Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

POZOR Známy obchod SŤAHUJE z pultov nebezpečnú POTRAVINU: Pozrite sa, či ju nemáte doma

Ilustračná foto. ZDROJ: TASR/Jaroslav Novák, FB/Polícia

LEVICE – Na pultoch v slovenských obchodoch sa objavil ďalší nevyhovujúci produkt. Upozorňuje naň Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky na svojom webe. Konkrétne ide o produkt, ktorý sa predáva v známom a obľúbenom obchodnom reťazci COOP Jednota.

 

Regionálna veterinárna a potravinová správa Levice našla nevyhovujúci produkt v kontrolovanom subjekte COOP Jednota Levice. Presnejšie ide o supermarket na Dlhej ulici v Kalnej nad Hronom. Nevyhovujúcim výrobkom je Fazuľa farebná škvrnitá s veľkosťou balenia 400 gramov. Krajina pôvodu je Čína, označenie dávky L:H-2720 s dobou minimálnej trvanlivosti do 3. 11. 2023.

“V analyzovanej vzorke bol zistený prekročený obsah kadmia 0,075 mg/kg (max. limit 0,04 mg/kg) čo NIE JE V SÚLADE s Nariadením Komisie (ES) č.1881/2006 z 19.  decembra 2006,” uvádza ŠVPS SR na svojej stránke. Týmto nariadením sa ustanovujú maximálne hodnoty obsahu niektorých kontaminantov v potravinách.

fazuľa
V COOP Jednote našli nevyhovujúcu fazuľu. | ZDROJ: ŠVPS SR

Predmetný výrobok bol dodaný z Číny, dodávateľ Yunnan Qisong Trade., LTD, Wuhua v množstve 19 500 kg k výrobcovi so sídlom KRUP s.r.o., Švermova 45, 974 04 Banská Bystrica.

Prečo je kadmium v potravinách nebezpečné?

Kadmium je kov, ktorý sa prirodzene vyskytuje v zemskej kôre. Najčastejšie sa získava ako vedľajší produkt pri výrobe zinku, olova či medi. Vo zvýšenom množstve môže mať negatívny vplyv na ľudské zdravie. Podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva SR sa kadmium ukladá najviac v obličkách, kde môže spôsobiť chronickú toxicitu. Tá môže mať nepriaznivý vplyv na hustotu kostí a na kardiovaskulárny systém. Tento prvok je tiež klasifikovaný ako karcinogénna látka, čo znamená, že môže spôsobiť aj rakovinu.