Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POTVRDENÉ! Kontrolórka opísala rozsiahle ZNEUŽÍVANIE peňazí mestskej spoločnosti nominantkou Vallovcov!

Svoju predvolebnú kampaň založil primátor Matúš Vallo na tom, aby sa už nevrátili do mesta staré časy. Ako sa ukázalo jeho blízka spolupracovníčka v nich veselo pokračovala. Primátor Matúš Vallo si to nevšíma, od Michaly Kozákovej sa doteraz nedištancoval. Ilustračné foto. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Manipulácia pracovnej dochádzky, neoprávnené vyplácané mzdy a odmeny, používanie firemných peňazí na súkromné účely v reštauračných zariadeniach, tisíce kilometrov na služobnom aute bez akejkoľvek evidencie. To sú závažné zistenia kontrolórky hlavného mesta. Portál zregionu.sk na pochybenia upozornil dávnejšie.

 

Vážne OBVINENIA u primátora: Zamestnávanie matky a ŠAFÁRENIE s peniazmi mestskej firmy! Magistrát ZATĹKA

Zistenia, ktoré potvrdila správa hlavnej kontrolórky hlavného mesta Bratislavy sú mimoriadne vážne. Pod vedením Michaly Kozákovej (Team Bratislava) sa vo firme šafárilo s majetkom a peniazmi. Z firmy sa stal doslova “holubník”.

To sú niektoré zo zistení kontrolórky hlavného mesta Bratislavy Jany Bezákovej, ktorú poslanci prerokovali na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Napriek škandalóznym zisteniam nebola na túto tému medzi poslancami žiadna diskusia. Ani jeden z 22 poslancov Teamu Bratislava, ktorý združuje Vallovcov, Progresívne Slovensko a SaS nepovedal ani slovo a rovnako tak neurobilo ani ďalších 7 poslancov, ktorí sú členmi klubu Team Bratislava. Prekvapilo to jedine Juraja Káčera z klubu Som Slovensko. „Veľmi sa mi páči táto veľmi milá a príjemná atmosféra pri tomto bode, lebo ja som takúto správu kontrolóra ešte nečítal a to teda som jeden z mála na tomto zastupiteľstve, čo čítam všetky správy kontrolóra a to aj na mestskej časti a niekedy aj tie krajské,” povedal na zastupiteľstve Káčer, ktorý pred poslancami uviedol, niektoré zo zistení z kontroly.

 

Michala Kozáková bola predsedníčkou predstavenstva Metro Bratislava a.s. pár mesiacov a za toto krátke obdobie sa spoločnosť dopustila množstva porušení právnych predpisov a šafárenie s peniazmi. Zdroj: www.teamba.sk

 

„Odmeny boli vyplácané za mesiace, keď bol zamestnanec PN. Reprezentačný fond 2021 bol 1800 Eur, v roku 2022 bol takmer 8000 Eur,“ uviedol Káčer. Upozornil na mzdové náklady spoločnosti METRO, ktoré boli  v roku 2021 na úrovni 690 tisíc Eur, pričom v roku 2022, keď nastúpila Kozáková, vzrástli na 1,2 milióna Eur. Ďalej správa kontrolórky poukázala na duplicitné vykazovanie dochádzky, prekračovanie mzdovej tarify zamestnancami na skrátený úväzok. Dokonca prišlo k vyplateniu mimoriadnej odmeny 4000 Eur pre zamestnanca, ktorý odpracoval tri mesiace.

Anonym poukázal na šafárenie a správa to potvrdila

Odhalenie šafárenia v spoločnosti Metro Bratislava a.s. spustil vlani pred komunálnymi voľbami anonym, ktorý koloval po médiách a sociálnych sieťach. Popisoval viaceré podozrenia s nehospodárnosti pod vedením Michaly Kozákovej, ktoré kontrolná správa aj potvrdila. Primátor Matúš Vallo sa k anonymu nevyjadroval. Michala Kozáková sa v tichosti krátko pred komunálnymi voľbami vzdala postu predsedníčky predstavenstva v Metre Bratislava a primátor Vallo po anonyme v spoločnosti inicioval kontrolu.

V januári tohto roka sme sa Matúša Valla pýtali, či pani Kozáková má stále jeho podporu. Primátor na otázku nereagoval, riaditeľ jeho kancelárie nám napísal, že ešte nedisponuje výsledkami kontroly. Žiadneho vyhlásenia primátora sa verejnosť nedočkala ani po zverejnení škandalóznych výsledkov kontroly, ktorá naznačuje podstatne rozsiahlejšie nedostatky, ako popísal anonym. Minulý týždeň v stredu (26.4.) sme sa obrátili na magistrát so žiadosťou primátora o reakciu na výsledky kontroly a vyvodenie zodpovednosti, prípadne či sa obráti na orgány činné v trestnom konaní. Zatiaľ nereagoval. Jeho reakcia na porušovanie právnych predpisov a plýtvanie s verejnými zdrojmi je pre Bratislavčanov dôležitá práve preto, že opakovane oznamoval verejnosti zvyšovanie poplatkov za verejné služby (vstupné, školné, ubytovanie, pohrebníctvo, MHD), že zvažuje aj ďalšie zvýšenie daní a realitou sa stane zníženie investícií do opráv ciest a chodníkov.

K závažným zisteniam v spoločnosti Metro Bratislava a.s. sa doteraz primátor Matúš Vallo nevyjadril. Takto sa tváril počas rokovania o kontrolnej správe, v ktorej sa píše o škandalóznych zisteniach z éry, keď ju viedla jeho blízka spolupracovníčka Michala Kozáková. Zdroj: archiv1.infonettv.sk

Kozáková tvrdila, že je to diskreditačná kampaň

Rovnako sme oslovili pani Kozákovú, ktorá anonym začiatkom tohto roka označila za diskreditačný a manipulatívny. „ V prípade anonymu rozoslaného na viaceré redakcie na jeseň 2022 sa jednalo o klasický ohováračský e-mail s množstvom nepravdivých tvrdení o spoločnosti Metro Bratislava a.s. a so snahou diskreditovať mňa a konkrétnych ľudí vo vedení spoločnosti a mesta,“ napísala nám, pričom nepriznala žiadne pochybenie. Postu predsedníčky predstavenstva v akciovke sa vraj rozhodla vzdať v októbri 2022 v záujme ochrany dobrého mena spoločnosti. Počas krátkeho pôsobenia Michaly Kozákovej sa udialo v Metre Bratislava množstvo prešľapov. V obchodnom registri zapísali Kozákovú ako predsedníčku predstavenstva vo februári 2022. Vo funkcii sa tak neohriala ani rok.

Kozáková je blízkym človekom Matúša Valla. Po konci v akciovke Metro Bratislava má teplý flek ako vicestarostka v mestskej časti Petržalka, kde Team Bratislava Matúša Valla má drvivú väčšinu poslancov v zastupiteľstve. Zdroj: FB-M.K.

 

Za 3 mesiace v práci odmena 4-tisíc, reprezentačné za 7600 eur nevedeli vysvetliť

Kontrolóri sa v zmysle anonymu zamerali v spoločnosti aj na prevádzku motorových vozidiel. Zistili, že do majetku firmy bolo v rozpore so zákonom kúpené SUV Hyundai Santa Fe v cene 42 546,31 eur, pričom oprávnenie mali len na auto do 22-tisíc eur. Auto kúpili ešte pred nástupom Kozákovej do funkcie predsedníčky predstavenstva. Kozákovej správa vyčíta nedostatky v evidencii v knihe jázd. “Nie je z nej možné identifikovať, kedy, kam a za akým účelom bolo predmetné vozidlo využívané. Zároveň bol zistený rozpor medzi kilometrami vykazovanými v knihe jázd a faktúrou za čerpané pohonné hmoty,” píše sa v správe kontrolórov. Kozáková za približne 8 mesiacov najazdila na služobnom aute 15-tisíc kilometrov. Najviac sa narobila v auguste 2022. V časoch dovoleniek prejazdila, vraj na služobné účely 3236 km, pričom 2236 malo byť po meste a 1000 km mimo mesta.

Juraj Káčer – jediný mestský poslanec, ktorého vyrušila kontrolná správa zo škandalóznymi zisteniami v spoločnosti Metro Bratislava a.s. Zdroj foto: www.bratislava.sk

 

Za pôsobenia Michaly Kozákovej stúpli reprezentačné náklady štvornásobne. Kým v roku 2021 minuli 1853,86 Eur, o rok neskôr 7 686,97 Eur.  “Kontrolná skupina konštatuje, že spoločnosť METRO nepreukázala opodstatnenosť výdavkov, ktoré účtovala v účtovných knihách ako reprezentačné náklady (reštauračné služby),” uvádza sa v správe s dovetkom, že “uvedené výdavky nie je možné posudzovať vzhľadom na ich neodôvodnenosť a opodstatnenosť ako výdavky na reprezentačné účely, ktoré by súviseli s podnikaním, nakoľko nie je zrejmé, že sa jedná o pracovné stretnutia a pohostenia v súvislosti s týmto podnikaním”. Z peňazí na reprezentáciu pritom míňali na súkromné účely v reštauračných zariadeniach firemné peniaze aj na alkohol. “V hotovostnej pokladni na výdavkovom doklade č. 087/21 zo dňa 09.09.2021 na sumu 304,59 Eur boli zaúčtované reprezentačné náklady v sume 100,58 eur za nákup alkoholických nápojov bez zdokladovania účelu použitia,” uvádza sa v správe. Práve na tieto praktiky upozorňoval anonym z minulého roka. “P. Kozáková si necháva preplatiť cez pokladňu alebo s firemnou bankovou kartou si platí súkromné večierky, jej osobné zdravotnícke vyšetrenia, obedy a nápoje vrátane alkoholických nápojov členom predstavenstva, čím si ich kupuje aby jej v predstavenstve všetko odsúhlasili. Majú obľúbenú reštauráciu Petržalskú klubovňu,” písalo sa v anonyme.

 

 

Vážne prešľapy v Metro Bratislava a.s. pod vedením Michaly Kozákovej potvrdila správa hlavnej kontrolórky hl.mesta Bratislavy Jany Bezákovej. Zdroj:https://archiv1.infonettv.sk/2023-04-27/ba/18.mp4