Domáce Politika Top

Pracovať pre Sakovú sa oplatí. Svojim ľuďom dopriala štedré gastrolístky aj týždeň voľna navyše

Denisa Saková sa s odborármi dohodla na viacerých opatreniach. - Zdroj: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – Okrem vyššieho platu sa môžu v budúcom roku zamestnanci ministerstva vnútra tešiť aj na ďalšie opatrenie. Rezort pod vedením ministerky Denisy Sakovej podpísal s odborármi kolektívne zmluvy na najbližšie dva roky. Tie sa dotknú približne 41-tisíc zamestnancov ministerstva – policajtov, hasičov, horských záchranárov, civilných štátnych zamestnancov i civilných zamestnancov vykonávajúcich práce vo verejnom záujme.

 

Ako informoval rezort vnútra, okrem už vládou avizovaného zvýšenia platov o 10 percent od januára 2019 a následne ďalšieho desaťpercentného zvyšovania od januára 2020, sa so zástupcami jednotlivých odborových zväzov ministerstvo na čele so Sakovou dohodol ešte na “navýšení dovolenky zamestnancov o 1 týždeň nad rámec Zákonníka práce.”  Ustanovenie o navýšení dovolenky bolo podľa ministerstva súčasťou  aj  predchádzajúcej kolektívnej zmluvy.

Zamestnanci, ktorí vykonávajú prácu vo verejnom záujme, majú podľa zákona oproti pracujúcim pre súkromné spoločnosti, už dnes o týždeň voľna navyše. Základná výmera ich dovolenky je päť týždňov. V prípadne, že majú vek nad 33 rokov je to dokonca až šesť týždňov. Saková tak teraz zamestnancom spadajúcim pod jej ministerstvo pridala ešte týždeň navyše.

Nebude to však platiť pre všetkých. “Nebude sa týkať policajtov, ktorí sú riešení zákonom č. č. 73/1998 o štátnej službe príslušníkov policajného zboru,” doplnilo ministerstvo vnútra.

Štedré gastrolístky 

Rezort okrem toho avizoval, že od apríla 2019 budú zamestnanci ministerstva dostávať stravné poukážky v hodnote 4 eur na deň.  Doposiaľ to bolo 3,70 eur.

“Kolektívne zmluvy upravujú aj tvorbu sociálneho fondu – v budúcom roku to bude 1,1 percenta pre všetky skupiny zamestnancov,” doplnil tlačový odbor ministerstva.

Tiež upozorňujú, že súčasťou “kolektívnych zmlúv je okrem iného zavedenie pružného pracovného času na pracoviskách, kde o to požiada odborová organizácia a prevádzkové podmienky to umožnia.”

Kolektívne zmluvy uzatvorené v záujme vytvárania priaznivejších pracovných podmienok sú podľa rezortu výsledkom rokovaní so zástupcami jednotlivých odborových zväzov. Ministerka vnútra ich spoločne s generálnym tajomníkom služobného úradu Ondrejom Varačkom podpísala tento pondelok.  “Samozrejme, že sa aj tu nájdu kritici. Ale ešte nikdy v histórii sa zamestnancom rezortu takto výrazne platy nezvyšovali,” povedala Saková.

 

Zamestnanci ministerstva vnútra budú mať okrem iného v budúcom roku aj viac voľna. FOTO archív

Zvyšovať sa bude všade

Zamestnancov v štátnej a verejnej službe čaká od januára vôbec najvyššie dvíhanie platov za posledných desať rokov. Na základe kolektívnych zmlúv z 28. novembra a na ne nadväzujúce nariadenie, ktoré minulú stredu schválila vláda od januára 2019, porastú platové tarify štátnych zamestnancom o 10 percent. V roku 2020 to bude o ďalších 10 percent. Dotknúť sa to má približne 38 500 osôb.

Zároveň porastú aj platové tarify zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. V tomto prípade sa stanovuje, že “osobitná stupnica platových taríf učiteľov vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancov a platové tarify pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa zvýšia od 1. januára 2019 o 10 % a od 1. januára 2020 sa zvýšia o ďalších 10 %.” 

Základná stupnica platových taríf sa pre budúci rok nevalorizuje, avšak ani táto skupina nebude o navyšovanie platov ochudobnená. V októbri bola totiž prijatá novela zákona, ktorá hovorí o zvýšení tabuľkových platov o probližne 10 opercent od januára 2019. Od decembra 2020 by už tieto vyššie platy mali byť následne valorizované o ďalších 10  percent.