Politika Zahraničné

Pošta v USA odporúča voličom poslať korešpondenčné hlasy do konca utorka

WASHINGTON – Poštová služba Spojených štátov (USPS) odporúča, aby voliči využívajúci hlasovanie poštou svoje hlasy poslali do utorka 27. októbra – týždeň pred volebným utorkom – s cieľom zabezpečiť, aby boli zarátané. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Rôzne štáty USA určili rôzne konečné termíny na odoslanie hlasov v rámci korešpondenčného hlasovania. USPS však týmto voličom odporúča, aby vyplnený hlasovací lístok odoslali najmenej týždeň pred konečným termínom vo svojom štáte.

Voľby sa uskutočnia v utorok 3. novembra. Hlasy zaslané neskôr ako 27. októbra môžu byť vylúčené zo sčítavania. Viac ako 44 miliónov ľudí v USA svoj lístok zaslalo poštou, uvádza DPA s odvolaním sa na United States Elections Project, ktorý zhromažďuje informácie súvisiace s americkými voľbami. Mnohí Američania sa vyhýbajú hlasovaniu v tradičných volebných miestnostiach z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2.

Americký prezident Donald Trump korešpondenčné hlasovanie kritizuje a už mesiace bez akéhokoľvek dôkazu tvrdí, že hlasovanie poštou môže vytvoriť priestor pre volebné podvody, píše DPA. Jeho súperom v prezidentských voľbách je kandidát Demokratickej strany Joe Biden.