Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POZOR Na Slovensku hrozia EXTRÉMNE búrky s vetrom a obrovskými krúpami! Vieme, kedy a kde bude najhoršie

búrka, búrky, počasie
Ilustračná foto. ZDROJ: Pixabay

SLOVENSKO – Meteorológovia upozorňujú na studený front so silnými búrkami. Nie je to však jediná výstraha. Nad Slovensko sa opäť dostal saharský piesok. Po krásnych slnečných dňoch tak prídu búrky a spolu so zrážkami bude padať aj prach.

Aktualizované: V sobotu nás čaká búrlivé počasie. Včera udreli silné búrky v Česku. “Dnes všetko nasvedčuje tomu, že podobne extrémne počasie udrie aj u nás,” upozorňuje iMeteo.

Najextrémnejšie búrky sa očakávajú predovšetkým v Maďarsku a čiastočne na juhu Slovenska. Hrozí, že v týchto lokalitách budú padať krúpy veľké až 5 cm. Aj vo zvyšných oblastiach treba počítať s možným výskytom prívalových zrážok, silných poryvov vetra a krúp s priemerom 2 až 3 cm. “V priebehu popoludnia intenzívne búrky na západe a strede Slovenska ustanú a sústredené budú do oblasti východného Slovenska, kde sa budú vyskytovať až do večerných hodín,” predpovedá portál.

Pred búrkami na väčšine územia varuje aj SHMÚ, ktorý vydal výstrahy prvého a druhého stupňa. Meteorológovia približujú, že silné búrky sa v sobotu môžu vyskytovať predovšetkým na východe a Gemeri, a to až do večerných hodín.

Výstrahy pred búrkami na sobotu. Zdroj: SHMÚ

Výstraha druhého stupňa sa týka Košického a Prešovského kraja, taktiež okresov Brezno, Revúca a Rimavská Sobota. Platí do 22.00 h. Búrky tam môže sprevádzať prudký lejak s intenzitou 30 až 50 milimetrov za 30 minút, nárazový vietor do 110 kilometrov za hodinu a krúpy. “Výskyt sprievodných javov je v danom ročnom období a oblastiach zriedkavý, ich intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká,” upozornil SHMÚ.

Pre okresy niektoré okresy Banskobystrického kraja a celý Žilinský, Nitriansky a takmer celý Trenčiansky kraj vydali meteorológovia výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Platí predbežne do 18.00 h.

Spolu so zrážkami bude padať aj saharský piesok

Vzdušným prúdením sa saharský piesok dostal nad Európu a v piatok (20.6.) dopoludnia sa dostal nad väčšinu Slovenska. “Saharský prach tieto dni zakalí oblohu a mierne zníži aj teploty, ktoré by inak bez čiastočiek prachu boli o niečo vyššie,” informuje portál iMeteo.sk. “Na kvapky vody sa naviažu jednotlivé prachové častice, ktoré spolu s dažďom dopadnú k zemi,” dopĺňa.

“Najväčšia koncentrácia saharského prachu sa u nás bude sústrediť od piatka poobedia až po sobotu doobeda. O niečo menej ho bude už v nedeľu,” predpovedá portál. Najbližšie dni teda môžeme očakávať zaprášené cesty a predovšetkým autá či záhradný nábytok. Ak ste plánovali sobotné upratovanie, radšej s ním ešte počkajte.