Spoločnosť Domáce

Pozor na horách! Meteorológovia varujú pred snežením a vetrom

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

BRATISLAVA – Meteorológovia varujú pred snežením a vetrom na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu 1. stupňa pred snežením pre niektoré okresy Banskobystrického, Trenčianskeho, Košického, Prešovského a Žilinského kraja.

 

„Ojedinele sa očakáva výskyt sneženia pri ktorom spadne 10 – 15 cm nového snehu. Uvedená výška nového snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,” varujú meteorológovia. Výstraha platí do 21:00, na východe krajiny do polnoci.

SHMÚ takisto vydal výstrahu 1. stupňa pred vetrom na horách pre Liptovský Mikuláš, Poprad, Tvrdošín a Brezno. Tá platí do stredy do 18:00. „Na hrebeňoch Tatier sa miestami očakáva výskyt vetra s priemernou rýchlosťou nad 70 km/h, ktorý dosiahne krátkodobo rýchlosť 110 – 135 km/h. Predpokladaná rýchlosť vetra predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,” uvádzajú meteorológovia. Stále platí, teda do 12:00, aj výstraha 1. stupňa pred poľadovicou pre všetky kraje okrem Žilinského.

Ružomberok bojuje so smogom

Meteorológovia tiež vydali upozornenie na smogovú situáciu pre častice PM10 v Ružomberku. Upozornenie platí až do odvolania.

Na Slovensku dnes bude oblačno až zamračené, hmlisto. Postupne na viacerých miestach pribudne sneženie alebo dážď so snehom. V polohách do cca 300 m, na západe postupne do cca 700 m aj dážď, lokálne poľadovica. „Najvyššia denná teplota bude -1 až +4, na juhozápade miestami okolo +6 stupňov. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov dosiahne okolo -3 stupne,” uvádza SHMÚ.