Politika Domáce Top

Právo na odpoveď opozícia nechce. Prichádzajú so svojím návrhom

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Novela tlačového zákona z dielne Smeru-SD je na stole už niekoľko mesiacov. Poslanci sa nevedia zhodnúť. Najväčšie nezhody rozpútalo právo na odpoveď. To by sa malo podľa smerákov vrátiť aj ústavným činiteľom. Okrem toho, chcú vrátiť aj pokuty novinárom. Opozícia je proti sprísňovaniu. Rozprava tento týždeň preto bola ostrá. Ako to s návrhom dopadne, ani dnes ešte nie je jasné.

 

Novelu tlačového zákona posunuli poslanci parlamentu do druhého čítania ešte vo februári. Odvtedy sa kvôli nezhodám v koalícii presunula trikrát. Na septembrovú schôdzu ju nakoniec zaradili. Piatková rozprava ale už od začiatku neveštila nič dobré. Koalícia spolu s opozíciou znova presvedčili verejnosť, že si majú stále čo povedať. Diskusia bola plná rôznych poznámok, na ktoré reagoval aj samotný predkladateľ novely zo Smeru-SD Dušan Jarjabek. Ten vidí za vyhrotenou diskusiou blížiace sa parlamentné voľby. ,,Ja som presvedčený, že keby tento návrh zákona bol v inom čase, alebo bol v prvom roku akejkoľvek vlády, rozprava by bola iná, zaznievalo by tu menej vášní, podstatne menej agresivity zo strany niektorých poslancov.”

Poslanec z SaS Ondrej Dostál ale situáciu vidí inak. ,,Mýlite sa, kedykoľvek by ste s takýmto návrhom prišli, tak by sme ho kritizovali. Návrh považujeme za zlý, za pokus vrátiť náhubkové ustanovenia do tlačového zákona,” povedal Dostál. Na smerácky návrh zareagovala aj poslankyňa OĽaNO Natália Milanová. Zdôraznila, že ich hnutie návrh nepodporí. K odporcom sa pridá zrejme aj hnutie Sme rodina. ,,Ak by sme tento zákon prijali, tak máme obavy že by bol aj ten zneužívaný, ale nie len touto koalíciou, ale aj druhými extrémistami. Nemyslíme len ĽSNS, keďže vidíme akým spôsobom a čo sú dnes slniečkári a liberáli schopní urobiť. Teda aj kvôli nim si myslíme, že by to nebolo správne,” povedal pred časom pre Glob.sk šéf hnutia Boris Kollár.

 

Návrh z dielne Smeru robí problémy. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Podpora koalície

Je teda zrejmé, že návrh Smeru-SD podporia iba koaliční partneri SNS a Most-Híd. ,,Môžem potvrdiť, že vo všeobecnosti má predkladaný návrh zákona podporu koaličných partnerov,” povedal pre Glob.sk hovorca Smeru-SD Ján Mažgút. Otázna je strana ĽSNS, ktorá v prvom čítaní tiež podporila ich návrh. Najnovšie ale koalícia čelí problému. V piatok popoludní oznámil poslanec z Mosta-Híd Martin Fedor odchod zo strany a teda aj z koalície. Koalícia tak prišla oficiálne o väčšinu v parlamente. S odídencami z hnutia Sme rodina a ďalšími nezaradenými poslancami ale disponuje 78 až 79 hlasmi v parlamente.

Šanca pre politikov

Po schválení tejto novely by sa po rokoch opätovne obnovilo právo na odpoveď pre verejných činiteľov. Politici by sa tak mohli dočkať uverejnenia odpovede. Predkladatelia návrhu zdôrazňujú, že predmetom práva na odpoveď je len skutkové tvrdenie. Vylučuje sa teda odpovedať na hodnotiace úsudky. ,,Právo na odpoveď je prvkom tlačového práva niektorých európskych krajín, ktorý vychádza zo zásady „audiatur et altera pars“, teda „nech je vypočutá tiež druhá strana“, uvádza sa v návrhu poslancov. Novela by podľa nich mala platiť od začiatku novembra tohto roku.

Poslanci novelizáciou tlačového zákona chcú vrátiť späť aj finančné náhrady. ,,Ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie vôbec alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, má osoba, ktorá o ich uverejnenie vydavateľa periodickej tlače alebo tlačovú agentúru požiadala, právo na primeranú peňažnú náhradu od 1 660 eur do 4 980 eur,‘‘ píšu poslanci vo svojom návrhu.

Spoločným predkladateľom novely bol aj poslanec zo Smeru-SD Miroslav Číž. Ten ale odišiel do europarlamentu. K navrhovanej novele tlačového zákona z dielne Smeru-SD sa vyjadroval pre Glob.sk politický analytik Ján Báránek.

 

Smer-SD chce vrátiť právo na odpoveď verejným činiteľom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ide proti

Poslanec z SaS Ondrej Dostál prišiel naposledy s pozmeňujúcimi návrhmi, ktorými by sa napríklad zachovalo právo na odpoveď iba vo vzťahu k nepravdivým, neúplným a pravdu skresľujúcim skutkovým tvrdeniam. Dostál nevidí dôvod, aby sa toto právo uplatňovalo na pravdivé, úplné a neskreslené tvrdenia. ,,Je úlohou médií práve takéto veci prinášať,” uviedol Dostál. Poslanec taktiež navrhuje nezavádzať právo na odpoveď pre politikov a nezavádzať právo odpovede voči vlastným vyjadreniam dotknutých osôb. Podľa poslanca by sa tiež mali z návrhu vypustiť pokuty za neuverejnenie odpovede.

Pozmeňujúci návrh víta aj OĽaNO. ,,Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti nepodporí návrh Smeru. Podporíme pozmeňujúci návrh Ondreja Dostála a Renáty Kaščákovej z SaS, ktorý je v jednom z bodov totožný s návrhom Mostu-Híd. Znamená to, že politici budú môcť žiadať právo o odpoveď iba v prípade, ak sa zverejnia nepravdivé tvrdenia,” uviedol pre Glob.sk hovorca strany Matúš Bystriansky.

 

Dostál prišiel s pozmeňujúcimi návrhmi. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Aktuálne trendy

Návrh novely zo Smeru-SD je tu v čase, keď rezort kultúry pracuje na novele tlačového zákona. Ich návrh má reagovať aj na aktuálne trendy, teda najmä pokiaľ ide o online médiá. ,,Zaviedla by po prvýkrát legálne vymedzenie novinára, a zároveň  priniesla zvýšenie právnej ochrany novinára pri výkone jeho činnosti. Poslanecký návrh novely tlačového zákona predložený pánmi poslancami Jarjabkom a Čížom otvára diskusiu v oblasti, ktorou sa pracovná skupina  ministerstva kultúry vôbec nezaoberala, pretože právnu reguláciu a spoločenský stav v tejto oblasti považujeme za dostatočne vyvážený, bez  aktuálnej potreby zmien v právnej úprave. Ďalší postup prác ministerstva  na novele tlačového zákona bude závisieť od politickej diskusie v  Národnej rade SR,” uviedol pre Glob.sk z kancelárie ministerky kultúry Pavol Čorba.

 

Galéria
Rezort kultúry pracuje na veľkom mediálnom zákone. Zdroj: SITA / Jana Birošová
Opozícia nepodporí smerácky návrh. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Milanová v parlamente povedala, že OĽaNO je proti návrhu Smeru-SD. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Fico musel riešiť problémy v regiónoch. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
poslanci chcú späť zaviesť aj pokuty. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next