Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Postavte sa pandémii zoči-voči a makajte na sebe. Tieto triky trénera vás vytrhnú z nudy

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Koronavírus zviazal ruky mnohým a nezostáva nič iné, ako zostať doma. Ľudia sa chcú vrátiť do normálu, no to ešte nejaký čas potrvá. Mnohí športovci a tréneri sa preto rozhodli povzbudiť všetkých, ktorí chcú na sebe makať. Jedným z nich je aj kondičný tréner Maroš Molnár. Prezradil, ako neprepadnúť ponorke.

 

Slováci v týchto časoch prechádzajú skúškou. Skúškou, ktorá ich núti sa zamyslieť. Každý deň sa dostávajú k ľuďom negatívne správy. Tie sa doslova valia zo všetkých strán. Preto sa mnohé známe osobnosti rozhodli ľuďom spríjemniť strávený čas doma. Kondičný tréner Maroš Molnár pripravuje spolu s manželkou videotréningy pre všetkých, ktorí chcú zostať fit. ,,Uvedomili sme si, že takto môžeme pomôcť aj ľuďom na Slovensku a preto sme začali videotréningy Božská makačka v spolupráci s Budišom zverejňovať na mojich sociálnych sieťach. Rozhodli sme sa tak najmä preto, aby nikto nezlenivel, vyburcoval v sebe endorfíny a aby sme všetci ostali motivovaní,’’ povedal Maroš Molnár.

 

Maroš Molnár pripravuje tréningy online. Zdroj: FB Maroš Molnár

Správne prevedenie

Online tréningy kondičného trénera vyvolali pozitívne reakcie. Ľudia Molnárovi posielajú fotky, ale aj videá, ako cvičí celá rodina. Kondičný tréner priznáva, že cvičiť doma je masaker, o to viac ho nadšenie a zápal ľudí teší. ,,Treba k tomu sebazaprenie a odhodlanie. Až teraz väčšina ľudí ukáže, či vie vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Je to len na človeku, či sa prinúti, alebo si sadne len k telke,’’ skonštatoval.

Dokonca aj počas cvičenia doma dokážete nabrať svalovú hmotu. Ako na to? ,,Vyberte si pár základných cvičení ako sú drepy, kľuky (pomalé tempo na 3-4 sek. idem dole, dole je výdrž a potom ideme dynamicky hore), mŕtvy ťah, jadro tela. Ide o správne prevedenie cvikov. To je smer, na ktorý sa musíte sústrediť,” vysvetľuje Molnár.

 

Aj počas pandémie sa dá na sebe makať. Zdroj: pixabay.com

Pozor na jedlo

Popri cvičení treba dbať aj na stravu. Platiť by malo základné pravidlo – príjem musí byť nižší ako výdaj. Podľa Molnára je jedlo alfou a omegou. ,,Aj jedlo vplýva na psychickú pohodu a výkonnosť. Ak budete jesť hlúposti, môže to vo vás vyvolať depresiu,’’ vraví. Zároveň odporúča jesť najmä zeleninu alebo ku každému jedlu pridať aspoň kúsok šalátu.

V tomto období supermarkety vyzývajú ľudí, aby nakupovali len to, čo potrebujú. Rovnako Molnár odporúča naplánovať si, aké potraviny idete nakupovať. ,,Pokojne si spravte zoznam a nakupujte to najnutnejšie, čo potrebujete,” upozorňujeDáva to nielen možnosť začať si študovať a pripravovať si zdravé recepty, ale aj zbytočne v čase pandémie neplytvať potravinami.

 

V tomto období sú dôležité šaláty. Zdroj: pixabay.com

Efektivita vyhráva

Ako sa hovorí: v zdravom tele, zdravý duch. Byť stále pozitívny nie je jednoduché. Preto okrem tréningov ponúka Molnár aj množstvo rád, ktoré sú dôležité pre udržanie pozitívnej mysle. V prvom rade je potrebné mať režim dňa. ,,Vstať, pracovať – homeoffice (ak máte takú možnosť), následne si pripraviť jedlo, zacvičiť si, stráviť čas s rodinou, siahnuť po dobrej knihe, naučiť sa niečo nové, po čom ste možno dlho túžili, stráviť čas v prírode. Udržiavajte si aj svoju myseľ,’’ odporúča Molnár.

 

Je dôležité dodržiavať režim dňa. Zdroj: pixabay.com

Čas s rodinou

Rovnako je dôležité neprepadnúť panike a nájsť si čas na zábavu. Je dobré stále hľadať činnosť, venovať čas rodine, svojim známym a možno aj dlhodobo zanedbávaným koníčkom. Popritom netreba zabúdať na svoje zdravie, ako sme spomínali, cvičiť a jesť zdravo. Čo je však najdôležitejšie – mať svoj cieľ. ,,Je super, ak si cieľ zapíšete a tiež, ak si zapíšete svoje silné aj slabé stránky. A postupne si k nim robíte poznámky. To je memento, ktoré ti vždy pripomenie, prečo si začal na sebe makať, prečo neskončiť a prečo neprestať na sebe pracovať, aj keď sa opäť vrátime do normálneho života,’’ uzavrel Molnár.

 

Pandémia umožňuje tráviť viac času s rodinou. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: