Domáce GPlus Spoločnosť Top

Používaním známych nosových kvapiek hrozí zástava dýchania. Nemci ich chcú zakázať

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Nosové kvapky má v domácej lekárničke azda každý. Väčšina pacientov po nich siahne ako po prvej pomoci pri nádche a prechladnutí. Avšak aj pri používaní tak ľahko dostupného liečiva môže hroziť nebezpečenstvo. Nemecká lekárnická komora (AMK) varuje pred používaním známych kvapiek. Hrozí predávkovanie a vážne poškodenie zdravia. Ako je na tom Slovensko?

 

Proti nosovým kvapkám značky Otrivin, ktoré sú určené aj pre batoľatá, sa v Nemecku rozbehla vlna kritiky zo strany lekárnikov. Varujú pred nesprávnym dávkovaním, ktoré môže tým najmenším spôsobiť až zástavu dýchania. Na svedomí to podľa AMK má nová pipeta, ktorá slúži ako aplikátor kvapiek.

O spôsobe užívania sa podľa farmaceuta Gunnara Müllera nepíše v dostatočnej miere v príbalovom letáku. Nebezpečné vedľajšie účinky sa môžu objaviť už pri jednej kvapke do každej nosnej dierky po niekoľkých opakovaniach v ten istý deň. Lekárnik ďalej upozorňuje, že nestačí len informovať rodiča v lekárni. Požaduje úplne stiahnutie kvapiek z trhu. K predávkovaniu bábätiek môže dôjsť aj pri vyťahovaní pipety, ak sa na ňu vyvíja veľký tlak.

Spoločnosť, ktorá kvapky vyrába, už v minulosti upozorňovala na spôsob používania, pokiaľ ich rodičia plánujú poskytnúť dieťaťu do jedného roka. Medzi vedľajšie účinky kvapiek do nosa patrí búšenie srdca, vysoký krvný tlak, arytmie či halucinácie.

Slováci majú koncentrovanejšie kvapky

Aj v slovenských lekárňach sa dajú zakúpiť nosové kvapky pre deti s účinnou látkou xylometazolín. Obsahujú väčšiu koncentráciu (0,05% či 0,1%) ako tie z Nemecka (0,025%). Kvapky, ktoré dostanete na nemeckom trhu sú pritom určené deťom do 2 rokov. Na Slovensku nemáme registrovaný žiaden liek s obsahom xylometazolínu pre deti mladšie ako 1 rok. ,,Štátny ústav za posledné roky neeviduje žiadne hlásenie nežiaducich účinkov týkajúce sa predávkovania detí užívajúcich nosné kvapky s účinnou látkou xylometazolín,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková.

Nepodceňujte príbalový leták

Rovnako ako lekári či lekárnici, aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv odporúča pozorné prečítanie si písomnej informácie pred začatím užívania lieku. A to platí aj v prípade kvapiek do nosa. Pokiaľ rodič plánuje aplikovať dieťaťu nosové kvapky pomocou pipety, mal by dodržiavať niekoľko zásad:

  1. Vyčistite dieťaťu nos.
  2. Pred použitím vyskúšajte kvapkadlo k zaručeniu správnej kontroly dávkovania.
  3. Zakloňte dieťaťu hlavu tak, ako je mu to pohodlné, alebo, ak leží na posteli, hlavu nakloňte cez okraj postele.
  4. Bez toho, aby ste sa dotkli nosa kvapkadlom, podajte opatrne kvapku do každej nosovej dierky a dieťaťu nechajte hlavu krátky čas zaklonenú tak, aby sa kvapky mohli rozptýliť v nose.
  5. Ak sa aspoň časť kvapky dostala do nosa, nepodávajte znova kvapku.
  6. Čisté a suché kvapkadlo vložte hneď po použití späť do fľaštičky.
Príbalový leták by ste si mali čítať aj vtedy, keď ide o nosové kvapky. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: