Spoločnosť Domáce Top

Pozor na podvodníkov. Kúpa vianočného stromčeka sa nemusí skončiť najlepšie

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Vianoce nie sú len sviatky pokoja a radosti, ale aj zhonu a paniky. Do poslednej chvíle nakupujeme darčeky pre svojich blízkych, vyzdobujeme domy a čo je najdôležitejšie, zháňame vianočný stromček. A tu nastáva dilema – je lepší umelý alebo živý? Ktorý je ten pravý? Skúsime vám poradiť, po ktorom by ste mali siahnuť.

 

Čo by to boli za Vianoce bez tradičného vianočného stromčeka? V minulosti si sviatky bez živého stromčeka nevedeli predstaviť v žiadnej rodine. Postupom času sa ale stal veľkým trendom umelý. No doba sa opäť začína meniť a čím ďalej tým viac siahame po tých živých. Ktorá je ale tá správna voľba? 

Živý stromček krásne vonia. Otázkou je, či stojí toľko rokov jeho rastu za pár dní v domácnosti. Umelý stromček zase dlho vydrží, ale dilema nastáva vtedy, keď doslúži. Keďže sa nedá recyklovať, stáva sa z neho plastový odpad. ,,Najlepšia voľba je používať stromček, ktorý už máme kúpený, a hlavne nekupovať nový. Naši rodičia napríklad kupovali stromček už takmer pred 20 rokmi a stále ho máme. To že to nie je v móde, neznamená, že ho treba vyhodiť,‘‘ povedala pre Glob.sk z organizácie na ochranu životného prostredia Očami prírody Denisa Záchenská.

Pokiaľ sa ale predsa len rozhodnete pre umelý stromček, nezabúdajte na to, že by to mala byť investícia na dlhú dobu. ,,Je vyrobený z PVC a uvoľňuje plyny, známe ako prchavé organické zlúčeniny – plyny, ktoré môžu dráždiť oči, nos a pľúca. A, samozrejme, je z plastu, to znamená, že už pri výrobe má silný environmentálny dopad,‘‘ doplnila Denisa Záchenská.

 

Umelý stromček kupujte na niekoľko rokov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Späť do prírody

No je tu aj ďalšia možnosť. Ak sa rozhodnete pre nový stromček, skúste si ho požičať alebo kúpiť v črepníku. Dokonca aj rezort životného prostredia si zaobstaral takýto stromček. ,,Ministerstvo životného prostredia má v átriu stromček, ktorý je s celým koreňovým systémom zasadený vo veľkom kvetináči. Vďaka tomu ho naši ochranári zo Štátnej ochrany prírody SR budú vedieť po Vianociach vrátiť opäť do prírody. Podobné služby „prenájmu vianočných stromčekov“ môžu využiť i občania, keďže ich ponúkajú aj niektoré firmy na Slovensku. To je pravdepodobne najekologickejší variant,‘‘ vysvetlil pre Glob.sk hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.

 

Hitom sú aj stromčeky v črepníku. Zdroj: pixabay.com

Pár týždňov doma

Ak chcete na Vianoce živý stromček, je tu aj alternatíva rezaných stromov. Pri nich je kľúčové, aby s nimi bolo po sviatkoch správne naložené. ,,Drvivá väčšina samospráv ponúka svojim občanom pomoc so zneškodnením vianočných stromčekov. A to prostredníctvom odpadovej spoločnosti, s ktorou má uzatvorenú zmluvu. Živé vianočné stromčeky ako biologicky rozložiteľný odpad môžu samosprávy využiť napríklad na kompostovanie, výrobu štiepky, ktorú je možné následne využiť na energetické zhodnotenie,‘‘ povedal Ferenčák. Úlohou majiteľa takéhoto stromčeku je ho dôkladne odzdobiť a vyniesť ho na miesto určené obcou. Taktiež niektoré zberné dvory ponúkajú možnosť bezplatne vianočný stromček odovzdať.

Mnohé organizácie ale voľbu rezaných stromčekov v obľube nemajú. ,,Tento spôsob vôbec nepodporujem a nepáči sa mi. Stromy rastú veľa rokov naozaj len kvôli tomu, aby sme ich odrezali a mali pár týždňov doma,‘‘ zdôraznila z organizácie Očami prírody Denisa Záchenská.

 

Rezané stromčeky kúpite v predvianočnom čase na každom rohu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Vyberme si správne

Aj v prípade kúpy stromčeka treba mať oči na stopkách. ,,Treba si dávať pozor na stromčeky v črepníku. Niektorí ľudia sú schopní dať rezaný strom do črepníka, zahrabať ho a predať za dvojnásobok ceny. Koreňový systém by nemal byť veľmi narušený, inak sa po zasadení neujme. Jednoducho, treba si dať pozor na to, od koho kupujete – či už umelý, rezaný alebo črepníkový stromček. Vianoce sú predsa len raz za rok, tak si vyberme dobre, podporme správne veci a užime si ich najlepšie, ako vieme,‘‘ dodala Záchenská.

 

Užime si Vianoce najlepšie, ako vieme. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
V domácnostiach nesmie chýbať vianočný stromček. Zdroj: Glob.sk I David Duducz .
Živé stromčeky obce zbierajú. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič
Na výber máme niekoľko umelých stromčekov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Rezané stromčeky dlho nevydržia. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Rezané stromčeky sa dajú odovzdať. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič
navigate_before
navigate_next