Regióny Bratislava Top

Postaví NOVÚ ŠTVRŤ: Vyrieši fínsky developer problém s nájomným bývaním v Bratislave?

developer, projekt

BRATISLAVA – S nájomnými bytmi je na tom hlavné mesto Slovenska najhoršie spomedzi všetkých susedných krajín Európy. Hovoria to štatistiky, ktoré prezrádzajú, že iba 1% zo všetkých bytov v Bratislave sú mestské nájomné byty. Pričom priemer v rámci celej Európskej únie je 10%. Situáciu by zrejme mohol vyriešiť fínsky developer. 

 

Do Bratislavy tak dlhodobo nevieme prilákať dôležité skupiny ľudí, ktorých je tu nedostatok. Sú to napríklad záchranári, zdravotné sestry, hasiči, či učitelia. To práve z dôvodu, že ich nemáme kde ubytovať. Nehovoriac o tom, že sú tu aj domáci obyvatelia s nižším príjmom, či rodiny v kritickej situácii, ktoré majú taktiež právo na dôstojné bývanie.

Bratislava disponovala v júli minulého roku 877 nájomnými bytmi a ďalšími 1073, ktoré boli zverené jednotlivým mestským častiam. Tie sa nachádzajú v Petržalke, Karlovej Vsi, Novom Meste, Podunajských Biskupiciach a v Dúbravke. Všetky byty v správe mesta boli v tom čase obsadené. „Záujem o mestské nájomné bývanie dlhodobo prevyšuje dostupnú ponuku, preto pracujeme na rozšírení fondu mestských nájomných bytov“ vyjadrila sa v júli 2021 vtedajšia hovorkyňa bratislavského  magistrátu Katarína Rajčanová. Ďalej povedala, že na ubytovanie čakalo viac ako 600 ľudí. Okrem toho je mesto stále povinné zabezpečiť byty pre 500 ďalších obyvateľov z reštituovaných bytov. Vyzerá to tak, že riešenie tohto problému by konečne mohlo uzrieť svetlo sveta.

REALITA V BRATISLAVE nemá obdobu: Na mestský byt ľudia čakajú 7 rokov!

Portál INDEX ako prvý informoval, že developerská spoločnosť YIT Slovakia rozbehla prípravy na realizáciu ďalšieho bytového komplexu v bratislavskej mestskej časti Ružinov. V oblasti developer údajne požiadal o zmenu územného plánu a to práve z dôvodu, že do svojho projektu plánuje zahrnúť aj nájomné byty. V akej miere nám zatiaľ z fínskej stavebnej spoločnosti nechceli prezradiť, „O podrobnostiach projektu budeme informovať v nasledujúcich mesiacoch,“ napísali z YIT.

Potencionálnu výstavbu nájomných bytov však developer potvrdil. Tie majú vzniknúť v logistickom a skladovom areáli na Hraničnej 16. „Naším cieľom je konverzia tohto dlhodobo zanedbávaného areálu, podobne ako pri našich existujúcich projektoch,“ uviedli z YIT. Ako ďalej prezradili, projekt je len v začiatkoch, „V súčasnosti sme len v štádiu prípravy – predbežného Investičného zámeru ako podkladu Žiadosti o zmenu ÚP (poz, red. Územného plánu) v zámene za dohodnutý počet nájomných bytov pre mesto Bratislava,“ naznačili spoluprácu s mestom. Developer sa podľa informácií INDEXu prihlásil do schémy, podľa ktorej podmienkou zmeny v územnom pláne je odovzdanie určitého počtu bytov, ktoré bude mesto následne prenajímať.

Ružinov, YIT
Lokalita v ktorej plánuje developer nájomné byty postaviť. Zdroj: google Earth

Kto je YIT

V Ružinove developer YIT momentálne stavia aj ďalšie projekty. „Pri ktorých ide o konverziu brownfieldov – ide napr. o projekt premeny areálu bývalej Bratislavskej cvernovej továrne na živú mestskú štvrť ZWIRN, ktorá postupne vzniká okolo dominanty národnej kultúrnej pamiatky Pradiarne 1900.“ Jedná sa prevažne o bytové, či kancelárske priestory. S rovnakým zámerom postavili YIT aj projekt NUPPU, ktorý vyrastá medzi ulicami Mlynské nivy a Hraničná a sústredí sa okolo 2-hektárového dvora. “Aktuálne pripravuje projekty premeny industriálneho areálu bývalej panelárne na Mlynských nivách na zmiešanú štvrť a premenu územia pri Viedenskej ceste na kvalitné bývanie. V uplynulých rokoch spoločnosť realizovala a úspešne ukončila projekty TAMMI Dúbravka, PARI v Ružinove a STEIN2 v Starom Meste,” uzavrel developer.

Galéria
developer, projekt
Projekt Zwirn v mestskej časti Ružinov. Zdroj: YIT
developer, projekt
Rekonštrukcia historickej budovy Pradiarne. Zdroj: YIT
developer, projekt
Projekt Zwirn v mestskej časti Ružinov. Zdroj: YIT
navigate_before
navigate_next