Spoločnosť Domáce GPlus Top

Pozor, cestovná horúčka sa začala. Vlaky sú takmer vypredané

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Vianočné sviatky opäť zvýšili záujem o železničnú prepravu. Na cestovnú horúčku sa pripravila aj Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Tá posilnila vlakov do všetkých kútov Slovenska. Napriek tomu ale upozorňuje aj na veľkú obsadenosť miest. Lístky už zoženiete len veľmi ťažko.

 

Železničná spoločnosť Slovensko ani tento rok nezabudla na zvýšený záujem o prepravu počas vianočných sviatkov, Nového roku a sviatku Troch kráľov. Okrem tradičných spojov budú vypravené štyri mimoriadne rýchliky. Tieto spoje plánuje národný dopravca radiť z desiatich vožňov druhej triedy. 4.januára 2019 ZSSK pridá na trať zo západu na východ mimoriadny rýchlik R 11 609. Zo stanice Bratislava hlavná stanica bude vypravený o 13:49. 1.januára 2019 a 7.januára 2019 z východu na západ vypravia mimoriadny rýchlik R 11 610. Plánovaný odchod z Košíc je o 14:14.

Zdroj: ZSSK

Ďalších 29 posilových vlakov ZSSK zapracovala do cestovného poriadku. Tradičné spoje posilnili v týchto dňoch aj v kategóriach InterCity (IC), Expres (Ex), Rýchlik (R), Regionálny rýchlik (RR) a  Osobný vlak (Os). Celkovo 18 vybraných vlakov (16 vlakov InterCity a 2 rýchliky) je posilnených o 26 vozňov druhej triedy.  Napriek posilneniu pravidelných vlakov by ste sa s nákupom cestovných lístkov mali čím skôr poponáhľať. ZSSK upozorňuje na nadpriemerný záujem o vlakové spoje. Niektoré vlaky hlásia už takmer 100 percentnú obsadenosť.

Zdroj: ZSSK

Zmeny v cestovnom poriadku

Ak necestujete pravidelne, pozor na zmeny. ZSSK od 9.decembra menila cestovný poriadok . Nový grafikon na rok 2018 / 2019 pozmenil odchody a príchody diaľkových, medzištátnych, ale aj regionálnych či prímestských vlakov.  

Najviac vyťažené vlaky, tzv. “šesťstovkové”, na trati Bratislava – Žilina – Košice prešli tiež niekoľkými zmenami. Po novom môžu na trati Bratislava – Púchov dosahovať rýchlosť 160 km/h. Vďaka tejto zmene dôjde k skráteniu vašej cesty o 10 minút. Teraz cesta z Bratislavy do Košíc trvá 5 hodín a 40 minút. Na trati Bratislava – Žilina strávite 2 hodiny aj 27 minút.

Od 9.decembra platí nový cestovný poriadok. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

2 týždne = 1,5 milióna cestujúcich

Zimné sviatky dávajú Železničnej spoločnosti Slovensko pravidelne poriadne zabrať. Počas minuloročných vianočných sviatkov (22.12.2017 – 7.1.2018) prepravili takmer jeden a pol milióna cestujúcich. V tom istom období bolo vypravených 22 229 vlakov, z nich malo menej ako päťminútové meškanie 21 187 vlakov. 1 061 spojov však meškalo viac ako päť minút. Na najviac vyťaženej trase Bratislava – Košice – Bratislava ZSSK počas zimných prázdnin prepravila 992 376 cestujúcich.

ZSSK počas minuloročných vianočných sviatkov prepravila takmer jeden a pol milióna cestujúcich.Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Na nával cestujúcich je pripravený aj RegioJet

Ani súkromný prepravca RegioJet počas vianočných a novoročných sviatkov nezaháľa. O tisíce miest posilnili svoje spoje medzi Slovenskom a Českou republikou. Podľa hovorcu spoločnosti Aleša Ondrůja očakávajú maximálne vyťaženie vlakov. Aj preto v porovnaní s minulým rokom posilnili kapacity na trase Bratislava – Brno – Praha.

Vypravených bude na tejto trase celkom 8 spojov v oboch smeroch. RegioJet nasadí na trasu Praha – Košice nočné vlaky (15 vozňových súprav) s kapacitou 700 cestujúcich. Medzi Košicami a Prahou bude vypravených šesť denných spojov s kapacitou viac ako 3000 miest.

RegioJet posilňuje spoje medzi Slovenskom a Českou republikou. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Prvá linka medzi Bratislavou a Prahou bude zrušená

Zo susedných Čiech sa dostanete ešte počas sviatkov aj letecky. V roku 1923, vtedy ešte Československá aerolinka, zaviedla vôbec prvú linku z Prahy do Bratislavy. Tá má byť však po desaťročiach fungovania 11.január 2019 zrušená. České aerolínie (ČSA) už oficiálne potvrdili zrušenie priameho leteckého spojenia z Prahy do Ostravy a Bratislavy. Súčasne bude zrušená aj vnútroštátna linka z Bratislavy do Košíc. “Hlavným dôvodom ukončenia prevádzky na linkách je nedostatočná kapacita zodpovedajúceho typu lietadiel vo flotile koncernu vzhľadom na odchod troch lietadiel ATR 42 a ich vrátenie prenajímateľom v nasledujúcich týždňoch,” povedal hovorca ČSA Daniel Šabík. Medzi Prahou a Bratislavou doposiaľ lietala Česká aerolinka šesťkrát týždenne. Let potom pokračoval do Košíc a späť do Bratislavy a Prahy.

Nad Českými aerolíniami sa zmráka. Od januára rušia priame spoje medzi Prahou a Bratislavou, ale aj medzi Bratislavou a Košicami. Zdroj: TASR / AP