Regióny Banská Bystrica

Požiar zničil aj pôvodný barokový krov z konca 18. storočia

Požiar v Banskej Štiavnici zničil aj barokový krov. ZDROJ: KR PZ BB

BANSKÁ ŠTIAVNICA – Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice zničil v objekte základnej umeleckej školy pôvodný barokový krov z konca 18. storočia s obnovenou šindľovou strešnou krytinou. Veľmi poškodená je aj vzácna konštrukcia trámových stropov v Pischlovom dome. Na webe Pamiatkového úradu SR o tom informujú pamiatkari, ktorí v budovách zasiahnutých požiarom zisťujú škody.

 

Obhliadkou základnej umeleckej školy pamiatkari zistili, že poškodenie nižších podlaží nie je také závažné ako pri ostatných objektoch. Uvádzajú, že pomohla drevená šindľová krytina, ktorá rýchlo zhorela. Objekt tak nebol dlho vystavený haseniu a nepremočili sa konštrukcie.

Problém s vodou však podľa nich nastal pri ostatných objektoch. “Dlhé hasenie spôsobilo, že pod plechovými krytinami sa nedarilo oheň efektívne eliminovať,” zhrnuli na webe Pamiatkového úradu SR s tým, že vodorovné konštrukcie stropov a klenieb tak nasali vodu a prehybujú sa.

Podotýkajú, že otázny bol stav a miera zachovania renesančných maľovaných stropov a malieb v Pischlovom dome. “Vzácnu konštrukciu trámových stropov požiar veľmi poškodil,” spomenuli a doplnili, že z maľovaných trámov sa zachovali len fragmenty. “Jediným, relatívne dobre zachovaným prvkom stropu je mešternica, čo je priečny masívny trám, ktorý podopiera trámy stropu,” konštatujú  s tým, že aj tá má však poškodenú maľovanú výzdobu.

Krajský pamiatkový úrad Banská Bystrica nariadil realizovať opatrenia na zabezpečenie objektov tak, aby sa ďalej nepoškodzovali. Dôležitým krokom pred zabezpečením objektu základnej umeleckej školy bolo zmeranie pozostatkov zaniknutej historickej konštrukcie krovu. Podľa pamiatkarov ich využijú pri obnove.

Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu 18. marca dopoludnia v jednej z historických budov, postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov. Polícia v súvislosti s požiarom začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.