Domáce Politika Top

Poslancov rozhádal policajný prezident. Sakovej návrh sa nepáči ani Hrnkovi z SNS

Ministerka vnútra Denisa Saková dnes predstavila svoj návrh poslancom v parlamente. Zdroj: TASR / Marko Erd

BRATISLAVA – Nekonečné šarvátky okolo zmeny voľby šéfa polície ani dnešným dňom neutíchajú. Poslanci Národnej Rady dnes prerokovávali novelu zákona o Policajnom zbore, ktorá ma priniesť aj zmenu spôsobu voľby policajného prezidenta. Opozícia je opäť raz proti a ani v koalícií nemožno hovoriť o stopercetnom súlade s týmto návrhom. Nové pravidlá pritom sľubuje vláda už polroka. 

 

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer- SD) považuje svoj návrh za dobrý. “Je to zlatá stredná cesta v tom, že minister si policajného prezidenta nevyberá sám, ale ani nie je vyberaný na ulici,” vyhlásila Saková v pléne Národnej rady. Výber bude podľa jej slov dvojkolový, pričom v prvom kole rozhoduje komisia zložená z odborníkov. “Bude posudzovať kandidátov, ktorí sa dobrovoľne prihlásia a ktorí predložia stratégiu vedenia Policajného zboru,” doplnila. Novela podľa Sakovej odbúrava to, aby minister osobne pôsobil na šéfa polície.

K slovu sa dostal aj poslanec Gábor Grendel (OĽaNO), ktorý si nemyslí, že prijatím zákona sa niečo zmení. “Akurát sa vláda bude tváriť, že prijala systémové zmeny a odpolitizovala políciu, ale nebude to pravda,” vyjadril sa Grendel.

Prekvapivé však je, že so zmenou voľby policajného prezidenta nie je stotožnený ani predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS). ,,Nie som celkom predsvedčený o tom, že by sme tento návrh mali podporiť. Je to len klasickým obrazom panickej reakcie na tlak davu,” povedal pre Glob.sk Anton Hrnko.

Naopak podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd) zmeny víta a súhlasí s návrhom v jeho celom rozsahu či znení. ,,Vládny návrh podporím. Je už len na ministerke vnútra, aby presvedčila aj opozíciu. Nevylučujem, že sa návrh môže ešte zmeniť tak, aby to podporila aj opozícia. Bolo by to lepšie keby sme získali podporu opozície,” uviedol pre Glob.sk Hrnčiar.

Opozícia sa však tak ľahko presvedčiť nedá. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) navrhuje niekoľko zmien. Po ich zapracovaní je ochotná vládny návrh podporiť. ,,Predstavili sme štyri kľúčové podmienky, ktoré keď zapracujú, tak návrh podporím,” povedal pre Glob.sk Ľubomír Galko (SaS), ktorého v minulosti z funkcie ministra obrany odvolala expremiérka Iveta Radičová, kvôli kauze odpočúvania novinárov.

 

Zdroj: SITA / Milo Fabian

Štyri podmienky SaS

  1. Trvajú na rovnakom nastavení podmienok ako menovania tak aj odvolania prezidenta Policajného zboru. Docieliť to má súhlas nadpolovičnej väčšiny členov Výboru pre obranu a bezpečnosť ako pri menovaní prezidenta Policajného zboru tak aj pri odvolávaní prezidenta Policajného zboru.
  2. Nesúhlasia ani s tým, že do funkcie prezidenta Policajného zboru môže byť vymenovaný len príslušník Policajného zboru, ktorý je v službe minimálne desať rokov.
  3. Z výberovej komisie chcú vylúčiť zástupcu prezidenta Policajného zboru. Namiesto toho, odporúčajú do komisie zahrnúť zástupcov opozície, prezidenta SR, Úradu verejného ochrancu práv a mimovládnych bezpečnostných komunít.
  4. Na záver navrhujú tiež vyňať útvar na vyšetrovanie trestnej činnosti príslušníkov Ozbrojených zložiek mimo útvary Policajného zboru a posilniť tak jeho autonómne postavenie.

Výhrady voči pozmenenému návrhu má aj ďalší člen Výboru pre obranu a bezpečnosť Milan Krajniak (Sme – rodina). Je rozhodnutý, že vládny návrh rozhodne nepodporí. ,,Podľa mňa ten zákon je zlý. Súčasný stav je lepší ako to čo chcú zmeniť. Tvrdia, že chcú odpolitizovať policajný zbor. Rozhoduje nám jeden politik a to minister vnútra, po novom bude dvanásť. Tak to je odpolitizovanie či spolitizovanie?” zamýšľa sa Milan Krajniak.

Nové pravidlá voľby policajného prezidenta

Novela zákona o Policajnom zbore by mala priniesť zmenu voľby policajného prezidenta či šéfa policajnej inšpekcie. Policajného prezidenta môže vymenovať do funkcie minister vnútra. Predchádzať by tomu malo výberové konanie. Po verejnom vypočutí v parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť musí výbor jeho vymenovanie odporučiť. Pôvodný návrh počítal so sedemročným funkčným obdobím šéfa polície, po novom by mal byťzvolený na štyri roky s možnosťou opätovného uchádzania sa o funckiu.

Galéria
Ministerka vnútra Denisa Saková obhajuje svoj návrh. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Zdroj: SITA / Robert Tappert
Podpredseda Slovenskej národnej strany Anton Hrnko. Zdroj: SITA / Marko Erd
Andrej Hrnčiar (MOST-HÍD) zmeny víta a súhlasí s návrhom v jeho celom rozsahu. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Ľubomír Galko (SaS) návrh podporí, ak budú zapracované ich pripomienky. Zdroj: Topky.sk / Martin Bublavý
Milan Krajnika ( Sme – rodina) je rozhodnutý, že vládny návrh rozhodne nepodporí.
navigate_before
navigate_next