Domáce Šport Top

VIDEO Potupa európskych rozmerov. Futbalisti Slovana neprežili v Lige majstrov ani prvé predkolo, Ševela skončil

Futbalisti Slovana Bratislava pred odletom na odvetný zápas prvého predkola Ligy majstrov proti šampiónovi Sutjeska Nikšič. Zdroj TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Šok, hanba, blamáž, potupa, trapas. Prívlastkov, ktorými môžete okomentovať vypadnutie futbalistov bratislavského Slovana v prvom predkole Ligy majstrov je milión. Všetky sedia. Slovenský majster nedokázal preskočiť ani len prvého súpera, ktorým bol úplne neznámy, až 309. tím svetového rebríčka Sutjeska Nikšič. Štvornásobný čiernohorský šampión si slovanistov vychutnal po dvoch remízach 1:1 a triumfe na pokutové kopy v pomere 3:2.

Je paradoxné a príznačné, že rozhodujúcu jedenástku nedal ani najlepší hráč Slovana a jeho top kanonier Andraž Šporar. Autor oboch gólov Bratislavčanov v tomto dvojzápase. Smutné a maximálne frustrujúce. Ešte nikdy nebolo žiadne slovenské mužstvo v európskych pohároch tak ponížené a degradované ako v stredu 17.júla 2019. Nikšič bol totiž súperom, ktorého ani pri dávke príliš odvážnej fantázie nemohol a ani nikto nepovažoval u nás za partnera, s ktorým by ste odohrali čo i len prípravný zápas. Nie to aby ponížil slovenského šampióna v Lige majstrov a aby totálne zdevastoval storočnú povesť najväčšieho, najbohatšieho, najslávnejšieho a najpopulárnejšieho mužstva na Slovensku. “Nedá sa to obhájiť. Opäť sme na posmech celému Slovensku. Celý rok sa nám budú smiať. A zaslúžene,“ priznal pre oficiálnu stránku Slovana brankár Dominik Greif. Už domáca utrápená remíza 1:1 bola výsmechom klubu, ktorý oslavuje 50 rokov od triumfu v PVP. Ale dobre, aj motyka vystrelí, stáva sa aj v lepších rodinách. No odveta bola ešte horšia.

Andražž Šporar v zápase Ligy majstrov proti Sutjeske Nikšič. Zdroj TASR / Pavel Neubauer

Slovan opäť dostal vyrovnávajúci gól v nadstavenom čase, opäť po fatálnych individuálnych chybách, keď opäť totálne prepadol z taktiky. Už na tejto suterénovej úrovni Ligy majstrov vidieť také množstvo amaterizmu a neschopnosti, to je veru umenie. Celý rok, počas ktorého dominovali slovanisti v našej lige a ktorí korunovali majstrovským titulom, zlikvidovali za jeden týždeň s tuctovým  tímom. Veď tak slabého súpera už v tejto sezóne a v súťažnom zápase nebudú mať. “Strata koncentrácie v posledných chvíľach zápasu nás stála postup ďalej. Situácie ako tie v posledných sekundách sú aj o individuálnej zodpovednosti, v takých chvíľach je potrebná maximálna koncentrácia, nesmie sa stať, že hráč takto skóruje,” povedal pre klubový web Slovan jeho tréner Martin Ševela. Nuž veľmi slabá argumentácia, s ktorou asi majiteľ klubu nebude spokojný. Mal to byť rok zlomu, sezóna, ktorá mala opäť zo Slovana urobiť európske mužstvo. Mal hráčov, nový štadión, najväčší rozpočet na Slovensku, zázemie. Realita? Slovan teraz opäť čaká naša električková liga, súperi ako Žiar nad Hronom, Sereď, Michalovce… To musí byť radosť exkluzívne platiť hráčov ako Šporar, Moha, Ratao, Ljubičič, Apau, Božikov a spol, keď v Lige majstrov skončíte takmer skôr ako dozrejú melóny. “Je to veľké sklamanie, pretože sme chceli postúpiť ďalej. Ale môžeme si za to výhradne my sami,” doplnil Ševela.

Tréner Slovana Martin Ševela počas zápasu 1. predkola Ligy majstrov v Bratislave. Zdroj TASR / Pavel Neubauer

Absolútne by nebolo prekvapením, ak by sa z Čiernej Hory vrátili tréneri Martin Ševela a Ivan Vrabec už iba ako obyčajní cestujúci. Niektorých hráčov nevynímajúc. Rezerva Slovana tak môže mať pred sezónou celkom silný káder. Na Tehelnom poli či Pasienkoch sa totiž vyhadzovalo aj za menšie lapsusy a blamáže, akou sa pred celou Európu odprezentovali slovanisti na štadióne Sutjesky Nikšič. Frustrácia a hnev musia byť v kabíne, ale najmä u majiteľov klubu, nepredstaviteľné a nepublikovateľné. Toľko energie, času a peňazí vyhodiť do smetného koša s tak „dreveným“ súperom, to bude bolieť pekne dlho. Oklamať fanúšikov ešte hráči môžu, aj si z nich robiť bláznov, ale z majiteľov…  Na to sú priveľmi citliví.

Na snímke dnes už bývalý tréner Slovan Bratislava Martin Ševela a viceprezident klubu Ivan Kmotrík ml. Zdroj TASR / Pavel Neubauer

Aj sa tak stalo a naše predpovede sa naplnili do bodky. Vo štvrtok popoludní sa vedenie futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava rozhodlo po vypadnutí v 1. predkole Ligy majstrov so Sutjeskou Nikšič odvolať z funkcie hlavného trénera Martina Ševelu. Spolu s ním skončil aj asistent Ivan Vrabec. Je otázne, či Slovanu podobné nesystémové kroky pomôžu, vyhodiť treba totiž aj pol kabíny, aby sa hráči spamätali. Ale niečo, aspoň pre fanúšikov a média urobiť museli. Viceprezident klubu Ivan Kmotrík ml. to vysvetlil jasne a stručne. “V prvom rade sa chceme ospravedlniť všetkým našim priaznivcom za toto veľké zlyhanie. Uvedomujeme si, že akékoľvek slová nenapravia to, čo sa včera udialo. Pri všetkej úcte k súperovi, vypadnúť v prvom kole a takýmto spôsobom je jednoducho neakceptovateľné. Rozhodli sme sa odvolať Martina Ševelu z funkcie trénera. Musíme si priznať, že oba zápasy a predovšetkým ten odvetný sme z pohľadu pripravenosti mužstva a taktiky absolútne nezvládli. Je pre mňa nepochopiteľné, prečo sme odvetu, ktorá sa pre nás vyvíjala po úvodnom góle pozitívne, nedotiahli do úspešného konca a aj vinou nesprávnej taktiky sme opäť inkasovali v nadstavenom čase. Samozrejme, vina nepadá len na trénera, dôsledky pocíti aj hráčska kabína. Práve tréner je však ten, ktorý je zodpovedný za prípravu mužstva, a tú v týchto dôležitých zápasoch absolútne nezvládol. Podržal som ho pred rokom po vypadnutí s Rapidom Viedeň, aj napriek tlaku verejnosti som mu chcel dopriať priestor na prácu s tímom. Žiaľ, po roku sme sa po taktickej stránke takmer vôbec neposunuli, čo padá práve na zodpovednosť hlavného trénera. Martinovi Ševelovi ďakujeme za odvedené služby pre Slovan a želáme všetko dobré v ďalšej kariére.”

Nový tréner, nové metódy, starý Slovan

Nového trénera oznámi klub čoskoro, pretože Slovan už v sobotu čaká štart Fortuna ligy a v stredu duel 2. predkola Európskej ligy s kosovským KF Feronikeli. “Všetci sme po včerajšku nesmierne sklamaní. Musíme však pracovať ďalej a myslieť na to, čo nás čaká. Toto zlyhanie len ťažko odčiníme, môžeme však urobiť maximum pre úspech v Európskej lige. Otázku obsadenia trénerského postu intenzívne riešime a fanúšikov i futbalovú verejnosť budeme včas informovať,” doplnil Kmotrík. Nuž na Tehelnom poli je horúco a nielen z počasia. Teraz, keď príde v Európskej lige na Tehelné pole ďalší bonbónik a klenot, súper par excellence, kosovský KF Feronikeli, majú všetci manévre. Len aby to nebol ďalší kabaret v belasom. Jednoducho Slovan nemal a nesmel vypadnúť so Sutjeskou Nikšič a prísť o Ligu majstrov. Za žiadnych okolností. Teraz budú totiž rečičky všetkých hráčov aj trénerov o klubizme, odvahe, kvalite, postupe, reparáte, sklamaní  a smútku už iba táraninami a trieskaním do vetra. Svaly a hlavu mali totiž používať na ihrisku.

Góly zo stretnutia Sutjeska Nikšič – Slovan Bratislava, ako aj celý jedenástkový rozstrel, si môžete pozrieť na priloženom videu