Domáce Ekonomika Spoločnosť Domáca Top

Pracovný trh zíva prázdnotou najviac za posledné roky. Tieto okresy ešte stále chrlia ponuky

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Výrobné linky sa zastavili, zamestnanci zostali doma a niektorí prišli aj o svoje živobytie. Prvý polrok roku 2020 výrazne ovplyvnila pandémia koronavúrusu, avšak trh sa začal meniť ešte pred ňou. Ktoré okresy nemajú čo ponúkať a ktoré zvyšujú svoje kapacity? Glob.sk pre vás pripravil prehľad kolísavých pracovných príležitostí za posledných šesť rokov.

 

Najnižšiu ponuku pracovných miest za posledných šesť rokov zaznamenal aj najväčší slovenský pracovný portál Profesia. Každý jeden kraj hlási pokles a celkové čísla sa prepadli o desaťtisíce. Zatiaľ čo v prvom polroku roku 2015 si mohli Slováci vyberať z 98 288 pracovných ponúk, v roku 2016 sa tento počet rapídne navýšil a dosiahol hranicu 119 252. Prvé mesiace roku 2017 boli opäť o niečo silnejšie a ľuďom bolo ponúkaných až 136 127 pracovných príležitostí. Prvé polroky rokov 2018 (134 176) a 2019 (133 601) sa niesli v znamení menšieho prepadu. V súčasnosti ale pracovný trh ponúka len 91 369 miest. Ide tak o najnižšie číslo za posledných šesť rokov. Toto nízke číslo bolo ,,prekonané” len v roku 2014, kedy sa na pracovnom portáli objavilo len 76 110 pracovných inzerátov.

Počet ponúk v prvom polroku je najnižší za posledných šesť rokov. Zdroj: pixabay.com

Slovákom sa chce pracovať

Koronakríza zapríčinila aj zvýšený dopyt po pracovných ponukách, avšak tých je podstatne menej. Kým počas prvého vlaňajšieho polroka reagovalo na jeden inzerát približne 17 uchádzačov, v roku 2020 o prácu prejavilo záujem viac ako 27 ľudí. V roku 2017 na jednu ponuku reagovalo takmer 15 ľudí, v 2016 to bolo 17 záujemcov a v roku 2015 zase 22. Slováci od januára tohto roka prejavili záujem najmä o pozície referenta vo verejnej správe, kuriéra, promotéra, recepčného, sekretára, office managera či vrátnika.

Stále hľadajú nových ľudí

Našli sa však aj miesta, v ktorých majú noví zamestnanci stále dvere otvorené. Okresy ako Snina, Košice a okolie, Rožňava, Revúca, Žarnovica, Kežmarok či Stará Ľubovňa zaznamenali medziročný nárast v počte pracovných ponúk. V niektorých prípadoch ide až o dvojnásobok.

Okresy, kde sa počet ponúk medziročne zvýšil. Zdroj: profesia.sk

Prvenstvo v najväčšom počte pracovných ponúk si už štandardne drží hlavné mesto. Bratislavskí zamestnávatelia tu zverejnili až 33 054 ponúk. Ide pritom o medziročný pokles vo výške 35 percent. Na druhom mieste s veľkým odstupom skončili Košice, ktoré ponúkajú 5 459 inzerátov. Najslabšie skóre držia Medzilaborce, kde nových zamestnancov hľadali zamestnávatelia len prostredníctvom piatich pracovných inzerátov.

Čierny zoznam

Na druhej strane sú však aj miesta na Slovensku, kde sa pracovné ponuky prepadli doslova pod zem. Najrapídnejší medziročný poklas hlásia Sobrence a to až o 67 percent. Hneď za nimi sú Turčianske Teplice s prepadom 63 percent. Tretie miesto v rebríčku najväčších prepadov pracovných inzerátov si drží Námestovo a Ilava, kde klesla ponuka až o 49 percent. V Púchove a Trebišove sa pracovný trh medziročne preriedil o 47 percent. Spomedzi krajských miest klesli najvýraznejšie pracovné ponuky v Trnave. V prvom polroku roku 2019 pracovný portál evidoval 4015 ponúk. V súčasnosti ponúka len 2202 inzerátov.

Medzi okresy s najvyšším percentuálnym prepadom patria Sobrance, Námestovo, Ilava či Púchov. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: