Zahraničné Spoločnosť

Pozostalí žiadajú spoluprácu Iránu pri vyšetrovaní pádu ukrajinského lietadla

Na nedatovanej snímke je detail vraku lietadla Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Ukrainian International Airlines (UIA), ktoré sa zrútilo v stredu 8. januára 2020, krátko po vzlietnutí z medzinárodného letiska v Teheráne, odkiaľ malo smerovať do Kyjeva. Zdroj: TASR / AP

MONTREAL – Príbuzní obetí havárie ukrajinského lietadla, ktoré v januári omylom zostrelila iránska raketa, požadujú, aby Teherán spolupracoval s tímom medzinárodných vyšetrovateľov a potrestal vinníkov tejto tragickej udalosti.

 

Pozostalí tiež apelujú na medzinárodné letecké spoločnosti, aby pozastavili rozhovory s iránskou vládou o obnovení letov cez vzdušný priestor Iránu, až pokým islamská republika nesplní uvedené podmienky. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) sa 8. januára zrútil len niekoľko minút po štarte z teheránskeho Letiska imáma Chomejního. Na palube bolo 176 ľudí, z ktorých nikto neprežil. Medzi obeťami sú občania Ukrajiny, Iránu, Kanady, Švédska, Afganistanu, Nemecka a Británie.

Iránska strana najprv tvrdila, že k nehode došlo v dôsledku technických problémov lietadla. Až o niekoľko dní, 11. januára, Irán priznal, že ukrajinské lietadlo nedopatrením zostrelili iránske revolučné gardy.

Združenie zastupujúce rodiny obetí spustilo online petíciu, ktorá žiada nemeckú leteckú spoločnosť Lufthansa, aby nateraz upustila od zámeru opätovne využívať letecké koridory nad Iránom. Petícia reaguje na správy iránskych médií, podľa ktorých európske letecké spoločnosti na čele s Lufthansou vedú s Teheránom o tejto otázke intenzívne rokovania.

Členské krajiny EÚ by podľa petície nemali využívať vzdušný priestor Iránu, až pokým iránska vláda nezačne spolupracovať s medzinárodnými vyšetrovateľmi s cieľom objasniť príčiny havárie lietadla vrátane zistenia totožnosti páchateľov. Petíciu od jej nedeľňajšieho spustenia podpísalo viac ako 20.000 ľudí.

Hovorca Lufthansy povedal, že spoločnosť neuskutočňuje prelety nad Iránom a dodržiava zákaz letov cez iránsky vzdušný priestor, ktorý v súčasnosti nie je považovaný za bezpečný.

“Situáciu pozorne sledujeme a rovnako ako všetky letecké spoločnosti žiadame transparentné vyšetrovanie a ubezpečenie, že podobná nehoda sa už nikdy viac nestane,” povedal hovorca.