AKTUÁLNE POZOR na nasledujúcu NOC! Počasie pritvrdí: Na TOTO sa pripravte

BRATISLAVA – Príjemné jarné počasie prerušila mrazivá noc, ktorú máme za sebou. Teploty klesali k -2 °C. Nasledujúca noc však bude podľa meteo.sk ešte mrazivejšia a opäť hrozí výrazné poškodenie vegetácie.

Počasie v týchto dňoch na našom území ovplyvňuje tlaková výš, ktorá prináša skôr suchý vzduch. Ten sa zvykne počas dňa pomerne dobre ohrievať, no, naopak, počas noci sa začne výraznejšie ochladzovať.  Počasie v týchto dňoch ovplyvňuje tlaková výš, ktorá prináša skôr suchý vzduch. Ten sa zvykne počas dňa pomerne dobre ohrievať, no, naopak, počas noci sa začne výraznejšie ochladzovať.

Práve to spôsobilo, že uplynulá noc bola na severnom a strednom Slovensku mrazivá a teploty klesali pod nulu, a to lokálne aj veľmi výrazne vzhľadom na to, že je máj.  Prízemný mráz sa objavil takmer na celom severnom a strednom Slovensku, pričom teploty vo výške 2 metrov nad zemou klesali k -2 °C, najmä v skorých hodinách. Napríklad v Turzovke namerali  dnes ráno -1,8 °C, v Donovaloch klesla ráno teplota k -1,6 °C a v Brezne bolo -1,3 °C. Do mrazivého rána sa prebudili aj v Ružomberku, na Kremnických Baniach či v napríklad Bardejove.

Zdroj: Pixabay.com

Aj nasledujúca noc bude mrazivá a dokonca ešte mrazivejšia než uplynulá noc. Teploty budú klesať ešte o niečo nižšie a to k -2°C, lokálne až k -3°C na celom severnom a východnom Slovensku. Najmrazivejšie bude v Žilinskom kraji a na východnom Slovensku, pričom najchladnejšie bude pri zemi v stredu nadránom o 5.00 hod. Na západe silné nočné mrazy nehrozia, keďže tam bude fúkať v noci slabý vietor. Nočné a ranné mrazy tak budú spôsobovať škody najmä poľnohospodárom, ovocinárom či vinárom, ktorí opäť raz budú musieť chrániť svoju úrodu pred ničivými mrazmi, našťastie, iba jednu noc. Noc zo stredy na štvrtok už nebude mrazivá a teploty sa budú pohybovať nad bodom mrazu.

Viac o téme: meteorológovia, ochladenie, počasie, Slovensko, tlaková výš

Súvisiace články