Domáca Spoločnosť Domáce Ekonomika

Povinné poukážky na zájazdy môžu údajne viesť až k žalobe

Zdroj: BUBO travel

BRATISLAVA – Zákon o zájazdoch, ktorý v stredu (20. 5.) schválila vláda SR a následne aj parlament v expresnom režime, môže viesť až k žalobe zo strany Európskej komisie pre porušenie práva EÚ. Upozornila na to Slovenská komora spotrebiteľských organizácií (SKSO) vo štvrtok. Zavedenie povinných poukážok je podľa komory porušením smernice Európskeho parlamentu a Rady o balíkoch cestovných služieb a spojených cestovných službách.

 

Ako ďalej upozornila komora, susedná Česká republika, ktorá tiež zaviedla povinné poukážky, už dostala list od Komisie s upozornením na porušenie práva EÚ. Keď v stredu schválený návrh zákona nadobudne účinnosť, dá sa očakávať rovnaký postup Komisie aj voči SR.

„Existujú pritom aj iné možnosti, ako pomôcť cestovným kanceláriám a cestovným agentúram bez rizika uloženia pokuty zo strany Súdneho dvora EÚ a bez porušenia práv spotrebiteľov,“ dodala komora s tým, že ani prijaté riešenie zrejme nezabráni krachu viacerých, hlavne menších cestovných kancelárií a agentúr.

„Slovenská komora spotrebiteľských organizácií sa stotožnila s nutnosťou zaviesť pre cestovné kancelárie a cestovné agentúry takzvané poukážky pre spotrebiteľov, ktorých zájazdy sa následkom pandémie zrušili, a ktoré majú slúžiť na výber nového zájazdu v neskoršom období za už zaplatené peniaze,“ uviedla komora. Ako však dodala, od začiatku úvah o takejto forme pomoci upozorňovali na to, že spotrebiteľom musí ostať zachované právo na vrátenie ceny zájazdu, ak nebudú mať záujem o poukážku.

„V súlade s odporúčaním Komisie z 13. mája 2020 týkajúcim sa poukazov ponúkaných pasažierom a cestujúcim ako alternatívnu náhradu za zrušené balíky cestovných služieb a dopravné služby v súvislosti s pandémiou COVID-19, bola Slovenská komora spotrebiteľských organizácií pripravená vyvinúť aktívne úsilie s cieľom presvedčiť spotrebiteľov, aby radšej využili poukážky a nežiadali vrátenie ceny zájazdu,“ dodala komora. Zároveň však kritizuje, že po schválení zákona v takom znení, ako ho odobril parlament, nie je dôvod nabádať spotrebiteľov na využitie poukážok, pretože inú možnosť nebudú mať (okrem vybranej skupiny osôb).