Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce

POZOR! Menia sa PRAVIDLÁ na poslednú chvíľu: TOTO od zajtra NEVYBAVÍTE

Pozastavenie vybavovania občianskych preukazov súvisí s prechodom na nové preukazy s biometrickými údajmi. Ilustračné foto. Zdroj: Peter Korček

BRATISLAVA – Ministerstvo vnútra pred pár dňami informovalo, že vybavovanie dokladov do novembra tohto roka sa výrazne spomalí. Tento týždeň vybavovanie občianskych preukazov definitívne zastavuje. Dôvodom je európska legislatíva, ktorá od nás vyžaduje občianske s biometrickými údajmi, na čo sa polícia musí tieto dni pripravovať.  

Oddelenia dokladov Policajného zboru budú prijímať žiadosti o vydanie súčasných občianskych preukazov do stredy 23. novembra 2022 do 12. hodiny. V termíne od 23. novembra 2022 do 30. novembra 2022 bude prijímanie žiadostí o vydanie súčasných občianskych preukazov pozastavené. Dôvodom sú technické práce v súvislosti s prechodom na vydávanie nového typu občianskeho preukazu, ktoré je možné vykonávať len počas technickej odstávky informačného systému občianskych preukazov. Žiadosti o vydanie občianskych preukazov prijaté do 23. novembra 2022 budú vybavené v zákonných lehotách, keďže Národné personalizačné centrum v týchto dňoch pracuje v dvojzmenných prevádzkach vrátane víkendov.

Žiadatelia s rezerváciou

Ministerstvo vnútra v tejto súvislosti upozorňuje, že žiadatelia, ktorí majú rezervovaný termín na podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu do konca novembra, môžu byť vybavení v náhradnom termíne bez ohľadu na rezervovaný termín dňa 23. novembra 2022 v čase od 12.00 h do 17.00 h. Žiadosť o vydanie občianskeho preukazu bude prijatá na základe predloženia potvrdenia o vytvorení rezervácie (notifikácia o vytvorenej rezervácii). Pokiaľ poskytnutý náhradný termín rezervácie žiadateľom nevyhovuje, je potrebné urobiť novú rezerváciu.

O biometrický občiansky preukaz s biometrickou podobou tváre a otlačkami prstov budú môcť od decembra požiadať v  EÚ aj občania Slovenska. Dôvodom je uplatňovanie európskeho nariadenia o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov únie, na základe ktorého musí mať najneskôr v auguste 2031 každý obyvateľ Únie biometrický doklad, ktorý obsahuje aj otlačky prstov.