Spoločnosť Domáce

Povinné očkovanie neobchádza ani dospelých. Môžu tým ochrániť svoje deti

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Povinné očkovanie sa netýka len detí. Aj dospelí vo veku 30 rokov by mali podľa slovenského očkovacieho kalendára absolvovať preočkovanie vakcínou proti tetanu a záškrtu, pričom sa s preočkovaním pokračuje každých 15 rokov. Pripomína to odborníčka na epidemiológiu a vakcináciu Zuzana Krištúfková.

   “Odporúčam tridsaťročným dať sa preočkovať nielen proti záškrtu a tetanu, ale taktiež aj proti čiernemu kašľu. Nachádzajú sa spolu v jednej vakcíne. Takéto očkovanie na Slovensku poskytuje praktický lekár,” uviedla pre TASR. Tridsiatnikom sa takéto očkovanie môže hodiť aj preto, lebo v tomto veku si zvyčajne zakladajú rodiny. Okrem seba tak ochránia aj svoje malé deti, na ktoré by sa prípadné ochorenie mohlo preniesť.

Záškrt, tetanus aj čierny kašeľ sú bakteriálne ochorenia. Baktéria tetanu sa dostáva do tela cez znečistené rany pri poranení. Tetanus spôsobuje kŕče tvárového, šijového a postupne aj ostatného svalstva. Pacient môže zomrieť na neschopnosť nadýchnuť sa pre kŕče dýchacích svalov alebo na iné komplikácie.

Záškrt a čierny kašeľ sa šíria z osoby na osobu. Záškrt zapríčiňuje hrubé povlaky v hrdle, ktoré môžu mať za následok sťažené dýchanie, čo môže viesť až k uduseniu. Ochorenie môže poškodiť srdce, následkom je jeho zlyhávanie. Čierny kašeľ spôsobuje záchvaty kašľa a hlavne malým deťom robí problémy pri jedení a pití. V dojčenskom veku vznikajú pod vplyvom tejto choroby poruchy dýchania. Záchvaty kašľa môžu trvať niekoľko týždňov. Ochorenie môže vyvolať zápal pľúc, kŕče, poškodenie mozgu a u dojčiat sa môže skončiť smrťou.

Očkovanie je podľa Krištúfkovej vždy potrebné zvážiť aj podľa rizika nákazy. “Sú profesie, kde je vhodné nechať sa zaočkovať, napríklad ak často cestujete,” upozorňuje lekárka.

Pripomína tiež, že ak trpíme na nejaké ochorenie, tak je dobré dať sa zaočkovať napríklad proti chrípke, pretože tá vie zhoršiť základné ochorenie. Očkovanie je vhodné napríklad pre diabetikov, ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami, ľudí s chronickými ochoreniami pľúc či astmatikov. Odborníčka poukázala aj na to, že podľa štatistík ročne zomiera na Slovensku 800 ľudí, ktorí ochoreli na chrípku.

 

Povinné očkovanie sa týka aj dospelých. Zdroj: TASR / AP