Kauzy Domáce

Praženková má zvážiť disciplinárny návrh voči sudcovi Lindtnerovi

David Lindtner. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Súdna rada SR odporučila predsedníčke rady Lenke Praženkovej zvážiť podanie disciplinárneho návrhu voči sudcovi Davidovi Lindtnerovi v súvislosti s jeho komunikáciou s Marianom K. Súdna rada o tom rozhodla na svojom pondelkovom zasadnutí na návrh osobitnej komisie, ktorá v pondelok vypočúvala Lindtnera.

 

Sudca podľa predsedníčky komisie Eleny Berthotyovej priznal, že zlyhal a prehliadol skutočnosť, že Marian K. je toxická osoba. Komunikácia tiež podľa Berthotyovej potvrdzuje osobné stretnutie sudcu s Marianom K.

Vzhľadom na to, že Lindtner sa ako jediný zo sudcov priznal ku komunikácii a stretnutiu s Marianom K., komisia nenavrhla využiť disciplinárne opatrenie, ale necháva predsedníčku Súdnej rady, aby sama zvážila využitie disciplinárneho konania.

Pre komisiu bolo podľa predsedníčky rozhodujúce, že Lindtner urobil určitú sebareflexiu na rozdiel od ostatných sudcov, pretože sa vzdal funkcie predsedu súdu a sám požiadal o prerušenie výkonu funkcie sudcu. “Vôbec neznižujeme ten samotný fakt, že spolu komunikovali, ale rozhodli sme sa priamo neodporučiť predsedníčke Súdnej rady, ale takúto úvahu sme nechali na nej,” dodala. Doplnila tiež, že Lindtner sa nemieni vzdať funkcie sudcu, ale nechce sa počas piatich rokov vrátiť do talára a svoje pôsobenie vidí v advokácii.

V súčasnosti má Lindtner prerušený výkon funkcie sudcu a tiež sa vzdal funkcie predsedu Okresného súdu Bratislava III.

Marian K. čelí obžalobe v prípade vraždy Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.