Spoločnosť Kauzy Domáce Top

Posun v kauze vraždy Jána Kuciaka. Novinárov mal sledovať aj nitriansky podnikateľ

Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli zavraždení vo Veľkej Mači. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – Kauza vraždy Jána Kuciaka sa opäť posunula. Podľa informácií Denníka N sa mal na polícií prihlásiť nitriansky podnikateľ a majiteľ SBS Bonul Norbert Bödör. Jeho prihlásenie však zrejme nebolo úplne spontánne. Bödör sa mal dozvedieť, že ho polícia chce predvolať a prísť sám s tým, že chce s políciou spolupracovať. 

 

Úrad špeciálnej prokuratúry mal pred pár dňami vydať pokyn na zadržanie nitrianskeho podnikateľa. Ten má byť podozrivý z podiaľania sa na sledovaní novinárov. V médiách sa v tejto súvislosti v minulosti skloňovalo aj meno bývalého príslušníka SIS Petra Tótha.

Policajti aj prokuratúra mali byť prekvapení, odkiaľ Bödör o predvolaní vie. Denníku N priznal, že sa skutočne bol prihlásiť. Tvrdí však, že informácie z vyšetrovacieho spisu nemá a svoje kroky nepovažuje za neštandardné. S vraždou novinára vraj nemá nič spoločné.

Policajný prezident Milan Lučanský o predvolaní Bödöra nevedel. „Mojou úlohou je zabezpečiť tím, nie vyšetrovanie, preto som o tejto informácii sám ani nevedel. Som však rozhorčený a sklamaný z toho, že unikajú také podstatné informácie napriek tomu, že v tíme boli prijaté opatrenia,“ povedal Denníku N.

O aktivitách Norberta Bödöra v minulosti písal aj novinár Ján Kuciak. Policajný prezident chce vyšetrovateľom navrhnúť, aby sa výrazne zúžil kruh ľudí, ktorí pracujú na vyšetrovaní vraždy novinára. Kauzy, o ktorých Kuciak písal, by sa podľa Lučanského mali vyšetrovať osobitne.

Úniky zo spisu

Vyšetrovatelia už od začiatku vyšetrovania kauzy vraždy novinára bojujú s únikom informácií z vyšetrovacieho spisu. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v minulosti viackrát vyzýval médiá, aby zvážili o čom budú verejnosť informovať. Niektoré skutočnosti, ktoré podliehajú utajeniu, by totiž mohli prípadného páchateľa varovať.

Z objednávky vraždy novinára je obvinená Alena Zsuzsová, ktorá bola dobrou známou Mariana Kočnera. Kočner je v kauze vraždy novinára taktiež vyšetrovaný. Tomáš Szabó, Martin Marček a Zoltán Andruskó sú taktiež obvinení a na súd čakajú vo väzbe.

Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení 21. februára 2018 vo svojom rodinnom dome vo Veľkej Mači. Ako informoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár, dôvodom vraždy bola práca investigatívneho novinára.

Bödör hovorí o neférovosti

Právny zástupca Norberta Bödöra Eugen Cimmermann zásadne odmieta mediálne hry smerujúce k poškodeniu dobrého mena jeho klienta. Ako sa ďalej uvádza v jeho vyhlásení, Bödör nemal nikdy nič spoločné s tragickými udalosťami vraždy novinára, a je to len ďalší neférový pokus ponúknuť verejnosti vymyslené príbehy o osobe jeho klienta. “O pripravovaných krokoch polície nemal môj klient žiadne informácie a je pripravený poskytnúť maximálnu súčinnosť ako ktorýkoľvek občan Slovenskej republiky,” dodal Cimmermann pre agentúru SITA.