Domáce Zdravie Top

POZOR! Z trhu sťahujú kvapky do očí: Obsahujú neznámu nečistotu

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / AP / Patrick Sinkel

BRATISLAVA – Štátny ústa pre kontrolu liečiv stiahol z predaja liek, ktorý sa podáva do oka. Podľa informácií má obsahovať neznámu nečistotu. Pacientom však nehrozí akútne riziko a liečbu nemusia prerušovať.

 

Konkrétne ide o liek UNICLOPHEN 0,1 %, int opo 1x10ml (fľa. PE), č. šarží: 0601191, 0601195, 0607193, 0607197, 0607198. „Dôvodom stiahnutia z trhu je výsledok skúšky mimo schválenú špecifikáciu v parametri obsah neznámej nečistoty,“ uvádza Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Tento roztok, ktorý sa podáva do oka a obsahuje liečivo s názvom sodná soľ diklofenaku, sa používa na tlmenie bolesti. Rovnako tak „výrazne zmierňuje zápalové reakcie spôsobené mechanickým poškodením alebo alergiou. Používa sa na liečbu neinfekčných zápalov oka, hlavne na liečbu chronických zápalov spojovky a rohovky, predovšetkým alergického pôvodu,“ objasňuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Liek sa používa aj v prípade, že máte nebakteriálny zápal mihalníc alebo došlo k poraneniu oka. Taktiež pomáha pri vredoch na rohovke, po pôsobení UV žiarenia a pri svetloplachosti.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv upokojuje ľudí, že „na slovenskom trhu sú k dispozícii iné šarže lieku, a taktiež ďalšie terapeutické náhrady v podobe liekov určených na rovnaké indikácie. O  ďalšej liečbe je nutné poradiť sa s ošetrujúcim lekárom.“ Liečbu týmto liekom však prerušovať nemusíte.

Zdroj: adc.sk