Politika Zahraničné

Posledné rozhodnutia Teheránu v otázkach jadrového programu sú závažné, vyhlásil Macron

Posledné rozhodnutia Teheránu v otázkach jadrového programu sú závažné, vyhlásil Macron. Zdroj: TASR/AP

PEKING – Ako “závažné” zhodnotil francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu rozhodnutie Iránu podniknúť ďalšie kroky smerom k odstúpeniu od medzinárodnej jadrovej dohody z roku 2015, píše agentúra AFP.

 

“V nadchádzajúcich dňoch budem viesť rozhovory, a to aj s Iráncami – a vyvodiť dôsledky musíme spoločne,” povedal francúzsky líder na tlačovej konferencii počas návštevy Pekingu.

Iránsky prezident Hasan Rúhání ešte v utorok oznámil, že 1044 centrifúg v podzemnom jadrovom zariadení Fordú začnú nasledujúci deň napĺňať plynom fluorid uránový (UF6). To by však bolo v rozpore s jadrovou dohodou, keďže ide o zlúčeninu používanú v procese obohacovania uránu.

Irán v priebehu tohto roka pozastavil plnenie viacerých záväzkov zo spomínanej dohody a pohrozil, že od nej úplne odstúpi. Začal napríklad obohacovať urán nad úroveň, ktorú mu táto dohoda povoľuje.

Teherán týmito krokmi reagoval na rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v roku 2018 od dohody jednostranne odstúpili a následne zaviedli voči Iránu tvrdé sankcie. Zvyšní signatári sa dohodu stále pokúšajú zachrániť.