Regióny Bratislava Žilina Domáce Spoločnosť

Pozor na klobúky. Na horách aj v okolí Bratislavy bude počas celého dňa silnejšie fúkať

Zdroj: TASR / Adriana Antošková

BRATISLAVA – Na horách má počas celého utorka silnejšie fúkať. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu druhého stupňa pred vetrom na hrebeňoch Tatier pre okresy Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno. Vietor môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 135 až 150 kilometrov za hodinu.

 

Meteorológovia upozorňujú na to, že takáto rýchlosť vetra je nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo. Výstraha druhého stupňa trvá v týchto oblastiach od utorka 12.00 h do stredy (18. 12.) 7.00 h.

Pre tieto okresy platí zároveň aj výstraha prvého stupňa pred vetrom na horách. So silnejším vetrom treba rátať aj v okresoch Banská Bystrica, Ružomberok, Martin, Žilina, Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín. Vietor tu nad pásmom lesa môže dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu. So silnejším vetrom treba rátať do stredy 10.00 h. V okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo zároveň platí aj výstraha prvého stupňa pred vetrom.

Silnejšie zafúka aj na juhu Slovenska v okrese Bratislava a priľahlých okresoch – Senec, Pezinok, Dunajská Streda, Galanta a Komárno. Výstraha prvého stupňa pred vetrom tam platí do utorkovej polnoci.