentka Zuzana Čaputová uvítala, že poslanci zvolili kandidáta na post generálneho prokurátora hneď v prvej voľbe a rovnako tak aj to, že samotnej voľbe predchádzalo verejné vypočutie všetkých prihlásených. “Generálny prokurátor je pre výkon spravodlivosti jedna z najdôležitejších funkcií v štáte,” uviedla. O ďalších krokoch bude informovať, keď jej bude oficiálne doručený výsledok voľby.

Zvolenie Žilinku privítala aj Transparency International. „Má veľmi dobré predpoklady, aby vo funkcii generálneho prokurátora uspel a naplnil tak vysoké očakávania verejnosti. Má výborné výsledky v obžalobách aj ich úspešnosti na súde, riešil ťažké prípady vrátane nebankoviek či podvodov Kočnera, a má aj riadiace skúsenosti,“ uviedli. Oproti protikandidátom ako Honz či Hrivnák podľa nich Žilinka nemal problém zverejniť svoje doterajšie výkonnostné štatistiky a zároveň mal zo všetkých najreformnejší plán zmien v oblasti transparentnosti.