Domáce Politika Spoločnosť Kauzy Top

VIDEO Gašpar ako poradca ministerky Sakovej končí. Kiska kritikou nešetril

Ministerka vnútra Denisa Saková. - Zdroj: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – Po Pellegrinim musela Saková ísť na koberček aj ku Kiskovi. Informácie, že novinára Jána Kuciaka krátko pred jeho vraždou lustrovali vysokí policajní funkcionári  vyvolala znepokojenie a množiace sa otázky. Na tie musela ešte začiatkom týždňa odpovedať ministerka vnútra Denisa Saková premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Dnes sa s ňou v prezidentskom paláci stretol aj prezident Andrej Kiska. Hlava štátu stretnutie avizovala ešte počas víkendu. Témou je aktuálna bezpečnostná situácia v krajine. 

 

Tibor Gašpar ako poradca šéfky rezortu vnútra Denisy Sakovej na ministerstve končí. Novinárom to povedala sama Saková krátko pred stretnutím s prezidentom Andrejom Kiskom. Dvojica práve v týchto chvíľach rokuje za zatvorenými dverami.

“Chcela som oznámiť, že vzhľadom na tie informácie, ktoré prebehli v médiách vám chcem oznámiť, že po našom stretnutí s generálom Tiborom Gašparom, ktorý je vo výsluhe ale stále zastáva funkcie poradca ministerky vnútra dnešným dňom na tejto pozícií končí,” povedala ministerka ešte pred rokovaním s prezidentom.

O tom, či Gašpar skutočne vydal pokyn na lustráciu novinára hovoriť nechcela. “Toto všetko majú na starosti orgány činné v trestnom konaní,”povedala ministerka Saková. Na Gašparovom odchode sa s ním dohodla. Ukončiť pracovný pomer s Gašparom sa rozhodli hlavne preto, aby ukončili tlaky na jeho osobu. Nechceli, aby jeho prítomnosť vyvolávala dojem, že vyšetrovanie vraždy nie je objektívne.

Saková s prezidentom rokovala len veľmi krátko. Podľa nej hovorili o policajnom zbore všeobecne a zhodnotili aj prácu policajného prezidenta Milana Lučanského. Odchod Gašpara vraj prezident “akceptoval.” 

O samotných informáciách, ktoré pochádzajú z vyšetrovacieho spisu hovoriť nechcela. Povedala len, že verí, že generálna prokuratúra a zodpovedné orgány tieto informácie dôsledne prešetria. “Nejdeme do toho vnášať nejaké naše osobné domnienky a pocity,” povedala Saková. “Sú to informácie z médií, nemám informácie zo spisu,” povedala ministerka s tým, že v médiách sa vedia objaviť aj nepravdivé informácie.

O ďalšom osude exprezidenta policajného zboru Tibora Gašpara vraj Saková nevie nič. V policajnom zbore skončil po vražde novinára a po dnešnom dni už nie je ani na zozname poradcov ministerstva vnútra.

Gašpar lustrovanie Kuciaka odmieta

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar mal podľa medializovaných informácií zadať riaditeľovi spravodajskej jednotky finančnej polície Pavlovi Vorobjanovi pokyn na lustráciu zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Ako prvý o tom informoval týždenník Plus 7 dní. Malo sa tak udiať na jeseň roku 2017, teda len pár mesiacov pred tým, ako Kuciaka spolu so snúbenicou Martinou Kušnírovou zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači.

Vorobjanov vo svojej funkcií zatiaľ zostáva. Ministerka zatiaľ neavizovala jeho možné prepustenie.

Gašpar však obvinenia vytrvalo odmieta. “Na ministerku vnútra je vyvíjaný tlak, aby som odstúpil z pozície poradcu napriek tomu, že sa verejne vyjadrila, že nemá dostatočné informácie na svoje rozhodnutie, len tie, ktoré priniesli bulvárne médiá. Pre mňa dnes nie je dôležitá otázka môjho ďalšieho pôsobenia vo funkcii poradcu na ministerstve vnútra, ale očistenie môjho mena od vymyslených podozrení,” povedal Tibor Gašpar pre hlavnespravy.sk.

“Chcem nezávisle, čo najskôr urobiť všetko pre očistenie môjho mena a ochrániť svoju rodinu od hyenizmu niektorých novinárov. Nechcem, aby táto otázka bola opäť zneužitá na vyvolávanie nenávistných nálad v spoločnosti a jej majdanizáciu. Nechcem, aby sa prezident Kiska priživoval na tejto otázke,” napísal Gašpar. Vo svojom stanovisku vyjadril, že obvinenia voči jeho osobe sú nepravdivé, vymyslené a prezident Andrej Kiska robí chybu, keď verí medializovaným informáciám.

Opozícia sa teší

„Uvoľnenie Tibora Gašpara zo služieb ministerstva vnútra je ako ťahanie tej najväčšej repy zo zeme. Určite nie sme jediní, ktorí budú s napätím očakávať, v ktorom štátnom útvare sa opäť objaví. To najpodstatnejšie je ale to, aby tým, že zišiel z očí, nezišiel z mysle orgánov činných v trestnom konaní,“ píše v stanovisku strana Sloboda a Solidarita.
Podobne situáciu vníma aj strana OĽaNO. Podľa nich majú na Gašparovom odchode svoju zásluhu.  “Po našom tlaku a tlaku verejnosti konečne odstúpil z funkcie poradcu ministerky Sakovej bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Treba povedať, že po tragických udalostiach Tibor Gašpar žiadnu funkciu ani nemal dostať. Políciu treba očistiť od ľudí napojených na rôzne záujmové organizované skupiny a urobiť poriadok, aby dostali priestor čestní a šikovní policajti,” povedala Veronika Remišová.

Prezident nešretril kritikou

Na situáciu reagoval aj prezident Andrej Kiska. “V posledných dňoch ma nepríjemne prekvapilo viacero informácií. Šokovali ma informácie o tom, že organizovaný zločin uvažoval nad vraždou prokurátorov, či bývalého politika, a že vysoký policajný funkcionár údajne na pokyn svojho nadriadeného lustroval v databázach Jána Kuciaka ešte pred vraždou,” píše v stanovisku prezidentský palác.
Podľa neho je zločin prepojený na vládu Slovenskej republiky. “Naďalej však platí, že sme len na začiatku cesty k obnoveniu dôvery v štátne orgány. Čím jasnejšie odpovede budú ľudia dostávať ohľadne minulých aj nových podozrení, tým skôr sa dôvera vráti,” píše Kiska.

So Sakovou sa stretol aj Pellegrini

V súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa s Denisou Sakovou v pondelok stretol aj premiér Peter Pellegrini. Okrem nej si na Úrad vlády zavolal aj policajného prezidenta Milana Lučanského, generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a riaditeľa SIS Antona Šafárika. Hovorili najmä o únikoch z vyšetrovacieho spisu. “Čo ma znepokojuje, je procesná stránka, nakoľko z vyšetrovacieho spisu unikajú informácie, ktoré nikto nevie verifikovať a nadobúdajú charakter bulvárnosti či priam politickej manipulácie,” uviedol po stretnutí Pellegrini. Policajný prezident ho vraj ho vraj ubezpečil, že sa únikom zo spisu snažia zabrániť.

“Je to veľmi zlá vizitka pre štát, pre štátne orgány, ale žiaľ je to aj veľmi zlá vizitka pre médiá, od ktorých by som očakával istú mieru zdržanlivosti a citlivosť v narábaní s informáciami,” povedal a apeloval na novinárov, aby boli v informovaní zdržanliví.

Nové odhalenia

Počas vyšetrovania vyplávali na povrch nové informácie. Od Mariana Kočnera mala prísť objednávka nielen na sledovanie ale aj na vraždu advokáta Daniela Lipšica a prokurátora Maroša Žilinku. Vražda Daniela Lipšica mala stáť 200-tisíc eur. Za vraždu prokurátora Maroša Žilinku mal ponúkať objednávateľ 70-tisíc eur. Informáciu priniesol portál Aktuality.sk.

Galéria
Na snímke prezident SR Andrej Kiska v prezidentskom paláci. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Na snímke ministerka vnútra Denisa Saková a prezident SR Andrej Kiskav prezidentskom paláci. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Na snímke ministerka vnútra Denisa Saková a prezident SR Andrej Kiskav prezidentskom paláci. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Ministerka vnútra Denisa Saková o dohode o rozdelení vyšetrovania podľa Lučanského nevedela. Zdroj: Glob.sk/Dávid Duducz
Na snímke ministerka vnútra Denisa Saková v prezidentskom paláci.
navigate_before
navigate_next