Domáca Spoločnosť Domáce Ekonomika GPlus Top

Pozor na zmenu otváracích hodín. V týchto dňoch cez sviatky nenakúpite

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Priznajte sa, ste na Vianoce pripravení? S posledným dolaďovaním sviatočnej atmosféry by ste sa mali poponáhľať. Vianočné  a novoročné sviatky sa totiž pohrajú s otváracími hodinami všetkých veľkých supermarketov, potravín či obchodov. Oneskorenci majú na nákup darčekov či potravín posledné hodiny. Pozreli sme sa na to, kedy sa budete môcť znova vrátiť k nakupovaniu.

 

V tomto roku sme si užili hneď niekoľko dní voľna. Pracovné povinnosti sme mohli odložiť na druhú koľaj počas 15-tich štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. S tým sa však viažu aj zatvorené obchody. Môže za to novela Zákonníka práce z roku 2017, ktorá zakazuje maloobchodný predaj. Natrafiť ale môžete aj na otvorené prevádzky, ktoré fungujú napriek platnej legislatíve. Reč je o obchodoch, v ktorých smú predávať len ich majitelia a nie zamestnanci, pretože aj tí majú nárok na voľno. Týka sa to predovšetkým čerpacích staníc, lekární, maloobchodov na letiskách, autobusových a vlakových staniciach či reštaurácií.

V roku 2019 sme mali 15 štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. Zdroj: Glob.sk

Nenechávajte veci na poslednú chvíľu

Každý trávi Štedrý deň iným spôsobom. Niektorí zdobia stromček, pozerajú vianočné rozprávky či vyjedajú koláče, iní zase musia ešte pracovať. Zamestnanci obchodov aj počas 24. decembra plnia požiadavky zákazníkov, síce v skrátenom režime, ale predsa. Väčšina supermarketov má práve počas tohto dňa otvorené do 11-tej či 12-tej hodiny. Na Prvý a Druhý sviatok vianočný, Nový rok a na Troch kráľov sa zatvoria brány obchodov na celé dni. Silvestrovské dobroty ale s predstihom kupovať nemusíte. Problém so zaobstarávaním posledných pochutín počas 31. decembra mať nebudete. Pozor si však dajte na menšie zmeny otváracích hodín.

Vianočné a novoročné sviatky zmenili otváracie hodiny hypermarketov a supermarketov. Zdroj: Glob.sk

Tesco rozbehlo pre svojich zákazníkov aj online nakupovanie, vďaka ktorému si aj z pohodlia domova môžete objednať sortiment z tohto supermarketu. Ale aj táto služba má cez sviatky isté obmedzenia. Počas bežných dní si viete tovar zavolať domov medzi 8:00 až 22:00. Na Štedrý deň, 1. a 2. sviatok vianočný, Nový rok a na Troch kráľov pre vás služba nebude prístupná, sviatkujú totiž aj kuriéri.

Ako je to vo svete?

Pokiaľ by sa vám málilo a silou-mocou by ste potrebovali niečo kúpiť počas sviatkov, do susedného Rakúska určite nechoďte. Nielenže majú zatvorené cez sviatky, ale aj v nedele. Dokonca už aj niektoré viedenské nákupné centrá majú počas sobôt skrátené otváracie hodiny. Rovnako fungujú tiež predajne v Nemecku. Zaujímavosťou ale je, že sviatočnými otváracími hodinami sa riadia len v niektorých nemeckých spolkových krajinách. Preto si radšej poctivo overte, či práve tá, kam smerujete, nesviatkuje.

Aj Francúzi si dožičia pomedzi pracovné povinnosti chvíle oddychu a voľna. Obchody zatvárajú v nedele a počas niektorých sviatkov. Ani v Holandsku či Belgicku nenakúpite cez sviatočné dni. Podobne ako na Slovensku to funguje aj v Českej republike či v Poľsku.

 

Galéria
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na Nový rok a Troch kráľov tiež nenakúpite. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Silvestrovské dobroty budete mať možnosť nakúpiť aj 31. decembra. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Do poslednej chvíle nakupujeme, aby sme mali dokonalé Vianoce. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
V Rakúsku počas sviatkov nenakúpite. Obchody majú zatvorené aj počas nedieľ. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Podobne ako na Slovensku to funguje aj v Českej republike či Poľsku. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next