Domáce GPlus Spoločnosť Top

Poznáme rebríček nemocníc. Najlepšia je v Banskej Bystrici, najhoršia v Košiciach

Zdroj: TASR / Dušan Hein

BRATISLAVA – Banskobystričania pozor! Vo vašom meste sa nachádza najlepšia nemocnica. Už po štvrtýkrát Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) rozdával ocenenie Nemocnica roka 2018. Hodnotila sa spokojnosť pacientov, kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosť diagnóz, hospodárenie či transparentnosť za obdobie 2014 – 2017. 

Spomedzi 11 nemocníc sa v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc na prvom mieste umiestnila po prvýkrát v histórii Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Svoje prvenstvo si Rooseveltova nemocnica vybojovala nadpriemerným hodnotením v každej z piatich hlavných oblastí sledovaných ukazovateľov. Silnými stránkami nemocnice je relatívne dobrá spokojnosť pacientov. Najhoršie však dopadla pri ukazovateli sledujúcom nutnosť opätovnej hospitalizácie pacientov do 30 dní po ich prepustení z nemocnice. Banskobystrická nemocnica si vyslúžila dobré hodnotenie aj za nízku úmrtnosť a počet pokút od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) za nesprávne poskytnutú zdravotnú starostlivosť.  „Rooseveltka najviac exceluje pri ukazovateli otvorenosti voči verejnosti. V rámci indexu transparentnosti je už viac rokov jednoznačným lídrom,” píše sa v tlačovej správe INEKO.

Druhé miesto v hodnotení vybraných ukazovateľov obsadila s neveľkým odstupom Univerzitná nemocnica Martin (UNM). Nemocnica v Martine sa môže pýšiť najspokojnejšími pacientmi, ktorí sa zároveň najmenej sťažujú. Za 4-ročné obdobie nemocnica nezískala ani jednu pokutu od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Martinská univerzitka disponuje urgentným príjmom, kde pacienti privezení záchrankou čakajú najkratšie (medián – 13 minút). Na druhej strane Univerzitná nemocnica nemôže dosahovať nízku reoperovanosť či rehospitalizovanosť, pretože sú  tu po klinickej a nákladovej stránke v priemere najnáročnejší pacienti na celom Slovensku. V rámci transparentnosti a otvorenosti nemocnice je UNM v aktuálnom hodnotení na úplnom chvoste rebríčka.

Veľkým paradoxom je, že minuloročný víťaz  hodnotenia Nemocnica roka sa tento rok umiestnil na treťom mieste. Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok  (ÚVN) síce získala dobré hodnotenie čo sa týka spokojnosti pacientov a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ale pohorela na niečom úplne inom. Preukázalo sa že ÚVN vykazuje najvyššiu úmrtnosť pacientov starších ako 65 rokov po zlomenine stehennej kosti. Podpriemerný má aj index transparentnosti.

Rebríček štátnych univerzitných a fakultných nemocníc