Župné voľby Top

Poznáme osem kandidátov na Nitrianskeho župana, títo vyzvú Belicu

NITRA – Predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja sa chce v jesenných regionálnych voľbách stať osem kandidátov. Kandidačné listiny si podalo sedem mužov a jedna žena. Dvaja kandidáti sú nezávislí, štyria kandidujú za politickú stranu a dvoch podporujú koalície viacerých strán.

Svoj post chce opätovne obhájiť súčasný župan Milan Belica, ktorý stojí na čele kraja už od jeho vzniku v roku 2001. Belicu podporuje koalícia Smer-SD, SNS, Most-Híd.

Vyzývatelia Belicu

Kandidátom SMK je Iván Farkas, starosta obce Mužla a zároveň nitriansky krajský predseda SMK.  Za koalíciu siedmich strán SaS, OĽANO, KDH, NOVA, Šanca, Demokrati Slovenska a OKS kandiduje bývalý dlhoročný riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre Ján Greššo, ktorý je zároveň krajským poslancom.

Nezávislými kandidátmi sú krajskí a zároveň mestskí poslanci v Nitre Peter Oremus a Renáta Kolenčíková.

Kandidačnú listinu si podali aj podnikateľ László Hajdu, ktorý je nominantom Maďarskej kresťanskodemokratickej aliancie, bezpečnostný analytik Ján Marko, ktorý kandiduje za Nový parlament a nominant hnutia Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko Milan Uhrík, ktorý je poslancom Národnej rady SR.

282 kandidátov na poslanca

Regionálne voľby budú 4. novembra. Voľby predsedov samosprávnych krajov budú prvý raz jednokolové. Obyvatelia kraja si okrem župana budú voliť aj 54 poslancov zastupiteľstva v ôsmich volebných obvodoch – Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Šaľa, Štúrovo, Topoľčany a Zlaté Moravce.

O mandát krajského poslanca má záujem 282 kandidátov, z toho 72 je nezávislých. Najviac ich kandiduje vo volebnom obvode Nitra – 82, najmenej vo volebnom obvode Štúrovo – deväť. Prvé zasadnutie volebnej komisie Nitrianskeho samosprávneho kraja bude 11. septembra. Agentúru SITA informovala zapisovateľka krajskej volebnej komisie Adriana Korcová.

Foto: SITA/Marián Peiger