Politika Kauzy Regióny Domáce Prievidza Top

Poslankyňa Macháčková o svojich pozemkoch nehovorí pravdu. Máme dôkaz

Primátorka Prievidze a nezaradená poslankyňa Katarína Macháčková mala záujem o pozemky už v roku 2006. Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Príbeh pozemkov nezaradenej poslankyne Kataríny Macháčkovej sa zamotáva. Ako už Glob.sk informoval, súčasná primátorka Prievidze ešte ako mestská poslankyňa v roku 2006 odsúhlasila predaj mestského pozemku, na ktorom dnes stojí jej dom. Poslankyňa a zakladateľka strany Spolu to vysvetľovala ako náhodu. Glob.sk získal dôkaz, že to tak celkom nebolo.

 

Podivná cesta pozemkov, na ktorých dnes žije poslankyňa, primátorka a kandidátka v komunálnych voľbách Katarína Macháčková začala ešte v apríli 2006. V tom čase mestské zastupiteľstvo, v ktorom sedela aj Macháčková, súhlasilo s predajom mestských parciel. Ako sme už písali, k jedným pozemkom sa dostali Milan Simušiak s manželkou Soňou, k druhej časti Helena Ondrušková. Za 1500 metrov štvorcových zaplatili obe rodiny po 130-tisíc slovenských korún (4315 eur). Podľa Macháčkovej šlo o štandardný postup a predaj ako v mnohých iných prípadoch.

Neprešli ani dva mesiace a Simušiakovci aj Ondrušková sa rozhodli, že pozemky už nepotrebujú a chcú ich predať. 22. augusta 2006 požiadali náhodou na tom istom rokovaní zastupiteľstva o zrušenie predkupného práva. Poslanci návrh odobrili. Poslankyňa Macháčková hlasovala za. Na prelome októbra a novembra mali už obaja predávajúci kupcu. Náhodou šlo o tú istú osobu a to Jozefa Kobela s manželkou Silviou. Tí za pozemky zaplatili do posledného centa to, začo ich predávajúci získali od mesta. Dohľad nad celým obchodom mala právnička Katarína Macháčková. „Zmluvné strany ma oslovili k vypracovaniu zmluvy ako verejne známu advokátku pôsobiacu v Prievidzi, keďže som sa prevažne venovala občiansko právnym a majetko-právnym veciam,“ zdôvodnila poslankyňa pre Glob.sk ešte pred mesiacom.

O osem rokov neskôr boli pôvodne mestské pozemky už ako stavebné s rozostavanými nehnuteľnosťami opäť na predaj. Záujem o ne prejavili opäť náhodou manželia Lukáš Kútny a Barbora Kútna, rodená Macháčková. Dcéra primátorky a poslankyne zaplatila za parcely s nedokončenou novostavbou dokopy 89-tisíc eur. O dva roky neskôr – konkrétne 4.októbra 2016 rodinný dom aj s pozemkom vymenili mladí za štvorizbový byt v Prievidzi, ktorý vlastnila Macháčková. Rodina navzájom podpísala zámennú zmluvu, v ktorej si dohodli finančné vyrovnanie 50- tisíc eur zo strany rodičov.

Ako sa z náhody stane nenáhoda

Poslankyňa a primátorka sa tak na konci celého príbehu dostala k pozemkom, ktoré napriek svojim tvrdeniam, že šlo o náhodu, od začiatku chcela.

Glob.sk získal dokument, ktorý potvrdzuje, že Macháčková mala záujem o pozemky ešte pred tým, ako sa spustil celý proces predaja. V uznesení z rokovania Mestskej rady mesta Prievidze z februára 2006 sa píše, že Katarína Macháčková požiadala o kúpu mestských pozemkov za účelom výstavby rodinného domu. Číslo parcely podľa dokumentov sedí s číslom vyššie spomínaného pozemku. Mestská rada žiadosť vzala na vedomie aj s dovetkom, aby cena zohľadnila potrebu nutnej prekládky inžinierskych sietí. O dva mesiace o kúpu pozemkov už oficiálnou cestou požiadali mesto Simušiakovci aj Ondrušková.

Uznesenie Mestskej rady z februára 2006. Zdroj: Redakcia