Domáce Politika Top

VIDEO Kiska rokoval s opozíciou o ústavných sudcoch. TOTO sú ich podmienky

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska chce vyriešiť situáciu na Ústavnom súde. Koalícia sa totiž s opozíciou nevie dohodnúť na zmene zákona, ktorý má upraviť spôsob výberu nových ústavných sudcov. Hlava štátu si preto do prezidentského paláca pozvala postupne zástupcov všetkých politických strán. Dnes čaká Kisku rokovanie s opozíciou – SaS, OĽaNO a Sme rodina. 

Ako prví prišli do prezidentského paláca zástupcovia opozičnej strany SaS. Prezident sedel so šéfom SaS Richardom Sulíkom a poslancom Alojzom Baránikom necelú polhodinu. ,,Volíme 9 sudcov na 12 rokov, čiže na 12 rokov bude právna stránka na Slovensku veľmi význačne ovplyvnená touto voľbou a preto je veľmi dôležité sa teraz dobre zamyslieť nad pravidlami,‘‘ vyhlásil po stretnutí s prezidentom Sulík. Podľa neho by sa mala opozícia akýmkoľvek rozumným spôsobom podieľať na voľbe ústavných sudcov a vždy by mal byť zabezpečený väčšinový názor parlamentu.

Sulík nechcel prezrádzať detaily rozhovoru, no podľa neho sa s prezidentom v podstatných bodoch stretli. Diskutovali aj o podmienkach, bez ktorých nie sú ochotní hlasovať. ,,Je to rozhodne participácia opozície v akejkoľvek forme. Tá 90-tka, o ktorej sme už viacerí hovorili, to je tá podmienka, ktorá sa javí ako najbežnejšia a my budeme na nej trvať,‘‘ skonštatoval Baránik.

 

Prezident Andrej Kiska rokoval so zástupcami SaS o zmene ústavného zákona. Zdroj: Archív

 

Ako ďalší prišli s prezidentom diskutovať predstavitelia opozičnej strany OĽaNO. Prezident debatoval s poslancami Gáborom Grendelom, Jánom Budajom, Eduardom Hegerom a Milanom Vetrákom. Podľa poslanca Hegera, koalícia neprejavila ochotu s nimi rokovať o kandidátoch na ústavných sudcov, čo podľa nich znamená, že sa nechce dohodnúť a chce si zabezpečiť beztrestnosť. ,,Opäť odkazujeme koalícii, že sa vieme dohodnúť na kvalitných kandidátoch, dokázali sme to už aj počas tohto volebného obdobia nie jedenkrát a vyzývame ich, aby s nami na túto tému komunikovali,‘‘ uviedol poslanec.

Opozičná strana nechce ústavný súd, ktorý je poistkou pre kriminálnikov alebo pre politikov, ktorí zlyhali. ,,Chceme ústavný súd, ktorý bude odrážať to najlepšie, čo máme a preto je potrebná 90-tka,‘‘ dodal poslanec Budaj.

 

 

Ako poslednú prijal prezident opozičnú stranu Sme rodina v zastúpení Borisa Kollára a Milana Krajniaka. ,,My sme to jasne deklarovali, keď sme sedeli s pánom ministrom Gálom, že v tom prvom kole by malo byť 90 poslancov a v druhom väčšina 76. Pokiaľ toto nebude predložené v tomto móde, tak určite za to hlasovať nebudeme,‘‘ skonštatoval Kollár k návrhu o zmene pravidiel vo voľbe ústavných sudcov. Podľa neho je však dôležité aj to, aby sa funkčné obdobie sudcov rozdelilo. ,,Možno ani nie je taký problém tých 90, ako rozbiť ústavný súd, aby sa nevolil naraz na 12 rokov,‘‘ dodal poslanec.

 

Prezident Andrej Kiska rokoval aj so zástupcami Sme rodina o zmene ústavného zákona. Zdroj: TASR / Martin Baumann

 

V záujme prezidenta je, aby na Slovensku nevznikla ústavná kríza a zároveň, aby parlament zvolil za kandidátov na ústavných sudcov rešpektované osobnosti z oblasti justície. Zmeniť spôsob výberu sudcov sa zaviazala vláda vo svojom programovom vyhlásení a odporučila to aj Benátska komisia.

,,Zdá sa, že jediný, kto rešpektuje odporúčanie Benátskej komisie, je prezident Slovenskej republiky, pretože vláda a parlament zatiaľ vyjadrujú pochybnosti o tom, čo sa mienilo týmito odporúčaniami a nevyvíjajú podľa všetkého dostatočnú aktivitu na to, aby sa tieto odporúčania aspoň v tom základnom projekte naplnili,‘‘ vyhlásil po rokovaniach s opozičnými stranami poradca prezidenta a bývalý predseda Ústavného súdu Ján Mazák.

,,Obsadzovanie ústavného súdu ukáže, ako úprimne to politici so snahou o spravodlivosť na Slovensku myslia,‘‘ dodal Kiska.

Prezident sa v minulosti vyjadril, že návrh z dielne ministerstva spravodlivosti považuje za podpriemerný a podmienku zvýšenia veku na 45 rokov dokonca za škodlivú. Hlava štátu upozornila, že návrh, okrem iného, nerieši ani súčasný stav, keď jeden parlament a jeden prezident má voliť až dve tretiny sudcov. Situácia bude podľa neho ešte vážnejšia o desať rokov, keď bude jedna politická reprezentácia vyberať až 12 z 13 sudcov ÚS.

Ako sme vás informovali, koalíciu tak čaká maratón rokovaní, pretože opozícii sa spôsob výberu ústavných sudcov stále nepáči.

Galéria
Minister spravodlivosti o svojom návrhu rokoval minulý rok aj s prezidentom. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Prezident si počas stretnutí vypočul aj SaS. Zdroj: TASR / Martin Baumann
OĽaNO vyzýva koalíciu, aby s nimi rokovali o voľbe ústavných sudcov. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Sme rodina sa tiež zúčastnila diskusie s prezidentom. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Podľa Mazáka vláda nerešpektuje odporúčania Benátskej komisie. Zdroj: TASR /– Františšek Iván
navigate_before
navigate_next