POZOR Začína u nás kvitnúť extra JEDOVATÁ rastlina! Stačí málo spôsobí otravu až SMRŤ: Ohrozené sú najmä DETI

SLOVENSKO – V uplynulých dňoch začala na našom území kvitnúť rastlina, ktorá vás hneď upúta svojou žiarivou farbou. Treba si však dávať veľký pozor. Rastlina je prudko jedovatá. Najviac ohrozené sú deti, pre ktoré krásne kvety sú pre deti veľkým lákadlom.

Krásu slovenskej prírody v posledných dňoch začínajú obohacovať i rozkvitajúce kvety náprstníka červeného (lat. Digitalis Purpurea), ktorý je na našom území bežne vyskytujúcou sa rastlinou. Nenechajte sa však zmiasť jej vzhľadom. Hoci vyzerá očarujúco, je celá jedovatá, čím predstavuje veľkú hrozbu pre zdravie a život človeka.

Stačia dva miligramy, príznaky nespoznáte hneď

Konzumácia ktorejkoľvek časti tejto rastliny v množstve dva až tri gramy sa väčšinou končí smrťou, pričom aj 100-krát menšie množstvo spôsobuje vážne príznaky. Toxická dávka, ktorá spôsobuje vážne príznaky, je totiž už od dvoch do piatich miligramov. To znamená, že dokonca aj zašpinenie rúk šťavou a jedenie chleba, ktorého sa ruky dotknú, môže spôsobiť zdravotné riziká, upozorňuje portál tvnoviny.sk.

Náprstník červený. Zdroj: Wikipedia/Nevit Dilmen

Príznaky intoxikácie sú rôzne a nemusia sa objaviť hneď. Niekedy sa vyskytnú až po dvoch dňoch. Môžu nastať problémy ako silné zvracanie, poruchy zraku, poruchy srdcového rytmu a respiračné problémy. Pri dotyku s rastlinou môžu nastať rýchle alergické reakcie, dodáva portál.

Mnohí ju majú v záhrade

Náprstník červený, nazývaný aj krvavý, je dvojročná, prudko jedovatá rastlina patriaca do čeľade skorocelovitých. Bežne sa vyskytuje aj bielokvetá forma. Rastlina je 60-180 cm vysoká. Je to mrazuvzdorná rastlina, vydrží aj mrazy až do -35 stupňov. Kvitne približne od júna do augusta, približuje botany.cz. Nájdeme ju aj na preslnených rúbaniskách, kamenistých zarastených stráňach a v lesoch.

Koruna náprstníka. Zdroj: Wikipedia/H. Zell

Jej slovenský názov je odvodený od typického tvaru kvetov, podobných náprstku. I keď ide o veľmi jedovatú rastlinu, je bežne využívaná i v ľudovom liečiteľstve, homeopatii a vo farmaceutickom priemysle.

Pri správnom spracovaní liek, pri nesprávnom jed

Na získavanie účinnej látky sa pestuje na poliach. Zbierajú sa listy (Folium digitalis purpureae). Rastlina obsahuje jedovaté glykozidy, ktoré sa vo farmácii používajú na výrobu najdôležitejších liekov pre kardiakov.

Lieky môže predpísať len lekár. Používajú sa pri zlyhaní srdcovej činnosti, na tlmenie pulzu, pri vyrovnávaní nepravidelnej a nedostatočnej srdcovej činnosti a pri srdcovej hypertrofii. Hoci v súčasnosti slúži tento kvet na liečenie vážnych ochorení, v stredoveku sa bežne používal ako jed.

Viac o téme: jed, náprstník červený, rastliny, zdravie

Súvisiace články