Pozor! Týranie a zneužívanie detí môže viesť k závažným zdravotným problémom

BRATISLAVA – Zneužívanie detí bolo hlavnou témou stredajšej diskusie v Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva (SNSĽP). Zúčastnili sa na nej psychiatri, advokáti, komisárka pre deti a zástupcovia rôznych organizácií pracujúcich s deťmi.

 

Jedným z veľkých problémov, na ktorý odborníci poukázali, je sexuálne zneužívanie detí. „Je nemysliteľné, aby akákoľvek forma týrania a zneužívania detí nebola adekvátne potrestaná. Týranie a zneužívanie detí veľmi negatívne pôsobí na ich ďalší vývoj a ovplyvňuje ich psychiku, čo môže viesť až k veľmi závažným zdravotným a duševným problémom, napríklad k sebapoškodzovaniu a samovražde,“ uviedla Katarína Szabová, výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva.

Duševné a zdravotné problémy sa podľa odborníkov môžu rozvinúť aj z maličkostí, napríklad v prípade, že si rodič prostredníctvom svojich detí plní svoje sny a ciele. Pedopsychiatri upozornili tiež na zhoršujúcu sa zdravotnú starostlivosť v oblasti duševného zdravia.

Viac o téme: duševné zdravie, Katarína Szabová, ľudské práva, odborníci, pedopsychiatri, samovražda, sebapoškodzovanie, SNSĽP, týranie, zdravotná starostlivosť, zdravotné problémy, zneuźívanie detí

Súvisiace články