Spoločnosť Zahraničné

Kapitán výletnej lode zrejme nesie vinu aj za neposkytnutie pomoci

Právnici rodín obetí potopenia lode chcú vypočuť záchranárov. Zdroj: TASR/AP

BUDAPEŠŤ – Ukrajinského kapitána švajčiarskej výletnej lode Viking Sygin berú maďarské orgány na zodpovednosť nielen za nedbanlivosť, ale zrejme aj za neposkytnutie pomoci po tragickej zrážke s maďarskou vyhliadkovou loďou Hableány. Povedal to v utorok v televízii M1 jeden z obhajcov prevádzkovateľa vyhliadkovej lode Zsolt Sógor.

 

Podľa jeho slov kapitán buď neposkytol pomoc v dostatočnej miere, alebo ju úplne ignoroval. Po zrážke totiž zastavil s plavidlom až po 800 metroch, dodal Sógor a poznamenal, že mohlo byť zachránených viac ľudských životov. Na hornej palube vyhliadkovej lode totiž stálo viac turistov než zachránených sedem.

Ukrajinský kapitán podľa výsledkov vyšetrovania zrejme nepožil alkohol, avšak je možné, že v čase zrážky bol na internete so svojím mobilom, čo mohlo odviesť jeho pozornosť, konštatoval obhajca a dodal, že možno práve preto vymazal dáta z mobilu. Sógor ale zdôraznil, že je to zatiaľ iba domnienka.

Vyšetrovanie nehody bude ukončené vznesením obvinenia podľa jeho názoru v marci budúceho roka.

Ukrajinský kapitán výletnej lode Jurij C. minulý štvrtok po zložení kaucie opustil budapeštiansku väznicu.

Bilanciou nehody je v súčasnosti 25 mŕtvych vrátane dvojčlennej posádky. Bezprostredne po zrážke sa podarilo z Dunaja zachrániť sedem Kórejčanov. Záchranári ešte na južnom toku Dunaja intenzívne pátrajú po troch nezvestných.

Právnici chcú vypočuť záchranárov

Právni zástupcovia pozostalých iniciovali vypočutie posádky lodí, ktoré po tragickej zrážke maďarskej vyhliadkovej lode Hableány s výletnou loďou Viking Sygin 29. mája zachraňovali v Budapešti turistov z Dunaja. Informovalo o tom v utorok internetové vydanie denníka Magyar Nemzet.

Advokáti očakávajú, že z ich výpovedí bude zrejmé, či výletná loď nadviazala rádiový kontakt s loďou Hableány, ktorá sa po zrážke potopila.

Denník pripomína, že z doterajšieho vyšetrovania havárie vyplýva, že výletná loď sa zrazila s vyhliadkovou pri jej predbiehaní, pričom kapitán Viking Sygin-u neavizoval zámer predbiehať.

Maďarská polícia pokračuje vo vyšetrovaní tragickej nehody vyhliadkovej lode s 33 Kórejčanmi na palube. Kriminalisti vypočuli už 230 ľudí vrátane posádky a cestujúcich z výletnej lode Viking Sygin, 66 ako svedkov a jedného ako podozrivého.