Pravoslávna cirkev prichádza s razantným rozhodnutím. Konštantínopolu sa odmieta podriadiť

MOSKVA/ISTANBUL – Ruská pravoslávna cirkev nemá v úmysle podriadiť sa rozhodnutiam konštantínopolského patriarchátu vo veci udelenia samostatnosti pravoslávnej cirkvi na Ukrajine.

Pre agentúru Interfax to uviedol tajomník oddelenia vonkajších cirkevných vzťahov moskovského patriarchátu Igor Jakimčuk, ktorý okrem toho vyhlásil, že „v súčasnom svete neexistujú nijaké dôvody, dokonca ani symbolické, pre prvenstvo Konštantínopola“.

Jakimčuk takto reagoval na vyjadrenie konštantínopolského ekumenického patriarchu Bartolomeja, ktorý v pondelok vyhlásil, že rozhodnutia ekumenického patriarchátu sú záväzné pre každého v pravoslávnej cirkvi. Preto podľa neho aj „ruská pravoslávna cirkev skôr či neskôr prijme rozhodnutie Konštantínopolu ohľadom Ukrajiny“.

Konštantínopolský arcibiskup a ekumenický patriarcha Bartolomej, označovaný v rámci pravoslávia za „prvého medzi rovnými“, uznal 11. októbra nezávislosť ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.

Týmto rozhodnutím konštantínopolského patriarchátu, ktoré zverejnili počas všepravoslávneho snemu v Istanbule, bola zrušená 300-ročná podriadenosť kyjevských prelátov voči Moskve a bola tiež sňatá kliatba, ktorú moskovský patriarchát uvalil na ukrajinskú cirkev a jej predstaviteľov.

Okrem toho konštantínopolský patriarchát fakticky obnovil svoje práva na Ukrajinu, keď zrušil právo moskovského patriarchátu vymenúvať kyjevského metropolitu platné od roku 1686. Kyjevského metropolitu bude voliť zbor biskupov.

Ukrajinskí cirkevní predstavitelia chápu toto rozhodnutie ako krok k nezávislosti od Moskvy, ktorým sa má zavŕšiť zlúčenie troch pravoslávnych cirkví pôsobiacich doteraz na Ukrajine.

Tento krok patriarchu Bartolomeja vyvolal však hnev moskovského patriarchátu. Dňa 15. októbra ruská pravoslávna cirkev rozhodla ukončiť svoje vzťahy s konštantínopolským ekumenickým patriarchátom, a to na protest proti jeho schváleniu žiadosti Ukrajiny o autokefálnu, teda nezávislú cirkev.

Viac o téme: arcibiskup, bartolomej, biskup, cirkev, dôvod, hnev, Igor Jakimčuk, Istanbul, kliatba, Konštantínopol, Moskva, nezávislosť, patriarchát, Pravoslávna cirkev, predstaviteľ, protest, prvenstvo, rozhodnutie, Rusko, samostatnosť, schválenie, svet, Turecko, ukončenie, Ukrajina, úmysel, vyhlásenie, vzťah, žiadosť

Súvisiace články