Politika Domáce

Poslanec Benčík podal trestné oznámenie na Mazureka. Tentokrát kvôli statusu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Poslanec Národnej rady (NR) SR Ján Benčík (Za ľudí) podal trestné oznámenie na poslanca NR SR Milana Mazureka (ĽSNS), pretože sa domnieva, že Mazurek sa dopustil v súvislosti s udalosťou vo Vrútkach viacerých trestných činov. TASR o tom informovala Slavomíra Henčeková, asistentka poslanca NR SR Jána Benčíka.

 

Mazurek vo štvrtok (11. 6.) podľa Benčíka reagoval na tragickú udalosť z Vrútok vyjadrením na sociálnej sieti, kde písal o útočníkovi s nožom ako o príslušníkovi diskriminovanej menšiny, teda Rómovi. Polícia neskôr poprela, že by bol útočníkom Róm, napriek tomu mal Mazurek v šírení nenávisti a klamstva pokračovať aj neskôr. Jeho vyjadrenie bolo sociálnou sieťou po čase zmazané pre porušenie noriem komunity.

Benčík preto na Mazureka podáva trestné oznámenie za hanobenie národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti a za šírenie poplašnej správy. Henčeková informovala, že zároveň sa Benčík ako poslanec obrátil na mandátový a imunitný výbor s návrhom na začatie disciplinárneho stíhania – Mazurek sa totiž vo svojom poslaneckom sľube zaviazal dodržiavať ústavu a zákony a svojimi skutkami tento svoj sľub podľa Benčíkových slov závažne porušil.

“Nebudem tolerovať rasovú neznášanlivosť. Nebudem tolerovať zneužívania tragickej udalosti na vytĺkanie politického kapitálu. Nebudem tolerovať šírenie poplašných správ. Budem sa voči tomu, naopak, vymedzovať všetkými dostupnými spôsobmi,” uviedol Benčík.

Poslanec NR SR a hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica pre TASR uviedol, že Mazurek sa k trestnému oznámeniu nebude vyjadrovať.