Politika Domáce Top

PRÁVE TERAZ Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák podal demisiu

Miroslav Lajčák podal demisiu. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – (Redakcia, TASR) Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa v nadväznosti na dnešné prijatie uznesenia NR SR o Globálnom pakte OSN o migrácii rozhodol podať demisiu.

 

TASR o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Boris Gandel.

Premiér Peter Pellegrini chce so šéfom našej diplomacie rokovať po tom, ako mu bude oficiálne doručená demisia, čiže najneskôr zajtra. Podľa našich informácií však boj o Lajčáka nevzdáva, a ministra sa pokúsi presvedčiť, aby vo funkcii zostal.

“Prezident Andrej Kiska zatiaľ demisiu žiadneho člena vlády nedostal, keď ju dostane, bude sa ňou zaoberať,” odkázala prezidentská kancelária.

Predseda parlamentu a šéf strany SNS Andrej Danko sa zatiaľ k situácii nevyjadril. Predseda Mostu-Híd Béla Bugár pre glob.sk uviedol, že “na ťahu je premiér, či demisiu prijme, alebo ministra prehovorí.”

Je to na Pellegrinim 

Podpredseda SNS Jaroslav Paška vyhlásil, že rešpektuje Lajčákovo rozhodnutie. “Rešpektujem, že jeho väzba na Globálny pakt OSN o migrácii je tak silná, že rozhodnutie NR SR vníma ako vyslovenie pochybnosti o jeho práci na tomto dokumente. Na druhej strane si uvedomujem, že treba vnímať politické prostredie tak, ako je. Nemôže sa robiť legislatíva v rozpore so záujmami občanov,” povedal pre TASR.

Podľa Kataríny Cséfalvayovej by bol Lajčákov odchod v čase, keď padol politický konsenzus na zahraničnej politike, veľkou stratou. Verí, že premiér Peter Pellegrini jeho demisiu neprijme.

Podobne sa vyjadril aj podpredseda strany Smer-SD Robert Kaliňák. “Mal by sa s ním o tom porozprávať. Osobne si myslím, že parlamentné uznesenie ku Globálnemu paktu OSN o migrácii nenapĺňalo tie kritéria na jeho odchod z funkcie. Situácia sa vyeskalovala zbytočne,” myslí si.

Podľa Kollára je to správny krok, Sulík hovorí o nezodpovednosti

Podľa predsedu najsilnejšej opozičnej strany SaS Richarda Sulíka koná Lajčák nezodpovedne. Ako povedal, v jeho postoji vidí farizejstvo a špekuláciu. Lajčákovi vyčíta, že “necháva slovenskú zahraničnú politiku napospas SNS a Ficovi”.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár považuje Lajčákov krok, naopak, za správny. “Toto rozhodnutie ma ubezpečilo v tom, že ten chlap má aspoň chrbticu,” uviedol pre TASR Kollár.

Predseda Hnutia OĽaNO Igor Matovič na sociálnej sieti uviedol, že Lajčák “patril k tej výraznej menšine akotakej normálnosti vo vláde a v Smere.”

Poslanci dnes povedali paktu OSN “nie”

Poslanci Národnej rady dnes zahlasovali za prijatie uznesenia, ktorým odmietli Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii. Zo 142 prítomných poslancov zahlasovalo za prijatie uznesenia 90. Proti bolo 15 poslancov, 31 sa zdržalo a 6 nehlasovali. Za prijatie uvznesenie zahlasovali kompletne všetci poslanci strany Smer-SD, Slovenská národná strana a aj ĽS – Naše Slovensko. Pridali sa k nim aj dvaja poslanci strany Most-Híd, zvyšok sa pri hlasovaní zdržal. Za boli tiež nezaradení poslanci Marek Maďarič, Richard Vašečka a trojica odídencov od Kollára – Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. 

Uznesenie však nehovorilo o tom, či Slovensko bude, alebo nebude mať svojho zástupcu v Marrakéši 10.-11. decembra. Toto rozhodnutie je v rukách premiéra Petra Pellegriniho, ktorý dnes avizoval, že definitíva padne na budúci týždeň v stredu na rokovaní vlády. “Vláda, pokiaľ sa rozhodne a prijme uznesenie, že svoj nesúhlas vyjadríme svojou neúčasťou, tak garantujem, že v tomto prípade sa nikto so slovenských diplomatov, či už vyššieho, nižšieho alebo úplne najnižšieho rangu tohto podujatia nezúčastní,” vyhlásil.

Robert Fico Lajčákov koniec v kresle ministra nechcel. Zdroj: TASR – Martin Baumann

Fico ani Bugár jeho odchod nechceli, Danko žiadal zjednať nápravu

Šéf našej diplomacie Miroslav Lajčák ešte včera zopakoval, že pokiaľ nikto zo slovenských zástupcov do Maroka nepocestuje, zvažuje podanie demisie. 

Koalícia však dnes ešte pred tým, ako prišla informácia, že Lajčák podal demisiu, dala najavo, že takémuto riešeniu naklonená nie je. Podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára bude jeho prípadný odchod spochybnením našej zahraničnej politiky, čo môže podľa neho ohroziť aj samotnú koalíciu. Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko zasa uviedol, že mu ide o riešenie a nie o to, kto je ministrom. Predsedu strany Smer-SD Roberta Fica však požiadal, aby s ministrom zahraničia zjednal nápravu. Ten ešte popoludní povedal, že verí, že sa nájde také riešenie, aby Lajčák z ministerského kresla neodišiel. 

“Želám, aby sa našlo riešenie, vďaka ktorému nikto nebude uvažovať o zmene na ministerstve zahraničných vecí. Ja si želám, aby Lajčák zostal ministrom,” povedal Fico. Zároveň však zdôraznil, že chápe aj Lajčákovú pozíciu a to, že bol že bol šéfom Valného zhromaždenia OSN v čase, keď bola finálna diskusia o tomto dokumente. “Možno tým žil viac, ako tým žijeme my. Ale nebol zas tak blízko pri migrácii, ako sme boli my. Ja si želám, aby Slovensko nepochybilo a prihlásilo sa ku krajinám, ktoré odmietajú tento pakt. A tiež si želám, aby zostal ministrom. Budem povzbudzovať vládu, aby sa našlo riešenie, ktoré to zabezpečí,” vyhlásil.